Speciální látka podle odborníků dokáže vyřešit hned několik našich nepříjemných problémů.
Vědcům z Výzkumného centra zaměřeného na oblast živých věd, pokročilých materiálů a technologií (CEITEC VUT v Brně) se po deseti letech bádání a zdokonalování podařilo vyvinou speciální hydrogel, který bude efektivně pomáhat v mnoha medicínských odvětvích. Pacientům se bude podávat například k léčbě rakoviny, popálenin nebo zlomenin. Jedinečný gel do jisté míry připomíná lepidlo na kosti.
Ilustrační obrázek
Za skvělým úspěchem českých vědců stojí zejména trojice odborníků – Lucy Vojtová, Lenka Michlovská a Josef Jančář. Ti si látku viskózního roztoku polymeru již nechali patentovat. Hydrogel je k lidskému organismu velmi šetrný a jeho aplikace se provádí natřením, sprejem nebo injekční stříkačkou. V kontaktu s lidským tělem nebo modrým světlem gel ztuhne a začne uvolňovat potřebné látky pro zmírnění bolesti nebo urychlení hojení.
Takové vlastnosti z něho dělají ideální „lepidlo“ pro naše zlomené kosti. K zaschnutí mu totiž stačí jen přibližná teplota 37 stupňů a na rozdíl od jiných existujících látek, které zasychají při vyšších teplotách, neohrožuje okolní tkáň. Zároveň si údajně poradí i s velmi drobnými frakturami, které je dnes obtížné léčit.
„Doba jeho účinku je nastavitelná jak jeho chemickým složením, tak i dobou a intenzitou aplikace modrého světla. Během jeho životnosti může docházet k postupnému uvolňování například proteinů, které přispívají k hojení tkání. Gel může sloužit i k řízenému uvolňování chemoterapeutik pro léčbu rakovinového bujení,“ popisuje další využití hydrogelu Lucy Vojtová.