Mají to být černé díry, z nichž stále sálá energie jiných, zaniklých vesmírů.
Odborná komise začala s oznamováním laureátů Nobelových cen za rok 2020. Tu za fyziku získal britský vědec Roger Penrose, který šokoval tvrzením, že před vznikem našeho vesmíru zde existoval ještě jiný.
Jak informuje deník Independent, jeho pozůstatky podle fyzika můžeme stále pozorovat na černých dírách a jejich skvrnách se silnou elektromagnetickou radiací, které vědci nazývají jako Hawkingovy body.
Ty podle teorie konformní cyklické kosmologie přenášejí zbytky energie ze starších, již zaniklých vesmírů. Jde o stále kontroverzní teorii, ale o samotných černých dírách už víme aspoň to, že disponují tak silnou gravitační silou, že z jejich středu neuniknou ani částice světla.
Penrose předpokládá, že čas rozpadu staré černé díry, která pohltila celý „předchozí“ vesmír, je delší, než věk, ve kterém žijeme od Velkého třesku do současnosti.
„Velký třesk nebyl začátek. Bylo něco před Velkým třeskem a to něco tu budeme mít i v naší budoucnosti,“ řekl Penrose a dodal: „Vidíme je. Tyto body jsou asi osmkrát větší než je průměr měsíce a jsou lehce teplejší. Existují celkem dobré důkazy o minimálně šesti těchto bodech.“
Penrose však ve vědecké obci čelí poměrně velké opozici, která připomíná, že radiaci z těchto bodů ještě dostatečně neprozkoumali a nepotvrdili.