Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. června 2018 13:45
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Dnes uplynulo 20 let od uvedení Windows 98. Vzpomeneš si na jeho podobu, zvuky a chybové hlášky?

TECH
Uložit Uložené

Devadesátosmičky mají dvacet.

Před 20 lety, 25. června 1998, proběhlo slavnostní vydání systému Microsoft Windows 98. Jeho o tři roky starší bratr svou revolučností zlikvidoval tehdejšího počítačového konkurenta Apple a v této verzi se proto rozhodli programátoři pořádně se zaměřit na přehrávání multimediálních souborů, podporu rozhraní USB, Internet Explorer 4.01 a další vychytávky. Vylepšení ale nakonec přišla vniveč, protože tento v pořadí pátý Windows nepřinesl dostatečnou stabilitu, která by uživatelům dodala kýžený komfort.

Zmiňované integrování Internet Exploreru do systému přineslo určitou míru kontroverze, protože systém Windows preferoval po instalaci i dalších verzí systémů výhradně tento prohlížeč, proti čemuž se později ohradila norská firma stojící za prohlížečem Opera. Celý spor vyústil v žalobu u Evropské komise. Ta posléze rozhodla, že Microsoft musí uživatelům nabízet alternativu v podobě tzv. ballot screenu.

Dnes uplynulo 20 let od uvedení Windows 98. Vzpomeneš si na jeho podobu, zvuky a chybové hlášky?

Windows 98 vyžadoval minimální konfiguraci 16 MB operační paměti, přičemž doporučeno bylo 24 MB. Pokud by chtěli uživatelé rozjet tuto verzi systému na svých strojích, budou možná zklamaní: oficiální limit je totiž 1024 MB. Z dnešního pohledu jde o komickou situaci, když i ty nejlevnější chytré telefony oplývají jedním gigabajtem paměti RAM.

Devadesátosmičky zažily už před svým vydáním poměrně nepopulární chvíle, na které jejich otec Bill Gates nebyl příliš hrdý. Vzpomeňme si např. na trapas, který se stal zrovna ve chvíli, kdy byl systém veřejně prezentován na technologické konferenci COMDEX před novináři. Podpora USB standardu v té době byla totiž naprostou novinkou, a když Chris Capossela a Bill Gates ukazovali funkcionalitu plug and play, počítač okamžitě postihla modrá smrt.

Že tato chyba poměrně dobře vystihla problémy, které Windows 98 doprovázely, dokazovaly i tehdejší stížnosti uživatelů, kteří si po revolučních Windowsech 95 stěžovali na značné problémy s BSOD.

Pokud si chceš zavzpomínat na systém, chyby i tehdejší podobu hry Solitaire, můžeš si vyzkoušet tento dvě dekády starý systém přímo ve svém prohlížeči. Jaké máš na systém vzpomínky ty?

Domů
Sdílet
Diskuse