Blíží se Vánoce a oslavy Nového roku, a přestože je ideální si tyto události nespojovat s bujarým popíjením alkoholu, neděláme si iluze, že si nedáš něco ostřejšího. Když už si něco pustíš do těla, bylo by fajn také vědět a poznat, že nejde o shit.
Protože Česko na podzim navštívil Nelson Hernández, mistr rumu značky Diplomático, zaměříme se tentokrát na tento druh. Dost zajímavě se o něm totiž rozpovídal a prozradil triky, jak poznat dobré pití.
Jak dlouho zrál rum v sudech, poznáš hlavně podle barvy. Jenže že se někde válel dvacet let, z něj ještě nedělá dobré pití. „Je to samozřejmě o něco složitější, velkou roli totiž hraje i dřevo, ze kterého je sud vyrobený, a mnoho dalších faktorů. Obecně se ale dá předpokládat a říct, že čím je rum tmavší, tím byl v dřevěném sudu uložen déle,“ popisuje Hernández.
Když si pak naliješ rum do sklenice, dávej pozor na slzy. „Záleží na tom, zda se tvoří, na jejich intenzitě a kolik jich na sklenici zůstává. Pozornost věnujte také rychlosti, s jakou po ní stékají. Čím pomaleji rum stéká, tím je hustší a tím je pravděpodobnější, že v sudu zrál dlouho,“ vysvětluje Maestro Ronero.
Vizuální check už máme za sebou, jde se ochutnávat. Podle Hernándeze ale chuťové pohárky hrají spíše druhé housle. Podle nosa poznáš ruma. „Co se týče ochutnávky, ta je samozřejmě velmi důležitá. Ale při ochutnávání, ať už se jedná o jídlo, nebo pití, každý z nás dokáže už jen podle čichu poznat, zda mu bude chutnat. Pokud se chytnete za nos a něco sníte, chuť neucítíte. Totéž platí i pro nápoje. Dokonce považuji za důležitější tu část, kdy k rumu jen přičichneme než samotné popíjení. Ačkoliv i to vždy záleží na konkrétním člověku, protože každý z nás má jiné množství čichových buněk. Od toho se pak odvíjí vůně a to, jak ji vnímáte,“ vysvětluje odborník.
V rumech můžeš cítit vanilku, karamel, kokos, velkou roli hraje i dřevo sudu, ve kterém alkohol zraje.
Hlavně nezapomeň pít s rozumem a zodpovědně. A pokud ti ještě nebylo 18 let, dej si nějaké dobré nealko, tady ti poradíme, které je to nejlepší: