Je kompaktní iOS novinka od kalifornského giganta vhodnou náhradou za iPhone 5s nebo pouze nedomyšlený nápad, který nestojí za větší pozornost?
Když Apple představil iPhone 6 a iPhone 6 Plus, spousta majitelů předchozí generace zůstalo tak trošku překvapeno. Mohla za to úhlopříčka displeje obou smartphonů, protože ani jeden z nich nenabízel to, na co byli mnozí z nás zvyklí. A ačkoli to trvalo rok i několik měsíců, přece jen jsme se dočkali. Od nového iPhone SE však neočekávejte zázraky, ale spíše tradici, která přináší oblíbenou 4palcovou úhlopříčku v kombinaci s výkonným čipsetem, kvalitním fotoaparátem a slušnou výdrží baterie. Díky starému designu je navíc cena výrazně nižší než ta, se kterou přišly do obchodů předcházející smartphony s logem nakousnutého jablíčka. Pokud tedy stále váháte s přechodem ze starších generací, naše praktické zkušenosti z používání mohou celkem užitečně posloužit při nelehkém rozhodování.
Technické specifikace iPhone SE
- 4palcový IPS LCD displej s rozlišením 640 x 1136 pixelů (326 ppi)
- čipset A9 (2jádrový procesor s taktem 1.84 GHz) + koprocesor M9
- 6jádrový grafický procesor PowerVR GT7600
- 2 GB RAM
- 16 nebo 64 GB interní úložiště
- 12 MPx zadní fotoaparát, clona f/2.2, 1.22 µm pixely, PDAF
- 1.2 MPx přední fotoaparát, clona f/2.2
- integrovaná 1624 mAh baterie
- aktuální verze systému - iOS 9.3
- rozměry: 123.8 x 58.6 x 7.6 mm
- váha: 113 gramů
Konstrukce a design
Jak již bylo zmíněno, vizuální vzhled zůstal až na několik opravdu drobných detailů přesně stejný, s jakým přišel iPhone 5 a o rok později i jeho následovník iPhone 5s. Celou přední stranu a také malou část zadní pokrývá populární sklo Gorilla od společnosti Corning. Většina zadní plochy včetně bočních stran ale sestává z matného hliníku špičkové kvality, který dává mobilnímu zařízení prémiový nádech. Hlavní fotoaparát a Home tlačítko pod displejem s integrovaným biometrickým senzorem zase chrání odolný safír. Na konstrukci novinky proto nepostřehnete vůbec žádné rozdíly. Není se však ani čemu divit, tento několik let starý design má stále nezanedbatelné množství fanoušků, kteří preferují spíše hranaté křivky a ostré hrany namísto zaobleného tvaru. Jediná věc, která mi dost vadí, jsou docela velké rámečky na bocích displeje a také nemoderní poměr displeje a konstrukce na přední straně. A i když ergonomii chybí ten správný šmrnc, smartphone můžeme alespoň za něco pevně uchopit, protože boky hliníkovo skelného těla představují ideálně velké plochy. A ty současným mobilním telefonům kvůli stále tenčím profilům opravdu chybí. Telefon díky kompaktním rozměrům a malé váze navíc nepřekáží jak v kapse upnutých kalhot, tak ani při sportování. Vlastně téměř při žádné činnosti.
Touch ID pro snímání otisků prstů představuje první generaci z roku 2013, která nemá nějak rychlé reakce. Po celou dobu testování jsem ale nezpozoroval žádné problémy s identifikací uživatele. Ověření vždy proběhlo hned napoprvé.
Co se týče kvality konstrukčního zpracování, produkty od Apple jsou známé tím, že jí z konkurence vynikají. A iPhone SE není samozřejmě žádnou výjimkou. Vše drží tak, jako by to bylo vyrobeno v jednom kuse prostřednictvím 3D tiskárny. Nebude vás tedy znervózňovat žádné vrzání a fyzická odezva hardwarových tlačítek byla tak příjemná, že jsem je někdy mačkal bez jakéhokoliv pádného důvodu.
Bez změny zůstalo i umístění ovládacích prvků. Power tlačítko se nachází v horní části konstrukce, zatímco tlačítka na regulaci hlasitosti a zapínání/vypínání tichého profilu v levé horní části. Spodní část obsahuje Lightning slot, vizuálně pěkné dírky pro hlasitý reproduktor a 3.5 milimetrový jack, což je opravdu praktické řešení, jelikož vám nebudou zavěšené kabely z připojených sluchátek při používání smartphonu až tak citelně překážet.
Displej
iPhone 5s spatřil světlo světa před necelými dvěma lety a od té doby prošly novější generace Retina displejů značným pokrokem, což zlepšilo podání barev či kontrastní poměr, který je v tomto případě pouze 800:1 (iPhone 6s má až 1400:1). A protože iPhone SE má přesně tentýž kousek, jeho majitelé se musí smířit s tím, že se trošku vrátí v čase. Nejde však o žádnou katastrofu a ve srovnání s panely, které využívají konkurenční značky v podobné cenové kategorii, se vůbec nemá za co stydět. Sítnice, které jsou založeny na populární IPS LCD technologii s výbornými pozorovacími úhly, patří mezi absolutní špičku a při příchodu na trh bývají vždy nadčasové, takže 4palcový panel v tomto případě dokáže stále uspokojit nároky i těch náročnějších uživatelů, přestože jde o poměrně starou generaci. Obrovskou výhodou tak malé úhlopříčky je především to, že smartphone dokáží ovládat jednou rukou i ti, kteří mají menší dlaně a prsty.
Jelikož se muselo někde šetřit, něco takového jako 3D Touch budete hledat marně. Tuto užitečnou funkcionalitu přinesl Apple do iOS smartphonů teprve nedávno a během několika měsíců si získala přízeň slušné základny fanoušků, podle kterých dokáže zpříjemnit dennodenní používání dotykového displeje. Zatím však zůstává exkluzivní součástí výbavy iPhone 6s. A i když samotné rozlišení zobrazovacího panelu dosahuje pouze 640 x 1136 pixelů, při tak malé úhlopříčce poskytuje stále dobrou hustotu na jeden palec. S 326 ppi totiž uvidíte každý jeden podstatný detail ať děláte cokoliv. Na přímém slunci během pěkného jarního dne byl však menší problém s čitelností, přestože měl jas displeje maximální úroveň. Automatická regulace ale na druhou stranu zvládala přizpůsobovat svícení přesně tak, jak se od ní i v dané chvíli očekávalo, takže manuální možnost regulování prostě zapadla prachem. V každém tmavém prostředí ho dokázala vždy stáhnout na ideální hodnotu, takže jsem se necítil jako bych stál uprostřed fotbalového hřiště.
Fotoaparát a kamera
Pokud někomu záleží na fotografiích, malý iPhone ho rozhodně nezklame. To samozřejmě platí jak o zachycených detailech při makro záběrech, realistickém podání barev či bleskovém zaostřování díky PDAF technologii, tak i o zhoršených světelných podmínkách, které zvládá i bez optické stabilizace obrazu. Galaxy S7 se v tmavém prostředí ale určitě nevyrovná. Přítomný 12 MPx senzor od japonského juggernauta Sony nabízí loňský iPhone, který se ale v prestižním žebříčku s nejlepšími fotomobily na webu DxOMark umístil až na šestém místě. Dokázal ho tak s menším náskokem porazit nejen LG G4 ze začátku minulého roku, ale i Galaxy S6 edge, takže od modelu SE nedostanete nic revolučního. Pokud bychom ale na něm hledali něco pozitivního, dobrou zprávou je, že kvalita fotografování dosahuje úrovně současných hi-end smartphonů. V uživatelském prostředí základní aplikace fotoaparátu také najdete ikonku funkce na provedení živých fotografií a kamera dokáže zachytit pěkně vypadající 4K (Ultra HD) videa, přičemž softwarová stabilizace hravě zredukuje třes našich rukou. Nabídka kamery obsahuje i možnost natáčet kvalitní zpomalená (při HD rozlišení až 240 snímků za sekundu) nebo zrychlená, tedy časosběrná videa.
Pro narcisy máme však jednu špatnou zprávu. Přední fotosenzor není z modelu 6s, ale z iPhone 5s, takže disponuje pouze 1.2 MPx rozlišením a podprůměrnou kvalitou, takže pokud vám záleží na pořádném selfie fotoaparátu, iPhone SE vás téměř 3letým senzorem, absencí panoramatického režimu nebo softwarového make-upu asi zklame . Tyto fotoaparáty šly totiž během posledních dvou let značně dopředu, za což může především prudký nárůst popularity selfie fotek, jimiž jsou sociální sítě v dnešních dnech doslova přeplněné. A to nutí výrobce přinášet do této oblasti výbavy neustále větší a větší inovace.
FOTO a VIDEO galerie
Foto záběry v plném rozlišení naleznete zde
Výkon a systém
Smartphone je díky hi-end čipsetu A9, který bez jakékoliv změny v taktu pohání i generaci 6s, momentálně nejvýkonnějším mobilním telefonem v příslušné velikostní kategorii. Nic s podobnou úhlopříčkou a takovým výkonem neseženete, a to z něj dělá velmi unikátní kousek, kterým chce Apple vyplnit obrovskou díru na trhu. Podle dostupných výsledků z benchmark aplikací dokáže přítomný čipset díky asistenci optimalizovaného systému iOS 9 konkurovat v komplexním výkonu i těm v současnosti nejlepším smartphonům na pultech obchodů. 6jádrový grafický procesor PowerVR GT7600 k tomu všemu zvládne jakkoli náročnou mobilní hru, a proto si na své přijdou i náruživí hráči. Nemusíte mít dokonce ani obavy z nadměrného přehřívání, protože se nic po delším hraní titulů jako například Real Racing 3 neobjevilo.
Jak je možno vidět níže, během testování v populární benchmark aplikaci AnTuTu dokázal iPhone SE nabýt téměř 130 tisíc bodů, což je více než získal Galaxy S7 edge v naší nedávno publikované recenzi a také více než získal smartphone Xiaomi Mi 5.
Přes ruce mi během posledních dvanácti měsíců prošlo přes 20 smartphonů s operačním systémem Android a musím nyní veřejně přiznat, že pokud bychom se měli bavit o funkcionalitě či rychlosti, iOS to vyhrává na plné čáře. Verze 9.3 má asi vše, co od moderního mobilního systému zákazníci požadují. Efektivní spořič baterie, automatický noční režim redukující vyzařování modrého světla, svižné reakce při multitaskingu - nebo jinými slovy práci s několika aplikacemi, přehledné uživatelské prostředí s pěkným designem či intuitivní ovládání jsou pouze třešničkou na chutném dortu.
Baterie
Výdrž představuje Achillovu patu téměř všech smartphonů od Apple. Samozřejmě, 5.5palcové modely pod označením Plus jsou v této oblasti více než dobré a teď to konečně můžu říct už i o 4palcové verzi, která zvládne při běžných úkonech jeden den s maximálním přehledem. To znamená občasné používání aplikací sociálních sítí, nějaký ten messenger, práce s e-mailem, krátké surfování na webu, nepravidelné fotografování, poslech hudby a telefonování. Prsty v tom má šetrný čipset A9 s koprocesorem M9 i displej s menším rozlišením než HD, díky kterým je na baterii vynaložena o něco menší zátěž, a proto dokáže s pouze 1624 mAh kapacitou potáhnout nezvykle dlouho. Ve srovnání s výdrží iPhone 5s až o zhruba 40 procent déle. Pokud ale přidáte ještě hraní, které sežere při náročnějším titulu za 20 minut přibližně 6 až 7% nebo sledování filmů, spotřeba energie může výrazně narůst a v takovém případě již budete muset připojit nabíječku o pár hodin dříve. Pokud to náhodou přeženete, počítejte s nabíjením dvakrát za den. Úsporný režim baterie dokáže potáhnout výdrž až na dva dny, omezí vám však oznámení, nakolik nepovolí aplikacím obnovování dat na pozadí. To se však dá vypnout pro každou aplikaci zvlášť i aniž by musel být spořič vůbec aktivován.
Je velkou škodou, že iPhone SE nepřináší rychlé nabíjení, které má v těchto dnech téměř každý lepší Android smartphone od konkurence včetně mid-range kousků v cenovém rozmezí od 8 do 10 tisíc Kč. Pokud budete tedy chtít naplnit kapacitu baterie z 1% na 100%, zabere to téměř 150 minut, čili dvě i půl hodiny a to je skutečně docela dost. Za prvních 30 minut doplníte 31% kapacity, za 60 kolem 62% a za rovných 100 minut přibližně 90%. Posledních 10 procent trvalo necelých 50 minut.
Vyplatí se?
Pokud vlastníte iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5 nebo dokonce ještě něco starší, přechodu na nedávno představený iPhone SE litovat rozhodně nebudete. Po vizuální stránce se sice téměř nic nezměnilo, kombinace stále výkonného a šetrného čipsetu, nadstandardního fotoaparátu i relativní dobré výdrže baterie vám dokáží výrazně zlepšit uživatelské zkušenosti. A jako bonus si nebudete muset zvykat na větší úhlopříčku, se kterou narostou rozměry konstrukce, což zajistí komfort, na jaký jste zvyklí. Lákavou je také cenovka, která se pohybuje na neobvykle nízké úrovni, přičemž u nás začíná od těch 12 tisíc Kč. Model SE může být proto skvělou alternativou i pro toho, kdo nechce za iPhone 6s vyhazovat příliš mnoho peněz, ale touží po schopném smartphonu s logem nakousnutého jablíčka. Nejlepší na tom vše je však hlavně to, že iPhone SE nemá žádného pořádného soupeře, protože nic s tak malou úhlopříčkou a slušnou výbavou zatím nikde nenajdete.
PLUS
+ Kompaktní rozměry
+ Kvalitně provedená konstrukce
+ Kombinace prémiových materiálů
+ Slušná výdrž baterie
+ Dobrý hlavní fotoaparát
+ Výkon na úrovni hi-end smartphonů
+ Rychlé reakce operačního systému
+ Konstrukce umožňuje pevné uchopení
MÍNUS
- Některé části výbavy jsou poměrně staré
- Hrubé rámečky na bocích displeje
- Špatný poměr displej/konstrukce
- Chybí rychlé nabíjení
Za poskytnutí iPhone SE na test děkujeme spolehlivému e-shopu bestcena.sk