Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 4. 7. 2020 svátek má Prokop

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
6
Daniel Michalík
23. duben 2017, 14:34
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

Další porce tragédií jednotlivých snímků okořeněná o kuriózní kletby, které s sebou nesou.

Daniel Michalík
23. duben 2017, 14:34
Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Filmový průmysl vzkvétá snad každým dnem, technologie se stávají stále modernějšími a na filmové produkci se podílí stále větší a větší množství lidí. Na place má každý člen štábu svou vlastní roli a jednotlivé skupinky se starají o to, aby to celé nějak fungovalo a aby se nestávaly nečekané incidenty, kterým se bohužel nedá vždy vyhnout. Dnes se projekty točí ve velkém, avšak vy sami znáte kouzlo zeleného plátna a herci si tak častokrát zlehčují role ve scénách, v kterých by mohli čelit potenciálnímu nebezpečí. V minulosti to fungovalo jinak a herci museli odolávat náročnějším podmínkám, protože se logicky některé elementy filmu nemohly dotvořit digitálně. Poctivá filmařina je však založena na faktoru realističnosti a není ovlivněna tím, zda se už daný počin natáčel v minulosti nebo v moderní době. Natáčení autentických scén se někdy neobejde bez zranění a náš článek o filmových nehodách tento fakt jen potvrzuje.
 
Dnes si o nehodách a incidentech řekneme o něco více. Představíme si i pár zajímavostí ze světa hororových filmů, nebo lépe řečeno, o prokletých jednotlivých snímcích jako takových. Přestože se podobný výraz může zdát jako výmysl či jen shoda několika nešťastných náhod najednou, je jen na vás, zda mu věříte nebo ne. Tak či onak, k některým filmům se vážou zajímavé a hlavně nevysvětlené události a my si na ně v tomto článku posvítíme. Pojďme tedy na to.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Pojem kouzelník je vám všem velmi dobře znám. Pokud jste se již někdy pokoušeli naučit nějaké iluze nebo jednoduché triky, sami víte, jak to je náročné. A nás jako diváky vždy baví dívat se na šoumeny, kteří nám ukazují věci na první pohled bez logiky, a stejně tak nás baví pokoušet se dané triky odhalovat. A pokud jste v tomto směru alespoň minimálně zběhlí, znáte kouzelníka světového rozměru - Houdiniho. Proč se vydávám tímto směrem? Houdiniho triky byly ztvárněny nebo vykresleny v kouzelnickém filmu Now You See Me, který se zanedlouho stane trilogií. A přestože dvojka už nedosahovala kvalit jednotky, stále se u ní dá pobavit. Zkuste si nyní vzpomenout a vylovit v hlavě scénku z prvního snímku - pasáž, kdy se herečka Isla Fisher noří do nádrže s vodou. Je svázaná řetězy a má za úkol z vězení uprchnout.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

To se jí však na první pohled nedaří - je zaseknutá, bouchá na sklo a křičí o pomoc. Následně se z pevného sevření uvolní, ale jakmile vyplave na povrch, spadnou na ni svrchu masožravé piraně. Ve filmovém světě svou beznaděj před obecenstvem samozřejmě jen předstírala. Zajímavostí však je, že se v realitě stal přesně tentýž incident a Australanka opravdu bojovala o život. Isla měla v případě nouze stisknout záchranné tlačítko, které by nádrž hned vypustilo. V panice na něj však nemohla dosáhnout a chlapík s nádrží kyslíku, ačkoli byl připraven, nedostal od herečky žádný pokyn (dohodnuté měli vlastní mávací gesto). A celé to vypadalo hrané přesně jako ve filmu. Nakonec se ze sevření řetězů dostala včas a dostala se hlavou nad hladinu. Pod vodou byla úctyhodné 2 a půl minuty.

 

 

V případě, že si chcete prohlédnout rozhovor s herečkou a poslechnout si pocity přímo z jejích úst, zhlédněte si video níže.

 

 

S kultovním Matrixem to také nebyla žádná sláva. Po několika nepříjemných, ba až smutných událostech vznikl pojem kletba Matrixu. Přítelkyně Keanu Reevese, Jennifer Syme, totiž v procesu natáčení porodila děťátko, které odešlo na onen svět dříve, než se dostalo na ten náš. Bylo by to jejich první společné dítě a mělo dostat jméno Ava. Malá holčička v osmém měsíci těhotenství najednou přestalo projevovat známky života, a když se oba rodiče dostavili k doktorovi a zaslechli tu zdrcující zprávu, byli totálně zdevastovaní. Keanu Jennifer neustále pevně držel. Oba chtěli svůj přírůstek do rodiny přivést domů už na příchozí Vánoce, avšak Keanu o svátcích nedělal nic jiného, než zařizoval plány na pohřeb. A Jennifer neměla jinou možnost, než dítě donosit a následně ho porodit. Tento incident vedl až k jejich rozchodu. Přestože rodiče spolu nežili, Keanu byl připraven stát se plnohodnotným otcem.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Jennifer však zanedlouho zastihl podobný osud. Chvíli po rozchodu teprve jako 28letá havarovala v autě a odebrala se na onen svět i ona. A aby toho nebylo málo, Aaliyah Dana Haughton hrající postavu Zee, byla jen v polovině natáčení dvojky a trojky zároveň, když se letadlo, ve kterém byla spolu s dalšími sedmi pasažéry a pilotem, zřítilo k zemi ihned po startu. Havárii nikdo nepřežil a natáčení se kvůli této tragédii muselo posunout. Její místo pak zaujala herečka Nona Gaye. Zanedlouho zemřela i Gloria Foster hrající The Oracle a v jednom bodě se v nemocnici ocitl i samotný Keanu Reeves, a to po menším zranění na motocyklu. Později se tam opět vrátil kvůli zranění na noze, a když se jeho sestře zhoršil stav v boji proti leukémii, běžel ihned za ní. Nuže, Keanu to musel mít nesmírně náročné. A kletba Matrixu jistě nedostala své pojmenování jen tak. Herec musel dokonce věnovat 24 milionů ze svých peněz, aby udržel produkci filmu naživu.
 
Waterworld měl být Avatarem 90. let. Rozpočet měl původně činit jen směšných 5 milionů dolarů (na to, jak velký ten projekt měl být), avšak částka se zastavila až na 200 milionech (až tak moc se nesekli, ať to zbytečně nenafukujeme, že). Snímek si však vydělala jen 88 milionů, což nepokrylo ani polovinu rozpočtu. S filmem byly totiž problémy už od samotného počátku. S tak malým rozpočtem a s tak velkými cíli nechtělo mnoho lidí pracovat. Pět milionů bylo použito pouze na hlavní plac a původní nápady zahrnovaly i zóny, které by se vznášely nad zemí. Tvůrci a herci časem zažívali mořskou nemoc, jedno místo na natáčení se odpojilo od zbytku a skončilo pod vodou, no a štábu nepomáhaly ani silné větry působící rozsáhlé škody.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

A nejenže štáb a herce popálily medúzy, ale dvojník hlavního protagonisty, tedy Kevina Costnera, téměř přišel o život na moři. Mladík jménem Laird Hamilton byl renomovaný surfař, který měl štěstí v neštěstí. V silné bouři mu došlo palivo a hodiny ho unášelo moře kdesi mezi ostrovy Havaje. Potom ho naštěstí zachránila pobřežní hlídka. A samotný Costner se také téměř utopil. Tomu se říká prokletí. A světe div se, že se projekt po tom všem vůbec dostal na velké plátno.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Podívejme se i na zvířata. Filmy většinou fungují na principu, ve kterém se zvířatům nezpůsobí žádná újma na zdraví. Většinou. U Hobita to nebylo úplně ono. A nejsou to vždy lidé, kteří přijdou ke zraněním. Podle informací na natáčení zemřelo několik ovcí, koz a jiných domácích zvířat, konkrétně až 27. Ta a ještě jiná byla buď nedostatečně krmena nebo trpěla dehydratací a vyčerpáním. Některá z nich se bohužel i utopila. Samozřejmě, vlna ohlasů po celém světě šla proti filmu a našlo se i mnoho protestujících, kteří snímek bojkotovali. Co bylo horší, byl fakt, že agentura mající zvířátka na starosti škody ještě zakrývala.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Režisér Peter Jackson se však obhajuje a říká, že se na natáčení zvířatům nijak neubližovali a bylo o ně dobře postaráno.

 

 

Vraťme se ale zpět k lidským zraněním. Temnému rytíři věnujeme vlastní článek v seriálu Zpoza kamer už zanedlouho, ale řekneme si něco málo o nehodách, které se k němu vázaly. O tragickém úmrtí oblíbeného Heatha Ledgera asi mluvit nemusíme, avšak to nebyl jediný incident, který se ve filmu udál. Mimochodem, Heath byl skvělým důkazem toho, jak moc vám může postava přirůst k srdci a jak moc vás může posednout. Dá se to nazvat jako prokletí, no ne?
 
Conway Wickliffe byl členem štábu, který měl na starosti kaskadérské kousky. V honičce druhého filmu, kdy je batmobil vyhozen do vzduchu Jokerovou zbraní se Conway v jedoucím autě nahnul a zkoušel hledat ten správný úhel pro kameru. Byla to jen testovací sekvence a Conway si dělal svou práci jako každý jiný. Jeho řidič však nedokázal vytočit 90stupňovou zatáčku a Wickliffe skončil ve stromu. Zraněním ihned podlehl.

 

A pamatujete si ještě na útočníka v kině v Coloradu, který postřílel 12 lidí?

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Podobný incident jako výše zmíněná autohavárie se stal i u Transformers Michaela Baye. Režisér je známý velkolepými výbuchy, létajícími auty a hromadou CGI modelů, a tudíž je nadmíru jasné, že to na place muselo být pořádně nebezpečné. Při natáčení třetího filmu se stalo cosi velmi nepříjemného. Jednu komparzistku sedící v autě trefil odtržený ocelový kabel držící auto, který jí v rychlosti rozbil sklo a zasáhl ji přímo do hlavy. Utrpěla kritické zranění obličeje a ze situace vyvázla s permanentním porušením mozku. Po měsíce dlouhém soudním procesu její rodina obdržela od studia Paramount 18 milionů, avšak zdraví dcery se jim už nevrátí.
 
Přeskočme z fikce do náboženství. Nesmíme zapomenout ani na snímek The Passion Of The Christ zabývající se pochopitelně silně náboženskými tématy. Když se řekne, že blesk nikdy nezasáhne dvakrát na totéž místo, asistent režiséra, Jan Michelini, vám jistě řekne, že to je pořádný blábol. A hlavní herec hrající Ježíše (Jim Caviezel) měl také své vlastní problémy. Také ho zasáhl blesk a svědci říkají, že se mu doslova kouřilo z uší a jeho tělo bylo jakoby světélkující. Při falešných ranách bičem ho zasáhli i opravdu, čímž mu vytrhli pár kousků z kůže a při nošení kříže si Jim delokalizoval rameno. Tím to ani zdaleka nekončí. Caviezel si vytrpěl hypotermii (silné podchlazení), pneumonii (zápal plic), vnitřní infekci plic a několik kožních infekcí z make-upu.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Pojďme se podívat i na prokletí hororových snímků. Začneme snad největší klasikou v tomto žánru, a tou je film The Exorcist z roku 1973 o malé dívce posedlé ďáblem. Detaily děje si přibližovat nejdeme, ale co nás skutečně zajímá, jsou nevysvětlené události z natáčení, které jistě nedaly spát velké části štábu. Některé části domu zachvátil požár, avšak pokoj malé Regan ponechal nedotčený. Zbytek se musel přestavět. A ve skutečnosti se pár členů natáčení pořádně bálo, což vyústilo až k povolání kněze, aby dům vysvětil. Herce hrající Burka Dennings a Mrs Karras zastihla těsně před premiérou filmu smrt.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Pokud si chcete scénku vymítání ďábla připomenout nebo se jen podívat, jak vypadaly horory čtyřicet let zpátky, nahlédněte do videa níže.

 

 

Nehezké události postihly i snímek The Omen. Chvíli po skončení natáčení se stala autonehoda, v níž se ocitl designér filmu John Richardson se svou přítelkyní. John vyvázl jen se zraněními, avšak jeho přítelkyně neměla takové štěstí. Zajímavostí na tom je právě fakt, že přišla o hlavu stejně jako postava Jinningse ve filmu. Doslova. Letadlo producenta zasáhl blesk, načež se zřítilo plnou rychlostí k zemi a nenechalo žádné přeživší. Mezi pasažéry měl být i hlavní herec Gregory Peck, avšak ten let nestihl. Také štěstí v neštěstí. Scénku smrti z filmu naleznete níže. Mimochodem, syn George spáchal sebevraždu dva měsíce předtím, než se rozjely kamery.

 

(Video není pro slabší povahy)

 

Dále zde máme malou vsuvku z Hitchcockova skvělého snímku Psycho. Bizarní věc se stala, když se skutečný vrah z reálného světa rozhodl pro zločin kopírující kultovní scénu ze sprchy. Jako svou oběť si vyhlédl jistou ženu jménem Myra Davis. A věc, která motala hlavy i vyšetřovatelům byla ta, že dvojnice herečky Janet Leigh měla stejné jméno, a tedy Myra Davis!

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Originální scénu najdete níže

 

 

Mně to osobně nedá a musím trochu odbočit. Existuje remake tohoto filmu z roku 1998, v podstatě barevná verze, která ani zdaleka nedosahuje kvalit Hitchcockovy tvorby. Zkrátka jde o jeden z nejzbytečnějších filmů vůbec. Scénu ze sprchy si zde můžete porovnat sami.

 

 

A dostáváme se ke konci. Je hřích nezmínit smrt legendy pracující se zvířaty - Steva Irwina. Byl v jejich přítomnosti odmalička, už od dob, kdy pobíhal po zábavním parku vlastních rodičů. Od té doby se jeho láska ke zvířatům jen prohlubovala. Řada lidí nezná tragédii, která tohoto oblíbence poslala na druhý svět. A jistě vás nepřekvapí, že nás Steve opustil přímo na svém place. Steva totiž v roce 2006 napadl obrovský rejnok. Ten mu probodl srdce během natáčení dokumentu The Crocodile Hunter: Ocean's Deadly. Je nešťastné a hlavně ironické, že to, co měl Steve Irwin nejraději, mu způsobilo smrt.

 

Smrtelné nehody a šokující příhody z filmových placů aneb prokletí snímků v reálném světě

 

Prokletí hororových filmů se budeme věnovat v pokračování našeho článku už zanedlouho. Pokud znáte další kuriózní události a nevysvětlené jevy z filmových natáčení, dejte nám a ostatním čtenářům vědět do sekce komentářů.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
228
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.