Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. října 2020 12:10
Čas čtení 2:30
Tereza Šnajdrová

Večírek během lockdownu pro 80 lidí či výlet k moři aneb politici, kteří museli kvůli koronaviru rezignovat

POLITIKA KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Vládní opatření se nevyplatí porušovat v žádné zemi. Své o tom ví tito politici, kteří nařízení nerespektovali a přišli tak o své místo.

Kvůli pandemii koronaviru, která zužuje již od začátku roku celý svět, došlo k rezignaci hned několika politiků po celém světě. Na Novém Zélandu si ministr zdravotnictví po nařízeném lockdownu vyjel k moři, irský ministr zemědělství v době plné omezení vyrazil na hromadnou akci a britský vládní poradce se i přes zákaz volného pohybu setkal se svojí milenkou. Kteří politici kvůli porušení vládních opatření přišli o své místo?

Doporučeno
Prymula v noci vyrazil bez roušky do restaurace Prymula v noci vyrazil bez roušky do restaurace 23. října 2020 7:13

Novozélandský ministr zdravotnictví nařídil lockdown a vyjel si k moři

O poprask se začátkem července postaral novozélandský ministr zdravotnictví David Clark, který zemi nařídil lockdown a následně vyrazil k moři. Mezi jeho spoluobčany se ihned strhla vlna nevole, která Clarka dohnala až k rezignaci. Tu však odůvodnil tím, že se na něj upíná zbytečně moc pozornosti a lidé se nesoustředí na to, jakou práci v době krize odvedl. 

Koronavirová opatření Clark porušil hned několikrát. O prvním víkendu karantény vyrazil spolu s rodinou k moři a o pár týdnů později si také vyjel na kole hor. „Za všechna svá rozhodnutí a kroky, které vláda podnikla za mého působení na pozici ministra zdravotnictví, beru plnou odpovědnost,“ okomentoval rezignaci ministr a dodal, že virus se v zemi zřejmě již nešíří a je čas jít dál. 

Irský ministr zemědělství Dara Calleary v době pandemie vyrazil na masovou akci

Dara Calleary se na postu irského ministra zemědělství udržel pouhých pět týdnů. V době pandemie, kdy bylo povoleno pořádat vnitřní hromadné akce pouze pro šest osob, vyrazil do golfového klubu na masovou akci. Tento krok okamžitě vyvolal veřejné pobouření, protože v Irsku zrovna platila přísná opatření, kvůli kterým se lidé nemohli účastnit ani svateb a pohřbů.

Doporučeno
Velké nic nám připomíná, jak absurdně jsme všichni žili za covidu i nyní Velké nic nám připomíná, jak absurdně jsme všichni žili za covidu i nyní 16. března 2023 11:00

Ministr se zúčastnil večeře pořádané golfovým klubem, na které se sešlo více než 80 lidí včetně několika politiků. V zemi přitom platilo nařízení, jenž umožňovalo pořádání vnitřních hromadných akcí, kterých se může zúčastnit maximálně šest osob. „Jeho účast na této akci nebyla správná a byla výsledkem chybného úsudku,“ okomentoval Callearyho rezignaci premiér Micheál Martin. 

Eurokomisař Hogan porušil nařízení, zákon i karanténu

Koronavirová opatření v srpnu dohnala i irského eurokomisaře pro obchod Phila Hogana, který musel skončit v Evropské komisi. Během jednoho týdne porušil hned několik nařízení tamních úřadů proti síření koronaviru. Nedodržel předpisy karantény, zúčastnil se golfového večírku a cestou na něj se dokonce dopustil dopravního přestupku.

Ačkoliv je Phil Hogan považován za zkušeného politika a schopného vyjednavače, je důležité, aby i on respektoval vládní nařízení. V době kdy mnoho lidí nemohlo ani opouštět dům vyrazil na golfový večírek, kterého se účastnilo více než 80 lidí a cestou na něj se dopustil dopravního přestupku, když za volantem používal telefon. Při cestě z Bruselu do Irska navíc nedodržel předpisy ohledně karantény, a to ho stálo místo. „Bylo stále jasnější, že kontroverze týkající se mé nedávné návštěvy Irska odváděly pozornost od mé práce eurokomisaře a mařily by moji práci v příštích měsících,“ uvedl Hogan v rezignaci.

Doporučeno
Faltýnek o setkání s Prymulou: Je to moje chyba, omlouvám se Faltýnek o setkání s Prymulou: Je to moje chyba, omlouvám se 23. října 2020 9:47

Britský vládní poradce kvůli milence porušil vlastní opatření

Britský vědec a vládní poradce Neil Ferguson již od začátku krize radil vládě, jak koronavirus zvládnout. Sám poté doporučil vyhlásit omezení volného pohybu a následně ve svém domě přivítal svoji vdanou milenku. Vědec se za své chování omluvil a dodal, že ke zvládnutí pandemie je sociální izolaci nutné dodržovat.

Uznávám, že jsem měl chybný úsudek a učinil špatný krok,“ uvedl Ferguson ve svojí rezignaci a doplnil, že hluboce lituje jakéhokoliv podkopávání jasného sdělení vlády a i nadále je nutné dodržovat sociální distancování. „Vládní pokyny jsou jednoznačné a mají nás všechny chránit,“ sypal si popel na hlavu. 

Skandály se nevyhnuly ani českým politikům, za několikanásobné porušení karantény byl kritizován například i poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. V noci ze čtvrtka na pátek se pak redaktorům deníku Blesk podařilo přistihnout také ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který spolu s Faltýnkem navštívil v nočních hodinách restauraci, a to i přes to, že všechna restaurační zařízení mají být zavřená a v Česku platí zákaz volného pohybu. Prymulu k rezignaci vyzval už i premiér Andrej Babiš.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.