
Devítinásobného vraha, který utopil dítě v kyselině, našli na sídlišti v Ústí nad Labem. Šlo o mafiánského bosse Cosa Nostry.
Sedm let se skrýval před italskými zákony v šedivém paneláku na severu Čech. Nikdo, ani jeho přítelkyně, obchodní partner či jeho noví přátele netušili, kým Umberto Bonfiglio alias Luigi Putrone doopravdy byl.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Drtivá většina lidí viděla filmy, slyšela podcasty nebo četla knihu o tajných rodinách v podsvětí, které nejlépe z jihu Itálie řídily všemi dostupnými prostředky chod organizovaného zločinu. Například snímky The Godfather nebo Scarface jsou velice příjemným zpestřením večera, ve kterém jste se svým protějškem schouleni na gauči u televize. Mrazivá atmosféra, dobré jídlo a pohoda.
Mnohem méně příjemnější představou je potom uvědomění si faktu, že se všechny tyto zábavné a i jinak zajímavé mediální výstupy zakládají na pravdě. Smutným důkazem mafiánské činnosti z poslední doby může být i smrt novináře Jána Kuciaka, který se zabýval činností zločinecké organizace 'Ndrangheta na Slovensku. A přestože přišel o život v souvislosti s jiným případem, jeho poslední práce, která vyšla post mortem, mapuje právě mafiánskou činnost u našich sousedů.

Slovensko už není tak „daleko“ jako Itálie, to je známá věc. Jednomu se z toho může orosit čelo. Avšak známým faktem je také to, že v České republice, nejokatěji v 90. letech minulého století, operovaly východoevropské a balkánské zločinecké spolky. Tudíž ani u nás nejsme mafiánskými praktikami úplně nepolíbení. Přesto něco tajemného, dobrodružného a možná i nebezpečnějšího číhá ve stínu nehezkých událostí na Apeninském poloostrově.
Případ, který ti přiblížíme, má co do činění jak s mafií, tak s Itálií, ale i s Českem. Poodhalíme životní příběh Luigiho Putroneho, v Česku známého jako Umberto Bonfiglia. Podnikatele, který žil v Ústí nad Labem. Pokud však odstraníme škrabošku ve formě civilního zaměstnání, zjistíme, že šlo o hlavu mafiánské větve nechvalně proslulé Cosa Nostry. Co přivedlo mafiánského pohlavára k podnikáni v Ústeckém kraji? A kým vlastně doopravdy byl?

Mafie
Pod pojmem mafie si díky americkým zromantizovaným filmům představíme pět až deset skvěle oblečených chlapů ve smokinzích, v ruce s revolverem a v puse s doutníkem, s uhlazenými vlasy, vytříbenými obchodními taktikami a bezcitným jednáním.
Ne vždy tomu tak však bylo. Původní mafie se zformovala za účelem ochrany obyvatel Sicílie před arabskými a francouzskými okupanty v druhé půli 19. století. Jakmile ale získávala moc, začala toho zneužívat. Kupily se poplatky za ochranu, z hazardu, mafie se začala angažovat v politice a v samotném hospodaření největšího italského ostrova.
Z tohoto podhoubí vzešel i mafián Luigi Putrone. Podle iDnes se narodil v roce 1961, podle ústředního ředitelství kriminální policie italského ministerstva vnitra to bylo 8. září 1960, na jihozápadě Sicílie v provincii Agrigento, v přístavním městečku Porto Empedocle. Jeho rodina byla zapojena do činnosti známé mafiánské organizace Cosa Nostra. A mladý Putrone dělal všechno pro to, aby se v jejím rámci vyšplhal co nejvýš.
Špinavá práce
Člověk musí počítat s tím, že pokud je členem mafiánské větve, která má za úkol likvidaci nepohodlných lidí, zastrašování a vůbec ty nejvíc násilné akty, že si ušpiní ruce. A mladý Putrone se toho, podle veškerých informací, nebál.
Snímek mladého Putroneho z vězení

Během osmdesátých a devadesátých let měl mít na svědomí devět vražd, mezi nimiž byli například i mrtví soudci. Avšak případ, který Putroneho „proslavil“ nejvíce, se týkal muže, který porušil mafiánskou mlčenlivost, takzvanou omertu. Donášení autoritám odnesl jeho syn. Na tento případ vzpomínají italské autority, veřejnost i média jako zvlášť ohavný.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.