Výzkumníci z MIT vytvořili největší databázi nahrávek kašle na světě.
Vědci z americké univerzity MIT vyvinuli způsob, jak identifikovat téměř asymptomatické pacienty nakažené koronavirem. Většina pozitivně testovaných osob přitom projevuje minimální nebo žádné příznaky, a tak se z nich mohou stát superšiřitelé, aniž by o těchto rizicích věděli, informuje TechCrunch.
Výzkumníci proto s pomocí umělé inteligence odhalili, že pomocí analýzy kašle dokáží identifikovat člověka, který se pravděpodobně nachází v úvodní fázi infekce. Vědec Brian Subirana kdysi pracoval na vývoji systému umělé inteligence schopné rozpoznávat Alzheimerovu chorobu na základě kašle.
V posledních měsících se proto podíval na to, zda se stejný systém dokáže přizpůsobit k identifikaci onemocnění Covid-19. Společnými silami s kolegy vybrali největší databázi nahrávek kašle na světě, na kterých umělá inteligence trénovala rozpoznávání koronaviru.
V nahrávkách dokázala rozpoznávat vzory intenzity hlasu, plicního výkonu či svalové degradace, díky čemuž správně identifikovala 100 procent kašlů patřících asymptomatickým pacientů s koronavirem, ale také 98,5 procenta symptomatických případů se specificitou 83 a 94 procent.