Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Produkty v hodnotě tisíců dolarů se prodávají za zlomek ceny, ale zloděje čeká nemilé překvapení.
Amerika se stále nedostala ze stavu kompletního chaosu a anarchie, který vypukl po vraždě George Floyda. Protesty proti systémovému rasismu se na některých místech proměnily téměř v pouliční válku.
Jako by nestačilo, že se celý svět musí vyrovnávat s následky koronaviru, američtí podnikatelé dostali začátkem měsíce další ránu pod pás. Protesty v městech jako Los Angeles, Chicago, Detroit, St. Louis a mnoha dalších s sebou přinesly desítky zraněných a dokonce i několik mrtvých. Ve většině případů tak ulice vypadaly jako z postapokalyptického filmu.
V tomto článku se dozvíš:
Jaký dopad měly nepokoje v USA na prodejny s oblečením
Jak vypadaly tamní obchody po první vlně rabování
Zda zamezily online platformy na reselling prodeji ukradeného zboží
Příležitost dělá zloděje a kromě šíření myšlenky rasové rovnosti se tak stovky demonstrantů rozhodly bezhlavě rabovat všechny obchody, které za to stály.
Kromě prodejen elektroniky, z nichž byli demonstranti ochotni vláčet i televizory s více než jeden a půl metrovou úhlopříčkou, se staly hlavním terčem zejména obchody s luxusním oblečením resp. resell butiky. Těch jsou na území USA desítky a každý z nich měl v nabídce řadu tenisek a oblečení s cenovkami nad 25 tisíc korun.
Rabování, resp. souboj demonstrantů s bezpečnostní mříží mohli sledovat diváci americké televize ABC v přímém přenosu z helikoptéry. Právě přes díru ve vedlejší prodejně se dostali zloději i do legendárního obchodu Round Two, který přišel o inventář v hodnotě několika milionů korun.
Po první vlně nepokojů majitelé zabarikádovali výklad dřevěnými deskami s nápisem „nic tu nezbylo“. Stejný osud jako prodejnu v Los Angeles čekal i prodejnu Round Two ve městě Richmond. Její zdevastované útroby se dokonce podařilo zachytit na kameru.
Většina demonstrantů měla zodpovědně zakryté horní cesty dýchací rouškou, ale s překrytím poznávacích značek na svých vozidlech si už starosti nedělala. Podobně je netrápilo ani to, že si rabování natáčeli mnozí zúčastnění na smartphony a svými úlovky se dokonce chlubili i na sociálních sítích.
Majitelé obchodů by tak viníky mohli teoreticky identifikovat, ale protože jich byly desítky, je to zbytečné. Ukradené zboží by jim mělo pokrýt pojištění prodejny, ale více než peníze je trápí zejména to, že přišli o své exkluzivní zboží.
Resell obchody si totiž zakládají na tom, aby měli ve své nabídce kousky, z nichž existuje na světě jen pár exemplářů. Pokud bylo takové zboží ukradeno, pravděpodobně se jim ho už znovu nepodaří sehnat.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak reagují na kradené zboží online resell platformy
Které zloděje už se podařilo chytit
Zda už se prodejci stihli vzpamatovat z nepokojů
Jaký dopad bude mít celá tato kauza na módní průmysl.
Ti, kdo rozbíjeli výklady mezi prvními, očividně věděli, co se nachází uvnitř a před protesty možná patřili i mezi zákazníky vyrabovaných obchodů. Na vlně davové psychózy se však k zlodějům přidali i běžní kolemjdoucí, resp. demonstranti, kteří asi ani nevěděli, co ukradli, dokud nepřišli domů. Tenisky v hodnotě více než čtvrt milionu korun se následně snažili prodat v bazarech i za desetinu jejich hodnoty a dokonce se nestyděli do popisu napsat, že je ukradli během rabovaček.
Série inzerátů z aplikace Offer Up je pro smích celé komunitě sběratelů tenisek a resellerů. Zloději, kterým se např. podařilo urvat jen pravou tenisku, totiž veřejně hledali kolegů z místa činu, kteří by mohli mít doma druhou polovinu páru.
Krom bazarového prodeji se ale začali zloději obracet i na resell platformy. Pokud se jim totiž podařilo ukrást pár tenisek bez poškození a v původní krabici, prodej je mnohem jednodušší.
Mezi prvními zavedla opatření platforma GOAT, která v roce 2018 odkoupila světoznámou síť resell prodejen tenisek s názvem Flight Club. Matt Cohen, viceprezident pro rozvoj podnikání a strategie firmy GOAT ve veřejném vyjádření oznámil, že všechny podezřelé inzeráty na prodej kradeného zboží budou z platformy odstraněny. Zloději by totiž teoreticky mohli prodávat tenisky, které od nich ukradli.
Jednou z našich nejvyšších priorit je zajistit důvěru a bezpečnost v teniskovém průmyslu. V průběhu let jsme se neúnavně snažili předcházet podvodným činnostem a máme v úmyslu pokračovat v našich spolehlivých postupech se zvýšenou ostražitostí, zejména ve světle nedávných událostí a obav týkajících se ukradených výrobků.
Nedovolíme, aby se tyto odcizeny výrobky prodávaly na našich platformách a všechny podezřelé inzeráty budou odstraněny.
Stejně reagovala i nejznámější online resell platforma StockX, která musela hned na počátku nepokojů řešit spor o tenisky Air Jordan 4 Travis Scott v hodnotě 800 tisíc korun. Ty totiž ukradl demonstrant z již zmiňované prodejny Flight Club a přes StockX je obratem prodal za v přepočtu 53 tisíc korun.
Fialová verze tenisek Air Jordan 4 byla vyrobena exkluzivně pro rodinu a blízké přátele Travise Scotta. V rukou běžných lidí, resp. resellerů je tím pádem jen hrstka párů. Když se jeden z nich prodal za zlomek hodnoty, všem bylo jasné, že šlo o ukradený pár. StockX v tomto případě promptně zakročilo, pozastavilo celou transakci, tenisky vrátilo do rukou původnímu majiteli a zloděje přenechalo rukám zákona.
Zloději způsobily více škody než užitku. Obchody v USA přišly v průběhu uplynulého měsíce o miliony a další desítky tisíc budou muset investovat do rekonstrukce svých prodejen a většina zboží se během rabování znehodnotila. Ulice tamních měst byly obsypané prázdnými krabicemi od bot a pošlapaným oblečením.
Po více než dvouměsíční pandemické přestávce tak zůstávají butiky nadále zavřené, resp. zabarikádované. Výjimkou se stal obchod Cool Kicks, který dokázal svou prodejnu zrekonstruovat během dvou týdnů, sehnat dostatek zboží, kterým zaplnil prázdné pulty a před pár dny otevřít brány veřejnosti. Populární ulice Melrose Avenue v Los Angeles ale stále vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo.
Majitelé butiků se z celé pohromy pravděpodobně dostanou, ale je možné, že některé prodejny už letos neotevřou. Kromě morálního aspektu a boji proti rasismu by mohlo z celé situace vyplynout i několik ponaučení pro módní průmysl. Vzhledem k hledání odcizeného zboží již sice resell platformy přijaly opatření, ale začaly se ozývat i hlasy, které apelují na samotné módní značky.
Ty by dokázaly v budoucnu podobným problémům předejít například tím, že by do luxusních produktů implementovaly sériová čísla nebo identifikátory, stejně jako je tomu např. u automobilů. Kromě zlodějů prodávajících kradené zboží na bazarech se totiž našlo i několik vypočítavých jedinců, kteří se rozhodli zamaskovat fake zboží mezi tyto inzeráty.