Nová vyhláška znemožňuje osobám s PAS žádat o řidičské oprávnění.
Národní ústav pro autismus (NAUTIS) se rozhodl bojovat proti vyhlášce, která znemožňuje osobám s PAS (porucha autistického spektra) žádat o řidičské oprávnění. Zástupci ústavu po Ministerstvu zdravotnictví ČR požadují její změnu, přestože jejich předchozí stížnosti v této souvislosti vyslyšeny nebyly.
Stále beze změny
„NAUTIS vypracoval připomínku žádající změnu příslušné vyhlášky, jež by osobám s PAS umožňovala individuální posouzení v rámci odborného vyšetření tak, jak je tomu například i u jiných duševních poruch,“ píše ústav v tiskové zprávě.
Zmíněná připomínka byla ministerstvu zaslána již v roce 2018, v letošním roce ji pak obdržel Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením. Dosud se však nic nezměnilo.
Ilustrační obrázek
Diskriminační a nesystémové
Jak ústav dále uvádí, podle vyhlášky patří právě autismus mezi „nemoci, vady nebo stavy způsobující duševní poruchy vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel.“ To je ovšem podle ústavu pro osoby s tímto druhem nemoci nespravedlivé.
„PAS jsou velmi širokou diagnostickou kategorií a zahrnují i mírné varianty poruch, u kterých nemusí být narušeny funkce, jež jsou z hlediska schopnosti řídit motorová vozidla stěžejní,“ vysvětluje NAUTIS s tím, že aktuální znění vyhlášky je tím pádem pro osoby s PAS „diskriminační a nesystémové“.
Ústav kromě toho upozorňuje také na studii amerických vědců, podle kterých dvě třetiny žadatelů s PAS bez poruchy intelektu řidičský průkaz získají. Nejčastěji se prý jedná o osoby s tzv. Aspergerovým syndromem.
Zpravodajský server iDNES zmiňuje, že dle odhadů momentálně žije v České republice kolem 4 000 lidí s těžkou poruchou autistického spektra, celkem 200 000 lidem pak byla diagnostikována různá míra postižení.