Vyzkoušeli jsme počítač, který v e-shopech padne do oka téměř každému.
Je tu září a mnohým mladým lidem právě skončily prázdniny. Pokud se chystáš zpět na intrák či do své první práce, existuje poměrně velká šance, že s sebou budeš pravidelně nosit notebook.
Ve spolupráci s firmou Asus jsme se podívali na ZenBook 14. Jde o 14palcový model z třídy, která má být už léta tou cenově dostupnou, lehkou a extrémně přenosnou. Nebojíme se říci, že po ZenBooku jdou i lidé, kteří mají v hledáčku například i ikonický MacBook, ale cena nebo nutnost používat některé specifické nástroje je vedla k rozhodnutí zůstat ve světě Windows.
Notebook jsme na dva týdny zařadili do své každodenní rutiny. Ty v textu níže zjistíš, jak to dopadlo a zda bude vhodný i pro tebe.
- Kolik stojí nový Asus ZenBook 14 a co dostaneš už v nejlevnější konfiguraci
- Jaký je jeho displej, klávesnice a co se nám na něm nelíbí
- Jakou vychytávku výrobce integroval přímo do TouchPadu
- Jak dlouho notebook vydrží na jedno nabití a proč jde možná o úplného rekordmana
- Proč na ochranu svých dat již nepotřebuješ heslo ani PIN kód
Hliník, hmotnost pod 1,2 kg a praktické rozměry
Asus zkouší známý trik, jak svůj notebook udělat mezi konkurencí z e-shopů zajímavějším. Zatímco kdysi byla pro ultrabooky metou hranice 13 palců, toto je čtrnáctka (14 palců).
Dostáváš tak větší obrazovku na pohodlnější sledování filmů i produktivní práci s okny, ale NanoEdge rám kolem obrazovky je tak tenký, že celkové rozměry počítače prakticky nijak nenarostly.
A opravdu, ZenBook 14 se pohodlně ztratí v každé tašce nebo batohu. Díky odolnému hliníkovému tělu se nebudeš bát o jeho poškození a upřímně, vykašlali bychom se i na všechny směšné neoprenové obaly. V naší šedé i v alternativní stříbrné vypadá, že všechno zvládne a jen tak se neotlačí.
Ještě lepší zprávou pro baťůžkáře je hmotnost, která zůstala pod hranicí 1,2 kilogramu. Budeš tak s sebou nosit jen o něco více než pár knih.
Tenké tělo má, ale vlastně nemá všechno
Moderní notebook už musí být co nejtenčí. Požadavky designérů však někdy naráží na praktičnost každodenního používání. V tomto směru počítač vysoký jen 1,39 cm vychází tak 50:50. Záleží jen na tobě a tvých prioritách.
Výbornou zprávou je přítomnost plnohodnotného HDMI. Vždy po příchodu k pracovnímu stolu jsme zapojili jen jeden kabel a už na nás svítil i další externí monitor rozšiřující plochu. Na rozdíl konkurence zde stále zůstává alespoň jedno klasické USB-A (takže disky a USB klíčenky připojíš bez šílených redukcí), ale rok 2020 vítají dvě moderní USB-C, takže jedním kabelem z notebooku na cestách nabiješ většinu moderních smartphonů. Vlastně, nabiješ je i přímo nabíječkou od počítače!
I on se totiž nabíjí přes USB-C. Je přitom jedno, který z dvojice portů použiješ.
Dobré zprávy ale končí v okamžiku, kdy budeš hledat 3,5 mm audio jack. Bohužel, není zde. Přesněji řečeno, budeš muset použít přibalenou USB-C-Audio Jack redukci. Tento trend přichází z mobilů, kde jsme si už asi všichni zvykli používat Bluetooth sluchátka, ale v případě notebooku se nám příliš nelíbí.
Do počítače se totiž díváš i 8 hodin denně a za takový čas se vybije každá Bluetooth hračka. Pokud ti však nevadí, že se na sluchátkách bude houpat kabel navíc a věříš si, že ho neztratíš, budeš v pohodě.
Fullhádéčko a pár šikovných řešení
Ceny ultrabooků někdy atakují i hranici 40 tisíc korun. V případě Asusu se však takto vysoko zdaleka nevyšplhá ani naše vrcholná konfigurace s procesorem Intel i7, 16 GB RAM a 512gigabajtovým, bleskově rychlým SSD diskem.
Tebe však bude určitě zajímat opačný konec nabídky, tedy to, kde ZenBook 14 začíná. Verzi s 256GB úložištěm a slabší i5 můžeš mít již za příjemných 24 490 Kč. Navenek bude vypadat stejně a nepřijdeš o žádnou z vychytávek z dražších verzí.
Orientační ceny Asusu ZenBook 14 UX425JA
Intel Core i5 | 8 GB RAM / 256 GB SSD | 24 490 Kč |
Intel Core i5 | 8 GB RAM / 512 GB SSD | 26 990 Kč |
Intel Core i7 | 16 GB RAM / 512 GB SSD | 33 990 Kč |
Myslíme tím hlavně šikovnou podsvícenou klávesnici, na níž začnou rychle psát dlouhé bakalářky a diplomky i zbrusu noví majitelé. Nevymýšlí a má klasickou konstrukci s přesným chodem tlačítek.
Že nikde nevidíš numerickou klávesnici? Ta je integrována přímo do velkého touchpadu, přičemž jeho režimy se mění dotykem v pravém horním rohu. Podsvícení čísel lze regulovat ve dvou krocích a při troše přesnosti můžeš používat NumPad i posun kurzoru najednou, aniž by sis do excelových tabulek psal hlouposti.
Klávesy tak zůstávají dostatečně velké a nechybí ani ty funkční pro změnu hlasitosti, jasu či dalších drobností v horním řádku.
Líbila se nám i funkce Windows Hello, která dokáže počítač odemknout skenem tvé tváře. Vždy, když v práci přijdeš ke svému stolu, postačí ti se posadit a začít pracovat, i bez vymačkávání hesla nebo PIN kódu.
Pro běžného zákazníka, který chce za počítač utratit něco přes dvacet tisíc, tedy bude veškerá tato výbava dostatečná. Za nejrozumnější volbu zřejmě považujeme právě zlatý střed, tedy 8 GB RAM a 512 GB úložiště.
Výše se už dostat nedá, tato modelová řada nemá v nabídce nic jemnějšího než Full HD displej a ani přes půlterabajtový disk se prakticky nedostaneš. Pokud si ho tedy nerozšiřuješ microSD kartou, což nemusí být vůbec bláznivý nápad. My jsme však zabudovanou čtečku používali spíše na úpravu fotek z foťáku a kamery.
Právě trochu prémiovější displej, i z pohledu kontrastu, maximální svítivosti (měla by být okolo 350 nitů) a pozorovacích úhlů by nebyl na škodu, ale chápeme, že jsme možná trochu rozmazlenější než běžný zájemce o notebook do 25 tisíc korun.
Myslelo se spíš na extrémní výdrž baterie a kvalitní reproduktory
Klíčovou vlastností by měla být připravenost pracovat i bez jakékoliv síťové zásuvky v okolí. Úplné minimum, kterého se nám podařilo dosáhnout při práci i s puštěným Spotify a občasným sledováním videí na pozadí, bylo až 7 hodin používání, než baterie ohlásila 0 %.
V případě, že budeš sledovat pouze seriály z Netflixu, to může být až 10 hodin, a pokud odpojíš Wi-Fi a budeš fungovat pouze ve Wordu, budeš se moci spoléhat na dvouciferné hodnoty.
Naopak, nabíjení bude rychlé, za hodinu do počítače natlačíš 60 % energie a plné nabití bude trvat necelé dvě hodiny.
V žádném z režimů se nesetkáš s tím, že by počítač hučel kvůli ventilátorům. Aktivní chlazení dokonce většinou ani vůbec neběží, nebo to tak alespoň vypadá. Bát se ale nemusíš ani v případě, že počítač zahážeš někde na posteli nebo na gauči, super-hlasité a mimořádně kvalitní repráky s podpisem kultovní firmy Harman / Kardon i tak s přehledem ozvučí celou místnost.
Výhody a nevýhody Asusu ZenBook 14
+ lehké tělo (méně než 1,2 kg) | - displej má „jen“ Full HD rozlišení a jas 350 nitů |
+ dostatek USB / USB-C portů | - chybějící audio jack |
+ výborná klávesnice, duální touchpad s numerickou klávesnicí | - maximální 512GB úložiště |
+ fantastická výdrž na jedno nabití (i 10+ hodin) | - jen integrovaná grafika |
+ cena už od 24 490 Kč |