Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
William Leonard Pickard se navzdory dvojitému doživotí dostal v roce 2020 z vězení.
Psychiku ti dokáže rozbít na kousky, ale tvoje vnímání zvládne posunout do doposud neprozkoumaných dimenzí. Řeč není o ničem jiném než o halucinogenní droze LSD, kterou potenciální zájemci mohou sehnat na černém trhu během pár hodin a za pár set korun.
Její dávky se určují v mikrogramech, protože stačí opravdu malé množství k tomu, aby na tvé psychice zanechala trvalé následky nebo abys začal na svět nahlížet jinak. William Leonard Pickard ji kdysi vyráběl po kilech.
Jelikož LSD účinkuje už při několika mikrogramech, z pár kilogramů této látky známé jako dietylamid kyseliny lysergové dokázal Pickard vyrobit miliony jednorázových dávek drogy. Nešlo přitom o žádnou rozsáhlou výrobu, která by si žádala spolupráci desítek lidí a investice v řádech milionů dolarů.
V tomto článku si přečteš:
Jak se z univerzitního výzkumníka stal masový výrobce drog
Za kolik prodával Pickard kilogram LSD
Proč svůj produkt obvykle prodával hluboko pod tržní cenou
Kdo Pickarda zradil a nabonzoval protidrogovým agentům
Jak dostal Pickard doživotí, i když ho zatkli s 10 gramy LSD
Pickard spolupracoval pouze s jedním či dvěma kolegy, přesto však americké úřady ve své zprávě uvedly, že po zatčení výzkumníka v roce 2000 se dostupnost LSD propadla na území celých Spojených států o neuvěřitelných 99,5 procent, tvrdí přímo americký protidrogový úřad DEA.
Navzdory dvojitému doživotnímu trestu se Pickardovi podařilo z vězení dostat před dvěma měsíci v červenci 2020, a tak může za svoji svobodu v pokročilém věku paradoxně poděkovat koronavirové pandemii, uvádí Psymponia.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak dostal Pickard doživotí, i když ho zatkli s 10 gramy LSD
Proč se vykašlal na univerzitu v Princetonu po prvním semestru
Jak se kvůli pozornému nosu souseda dostal poprvé do vězení
Proč svůj produkt obvykle prodával hluboko pod tržní cenou
Kdo Pickarda zradil a nabonzoval protidrogovým agentům
Příběh člověka, který díky své zručnosti zásoboval drogou významnou část Spojených států se nevyhnul několika klišé. I Pickard patřil v mládí k mimořádně nadaným žákům a studentům, přičemž ve vzdělávacích institucích, které navštěvoval, ho za intelekt hojně odměňovali.
Ani zdaleka nebyl problémovým dítětem, nikdy se nezapletl do komplikací, které by vyústily do problémů s policií a dokonce na střední škole získal stipendium na prestižní univerzitu Princeton University. Do doby, než na vysokou školu nastoupil se zdálo, že ji absolvuje levou zadní a bude pokračovat v kariéře výzkumníka. Opak se stal pravdou, což jsme se dozvěděli roku 2001 prostřednictvím magazínu Rolling Stone.
Pickardovi trvalo pouze jeden semestr, než se rozhodl univerzitní studium pověsit na hřebík. Vzdělávání ho v této formě nebavilo, raději měl odvázanější životní styl a studium na univerzitě, kde se sdružovala řada volnomyšlenkářů. To na přelomu 60. a 70. let minulého století zřejmě Pickardovi otevřelo bránu k rekreačním drogám.
Z univerzity k volnomyšlenkářům
Ne nadarmo se symbolem 60. let stali členové komunity hippies, kteří propagovali právě svobodu, mír a lásku. I když neexistují zprávy, které by dokazovaly, že by Pickard přímo mezi hippies patřil, rozhodně mu toto hnutí nebylo vzdálené. Hippies měli samozřejmě velký vliv také přímo na kampusu Princeton University, a tak Pickard nebyl nikdy příliš daleko od kultury spontánnosti a drog, vysvětluje SF Gate.
Z univerzity sice po jednom semestru odešel, dočasně ale na akademickou obec nezanevřel. Díky svému intelektu ho v roce 1972 přijali na University of California, Berkeley, kde působil jako výzkumník v oblasti bakteriologie a imunologie. Ani tam však nevydržel příliš dlouho, jelikož v roce 1974 odešel i z kalifornské univerzity a vydal se na cestu produkce drog.
V knize o psychedelických vůdcích minulého století Jesse Jarnow objasňuje, že Pickard se od univerzitních časů motal nejdříve v newyorské čtvrti Greenwich Village, kde se zamiloval do jazzové kultury, a v Kalifornii také neměl od drog daleko. V jednom období prý podle historika Marka McClouda spolupracoval se skupinou dealerů LSD, kdy nejspíš poprvé dostal nápad, že by látku způsobující euforii i obrovské riziko mohl sám vyrábět.
Pozorný nos vyústil ve vězení
Ze vzorného studenta a výzkumníka na prestižní univerzitě se v roce 1988 stal poprvé trestancem, uvádí Daily Bruin. William Pickard se vydal na cestu zločinu na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se s pomocí dealerů, chemiků, ale i literatury, pustil do produkce LSD na vlastní pěst. Díky své inteligenci neměl problém vyhnout se ruce zákona, a tak své laboratoře na výrobu drogy neustále stěhoval z místa na místo.
Uvědomoval si, že laboratoře si časem může všimnout někdo z okolí a považovat ji za podezřelé místo, ale mnohem větší pozor si začal dávat poté, co ho v roce 1988 zatkli federální agenti americké vlády v nenápadném obchůdku s architektonickými doplňky.
Pickard pro svou laboratoř vytvořil ideální krytí, které mu ale pokazila shoda náhod. Jeden ze sousedů jednou ucítil z obchodu silný chemický zápach, což mu nedávalo smysl, protože se v něm měly prodávat architektonické kousky. Upozornil proto policii, která jeho podnět prověřila a místo architektonického obchůdku objevila Pickarda společně s 200 tisíci jednorázových dávek LSD, píše se ve svědectví ze soudního líčení.
1 kilogram LSD každých 5 týdnů
Ani zatčení a trest odnětí svobody z roku 1988 ho však neodradily od produkce drog. Z tohoto policejního zásahu, který vězení předcházel, úřady odhadly, že byl Pickard schopen vyrobit přibližně 1 kilogram drogy každých pět týdnů, a tak bylo mužům zákona jasné, že nejde o miniaturní drogovou operaci.
Z jediného kilogramu je možné vyprodukovat až kolem 10 milionů dávek LSD s objemem 100 mikrogramů, což přibližně reflektuje množství, jaké zájemci o nákup jednoho papírku LSD běžně očekávají, uvádí některá svědectví.
William Pickard na výrobě LSD ale nevydělával tak závratné sumy, jak by člověk mohl očekávat. Za kilogram LSD by na černém pouličním trhu mohl výrobce drogy v 90. letech potenciálně dostat až 40 milionů dolarů, ovšem Pickard nestál o zbytečnou pozornost, a tak svým odběratelům drogu prodával za směšné částky v porovnání s hodnotou dávek na ulici.
Je důležité zmínit, že Pickard svůj byznys model vytvořil zejména na základě partnerské spolupráce s velkoodběrateli své drogy. On sám neměl pod palcem dealery, které by poslal do ulic prodávat LSD, mnohem raději se spoléhal na kontakty schopné odebírat nadměrné množství látky a o distribuci a prodej se postarají sami.
I proto své ceny údajně ponechával na hranici kolem 29 centů za 100mikrogramovou dávku. V praxi tak na kilogramu LSD nevydělal 40 milionů, ale pouze 3 miliony, uvádí Petaluma Al.
Zrada s dvojitým doživotím
O přesné ceně, kterou si Pickard účtoval za jednorázovou dávku LSD se policie dozvěděla pouze díky tomu, že se jí úspěšně podařilo do této drogové operace nasadit informátora. Pickard v rámci ní nedůvěřoval v podstatě nikomu a své obchodní partnery si nepouštěl blízko k tělu, a tak většinu času pracoval pouze s Clydem Appersonem a okrajově také s Gordonem Toddem Skinnerem.
Oba muži mu pomáhali převážně s logistikou operace. Když nastal čas utéct před odhalením a laboratoř naložit do přívěsu a převézt na nové místo, Apperson i Skinner, kteří měli stejně blízko k chemii, se pustili do práce. Za svoji pomoc byli obyčejně štědře odměněni platbami v hodnotě desítek tisíc dolarů, ale právě Skinner nakonec Pickarda zradil, uvádí ve videu Psymposia.
Skinner se nechal policií přemluvit, aby prozradil, kde se momentálně nacházela Pickardova laboratoř. Drug Enforcement Administration, coby protidrogová federální agentura ve Spojených státech amerických, poté ve spolupráci se Skinnerem vymyslela, jak Pickarda se společníkem Appersonem vyprovokovat takovým způsobem, aby je agenti mohli přistihnout přímo při činu.
Jak se píše v prohlášení samotné DEA, Skinnera nechali přesunout laboratoř na místo, které v 60. letech sloužilo jako odpalovací základna rakety Atlas-E v Kansasu. Skinner však o přesunu laboratoře svému šéfovi neřekl, čímž ho rozhněval a Pickard s Appersonem šli okamžitě vybavení s přívěsem odtáhnout do prověřené a bezpečné destinace. Nečekali však, že se stali obětí policejní hry a po pár minutách je na dálnici zastavili muži zákona. Apperson řídil vozidlo s přívěsem, zatímco Pickard seděl v doprovodném autě za ním.
Z doživotí na svobodu
I když policisté našli při akci pouze zanedbatelné množství samotného LSD, a to přibližně deset gramů směsi, v níž policisté identifikovali stopy drogy, zadržené vybavení v laboratoři společně se svědectvím Skinnera postačilo k tomu, aby byl Pickard odsouzený ne na jeden, ale rovnou na dva doživotní tresty. Apperson za stejná obvinění z výroby a distribuce LSD skončil za mřížemi na 30 let.
Na Pickarda se nakonec usmálo štěstí koncem července tohoto roku. Díky probíhající koronavirové pandemii se americký soud zaměřil na velké množství vězňů ve věznicích po celých Spojených státech amerických, kde se vytvářela lokální ohniska nákazy.
V aktuálním věku 74 let a s čím dál výraznějším ochabnutím zdravotního stavu se soud rozhodl předčasně Pickarda pustit ven na „soucitné propuštění”, píší Lucid News. Soudce kromě pandemie, vysokého věku a zdravotního stavu vzal v úvahu i fakt, že Pickard z vězení napsal několik esejí a článků, v nichž upozorňoval na epidemii závislosti na opiátech, která ročně zabije stovky tisíc lidí jen ve Spojených státech amerických. Na stará kolena si tak Pickard bude moci užít svobodu.