Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. června 2018 15:59
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Lean, xanax, tráva. Co znamenají drogy pro rapovou scénu a kteří umělci s nimi raději skončili?

HUDBA HUDBA MARIHUANA RAP
Uložit Uložené

Jsou drogy pro rapovou subkulturu důležité? Kteří interpreti jim podlehli? Kteří s nimi naopak skoncovali? A jaké drogy byly napříč rapovou historií nejoblíbenější?

Píše se středa večer, 15. listopadu 2017, a populární americký emo-raper Lil Peep je nalezen ve svém tourbusu mrtvý. Příčina smrti? Předávkování xanaxem a fentanylem. Ač nešlo o sebevraždu, Lil Peep předtím v rozhovoru pro Pitchfork přiznává, že má problémy s depresemi a občas si přeje, aby usnul a už se nikdy neprobudil. Oficiálně žádnou předepsanou medikaci od lékaře nemá, přesto se nikdy netají užíváním „jakýchkoli látek, které mu přijdou do cesty“. Jeho divoký život končí v 21 letech.

Lean, xanax, tráva. Co znamenají drogy pro rapovou scénu a kteří umělci s nimi raději skončili?
Zdroj: Miller Rodríguez/Wikimedia Commons

Jiný příběh: v nemocnici téhož roku v září končí i pětatřicetiletý Lil Wayne, legenda Birdmanova labelu Cash Money Records. Přesně rok poté, co oficiálně ukončil svou rapovou kariéru, ke které se posléze zase vrátil, byl hned po svém koncertu odvezen z chicagského hotelového apartmánu přímo do nemocnice. Důvodem byla série epileptických záchvatů.

Záchvaty to nebyly první, Lil Waynova životospráva, každodenní stres, nedostatek spánku, a zejména kodeinový nápoj lean zapříčinily, že se s tímto problémem potýkal tak často, až si zvykl. Epilepsií trpěl už od mala. Nakonec to, stejně jako mnohokrát předtím, pro Weezyho dopadlo dobře, což posléze potvrdila i jeho dcera na Twitteru. 

V roce 2013 však na následky záchvatu málem zemřel.

Sex, drogy, rap

Za zdravotní potíže častokrát můžou drogy, které sice slouží lidem zabředlým do rapového bohémského lifestylu jako skvělý prostředek k ještě většímu prohloubení niterních zážitků, ale jak dokazují předchozí dva příběhy, nezodpovědné nakládání se svým životem si vždycky vezme také patřičnou daň.

Důvod, proč se v rapových textech tolik objevují narážky na různá drogová témata, je vcelku jasný. Rapeři pochází „zdola“. Spodina v Detroitu, Bronxu a klidně také Praze s výrobou, prodejem a užíváním drog každodenně přichází do styku a častokrát jsou zdrojem jejich výdělků.

Lean, xanax, tráva. Co znamenají drogy pro rapovou scénu a kteří umělci s nimi raději skončili?

Když pak přijde sláva, přijdou lepší drogy. Spousta raperů – snad po svých někdejších rock'n'rollových kolezích – má tendence svého nabitého kréda využívat a rapovat o tom, co žijí. O falešné příběhy tu přece nikdo nestojí. Omamné látky můžou paradoxně posloužit také jako skvělý marketing, umožňující nasadit umělci zvláštní image, v mnoha případech také jakýsi movement, který má spoustu teenagerů touhu obdivovat a bohužel také napodobovat. 

Otázkou drogových témat v rapu se zabývala i lékařka Denise Herd z Kalifornské univerzity v Berkeley. Rozhodla se prověřit 341 textů nejpopulárnějších hiphopových písní z let 1979–1997. Zatímco v letech 1979 a 1984 obsahovalo tématiku drog jen 11 procent písní, od roku 1993 do 1997 to bylo už 69 procent.

Je to pravda, osmdesátá léta v americkém hip hopu pomalu připravovala půdu pro devadesátkové drogové běsnění, při kterém Cypress Hill naplno projevovali svoji náklonnost k marihuaně. Inspirováni jamajským reggae vyšvihli tuto tématiku na vrchol, který se podařilo překonat až v roce 2010.

Mezitím ale v textech také stoupala popularita kokainu, cracku a podobných zakázaných libůstek, o kterých rapovali velikáni jako Notorious B.I.G. nebo Jay-Z. Právě z nich vzrostla generace hustlerů a pouličních gaunerů prodávajících crack na rohu svého bloku. Obsese tímto tématem byla natolik vysoká, že v roce 1998 přerostla do té doby nejoblíbenější drogové téma. A tím bylo právě to marihuanové.

S nástupem milénia přišel do rapu nový trend – lean. Tento návykový nápoj vlastně vytvořil celé hnutí a ovlivnil další směrování hip hopu. Koneckonců, jak se rapovalo v jedné z prvních skladeb věnované tomuto drinku – Smokin 'n' Leanin od Botany Boys: „I smoke sweet after sweet, cause I can't do without it / Lean hard on that drank, till I start to dream about it / Wake up and can't wait, puffing dank / Mix another drank, mind focused on my bank.“ Jak povědomé. Přesně tady se o mnoho let později inspirovali rapeři z Atlanty, kteří jsou nyní na vrcholu hudební scény.

 

Předávkování, kam se podíváš

Módní hype kolem užívání kodeinů a posrkávání „sizzurpů“ si pro první velkou daň přišel už v roce 2000. Jedna z nejvlivnějších osobností tehdejšího rapu, DJ Screw, zemřela. Na jeho pohřbu mu zpívali gospelové písně a jeho nejbližší přátelé promlouvali o tom, co všechno pro ně znamenal. Znamenal hodně nejen pro své nejbližší, DJ Screw dokázal vybudovat podhoubí jižanskému rapovému undergroundu a vlastně celému hudebnímu subžánru.

Svou kariéru přitom postavil v 90. letech na podivném, jednoduchém a díky tomu tak úspěšném konceptu. Zpomalil a nasekal existující hudbu, kterou pak přenahrál na kazety a ty poté prodával v sousedství svého domova v Houstonu. Fungovalo to. Lidé k němu jezdili stovky kilometrů, aby si svou „screwtape“ pořídili i do svého auta. Někteří tento styl nenáviděli, jiní jej milovali, protože zatímco dříve se o drogách ve skladbách jenom rapovalo, najednou šla i zažít – atmosféra leanového tripu tryskala z kazetové pásky do všech stran. Screwzoo si vybíral skvělé, obvykle gangsterské westcoast písně, které nešly naproti aktuálním hitovkám, a to bylo také tajemství jeho tehdejšího úspěchu.

Odtud pochází populární chopped and screwed efekt. DJ Screw sice zpomaloval hudbu, ale především zpomaloval svůj mozek leanem, sizzurpem, dirty spritem – tedy fialovým, silně navoněným opioidním sirupem proti kašli s vysokým obsahem promethazinu a kodeinu, na jehož stavy si velice rychle navykl.

Právě tento purple drink byl zdrojem jeho inspirace. Sirup pocházející už ze 70. let dosáhl své nejvyšší poptávky o 20 let později, kdy jej ke svému opojení využívali rapeři z jihu. Vedlejší účinky se na nich začaly projevovat poměrně brzy – nechyběla obezita, srdeční potíže, vypadávání zubů a další nepříjemné zdravotní následky.

Na ty DJ Screw absolutně nepomýšlel. V roce 2000 vydal jen 8 kazet (což bylo na jeho předchozí aktivitu velmi nízké číslo) a okolí se pozdávalo být jeho chování zvláštní. „Vypadal fakt špatně. Říkal věci pořád dokola, bylo to jako vidět chodící mrtvolu,“ řekl TJ Watford, který s ním v říjnu 2000 natáčel dokument.

16. listopadu 2000 byl DJ Screw nalezen mrtvý na podlaze svého houstonského studia. V tu dobu byl na vrcholu popularity, ale jeho vliv dosahoval dál, až do současného trapu, jehož podoby se nikdy nedožil. Příčina smrti: předávkování. Zemřel ve 29 letech.

Podobný osud potkal o čtyři roky později i člena skupiny Wu-Tang Clan, Ol' Dirty Bastarda. Jeho bezvládné tělo našli v newyorkském studiu, kde si ODB předtím namixoval poctivou porci drog, jen den před svými 36. narozeninami. 

Nezapomínáme ani na Pimp C-ho, jehož leanem protkaná cesta skončila v roce 2007. I jeho smrt se stala naprosto nepřehlédnutelným jevem poukazujícím na to, jak vážné důsledky mohou drogy mít.

Z nedávné doby pak fanoušky zarazila smrt šestadvacetiletého A$AP Yamse. Jeho úmrtí bylo zastřeno rouškou různých úvah a drbů, z nichž vyplynuly dvě možné příčiny – asfyxie, tedy zadušení se, způsobené nedostatkem vzduchu, za což by mohlo např. špatné polknutí nápoje nebo jídla (kupříkladu během silného kodeinového tripu), nebo opět smícháním několika narkotických látek – kodeinu, oxykodonu a alprazolamu.

I letošní rok si vzal jednoho skvělého rapera, byl jím Chief Keefův bratranec Fredo Santana. Ten měl dlouhodobé problémy se svým zdravím zapříčiněné konzumováním drog. V říjnu 2017 byl dokonce hospitalizován a rozhodl se s návykovými látkami přestat. „Chci utéct ze svého starého života,“ psal tehdy na svém Instagramu. „Už nechci čelit svým démonům... najdu pomoc, půjdu se rehabilitovat...“ To se mu bohužel nepovedlo a v lednu zemřel na selhání orgánů.

„Fuck xanax 2018“

Smrt Santany a Lil Peepa rozhořela i mezi samotnými rapery diskuzi o škodlivosti drog. Mnozí z nich se na svých sociálních sítích dalšího užívání vzdali. Někteří na tohle rozhodnutí přistoupili ještě dříve.

Nejznámějším případem z poslední doby je zřejmě Gucci Mane, dříve drsný gangster s životem jak na horské dráze a vzhledem svědčícím o nepříliš zdravé kondici. Po jeho posledním propuštění z věznice v roce 2016 jako by se z něj stal úplně jiný člověk. Drogy a psychický stav ho totiž přiváděly k paranoiím a šílenství.


O svých stavech promluvil v rozhovoru pro ESPN. „Nikdy jsem se paranoií vyloženě nebál. Jen jsem v mé mysli cítil, jako by se mi někdo pokoušel ublížit. Vyvolávalo to ve mně pocity, které mě nutily se bránit, a ublížit pak i někomu jinému,“ vzpomínal.

Na svobodě měl ve zvyku kombinovat alkohol a hlavně také onen opojný kodeinový nápoj lean. Stal se na něm závislý a jak sám přiznal, právě závislost ho stahovala dolů. „Nechtěl jsem prožít svůj život ve vězení. Věděl jsem, že jedna z věcí, kterou musím udělat, je začít být kompletně střízlivý. Jsem hrdý na to, že už to mám za sebou,“ řekl Guwop.

Na začátku letošního roku se k němu přidali další interpreti. „Už nikdy neberte kokain, spousta lidí ho prodává říznutý s fentanylem. To je důvod, proč už to neberu já. Neměli byste si hrát se svým životem, máme zářnou budoucnost, pojďme si užívat čerstvého vzduchu s versace nosní přepážkou a čistou hlavu,“ apeloval svým typickým capslockovým stylem psaní na Twitteru americký šílenec Riff Raff. 

Lean, xanax, tráva. Co znamenají drogy pro rapovou scénu a kteří umělci s nimi raději skončili?
Zdroj: www.youtube.com

Antidrogový postoj zaujal i v současnosti extrémně populární Lil Pump. Ve svém novoročním pozdravu si dal na Instagram popisek „Rok 2018 bude ještě bláznivější, miluju vás. Jo a už nikdy nebudu brát xany, fuck xanax 2018.“

K vysazení marihuany, leanu a dalších drog se přihlásili také další američtí rapeři jako např. Chance the Rapper ‏(jenž nazval xanax novým heroinem), Timbaland, Lil Uzi Vert, SmokepurppFamous Dex, Joey Bada$$ a nebo kalifornský Mozzy, který nahrál i toto video, kde otevře lahvičku leanu, vyleje ji na zem a zakládá #KickDaCupChallange, k němuž se přidává i producent DJ Mustard. Uvidíme, jakých posedlostí se tedy od raperů dočkáme v dalších letech.

Příspěvek sdílený Mozzy (@mozzy),

Xans don't make you,

Xans gon' take you,

Xans gon' fake you,

and Xans gon' betray you...

Domů
Sdílet
Diskuse