Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. března 2021 v 9:30
Čas čtení 7:27
Tímea Krauszová

Když spravedlnost není fér vůči těm, kdo nic špatného neudělali: justiční omyly, které připravily lidi o svobodu či důstojnost

Když spravedlnost není fér vůči těm, kdo nic špatného neudělali: justiční omyly, které připravily lidi o svobodu či důstojnost
Zdroj: Twitter / @ArkanLawEn
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Příběhy lidí, které systém spravedlnosti zklamal. Proč se opakují a kdo za ně nese zodpovědnost.

Za mřížemi strávil osmnáct let svého života. Odsoudili ho za vraždu, kterou nespáchal. Případ Tomasze Komendy inspiroval i hraný film a stejnojmennou minisérii 25 let nevinnosti. Propustili ho v roce 2018 jako 40letého a teprve nedávno mu Polsko přiznalo rekordní odškodné — v přepočtu zhruba 78,5 milionu korun. Ty mu ale téměř polovinu ztraceného  života nevrátí.

Komendu zatkli v roce 2000 za znásilnění a vraždu 15leté dívky, ke kterým došlo v roce 1996, píše deník SME. Ke zločinu došlo během silvestrovské noci ve vesnici Miłoszyce na předměstí Vratislavi. Mnozí svědci vypověděli, že s Komendou během Silvestra byli, šel brzy spát a nemohl se vytratit. Ale jeden soused ho údajně poznal a to stačilo. Odsoudili ho nejdříve na 15 let, pak trest zvýšily na 25 let. V cele byl s největšími kriminálníky.

Třikrát se pokusil vzít si život, jedinou silou mu byla podpora rodiny, která nikdy nepřestala pochybovat o jeho nevině. Případ otevřeli díky policistovi, který se o věc začal zajímat. Hledali druhého pachatele (v domnění, že Komenda nekonal sám), ale objevili nové důkazy, včetně vzorků DNA, kvůli kterým Komendu osvobodili.

„Lidé by se měli stydět za to, že mě osmnáct let označovali za vraha, pedofila a násilníka. A dnes, po třech letech na svobodě, jsou ti samí lidé milí, přátelští, záleží jim na mně,“ reagoval překvapeně v rozhovoru pro Magazyn WP. Nyní ho všichni Poláci poznávají na ulici, lidé, kteří zapříčinili, že skončil ve vězení, nyní čelí soudu. Verdikt si vyslechnou v září.

Chce začít nový život, ale není to jednoduché. Jeho případ vzbudil novou vlnu zájmu o justiční omyly, ke kterým ve světě — a také u nás — dochází častěji, než bychom od systému spravedlnosti očekávali.

V tomto článku si přečteš:
  • Jaké faktory přispívají k justičním omylům.
  • Jaké omyly zažil na Slovensku bývalý funkcionář NAKA.
  • Zda se mění systém spravedlnosti, když dojde k omylu, a kdo nese zodpovědnost za justiční omyl.
  • O případech z Česka, ze Slovenska a ze světa, při kterých došlo k justičním omylům a nevinní lidé museli jít za mříže.

Když spravedlnost není fér vůči těm, kteří nic špatného neudělali

Do jisté míry má na možné lži obviněných vliv například trénink policistů při výslechu, jak jsme to mohli zaznamenat v případě Marie Adler, který můžeš znát z netflixovského Unbelievable. Ta si musela projít neustálým zpochybňováním, veřejným osočováním, ztrátou soukromého života a dokonce jí dali i pokutu za křivé obvinění.

Až díky dalším 27 znásilněným ženám se vyšetřovatelky dostali zpět k Adler a zjistili, že nelhala. Rozdíly ve výpovědích způsobilo psychické trauma ze znásilnění, ne pokus o lež. Podle bývalého policejního funkcionáře Petra Chudého v tréninku u takových citlivých témat máme ještě co v Česku dohánět. A policejní výcvik je jen třešničkou na dortu.

Doporučeno
Znásilnili ji, ale od policie dostala pokutu za lež. Pachatel znásilnil dalších 27 žen a až pak uvěřili, že nelhala Znásilnili ji, ale od policie dostala pokutu za lež. Pachatel znásilnil dalších 27 žen a až pak uvěřili, že nelhala 4. října 2019 v 15:06

Kdo nese zodpovědnost za justiční omyl? Vyšetřovatel, který vznese obvinění, státní zástupce, který je žalobcem a vykonává i dozor nad trestním řízením, nebo soudce, který vynese finální verdikt? Není to jasné, kromě toho jeden justiční omyl má málokdy nějaký vliv na celý právní systém země.

„Systémový dosah justičních omylů nebývá žádný, pravidla jsou nastavena tak, že k nim není moc co přidat,“ řekl nám ústavní právník Radoslav Procházka. „Individuální dosah na konkrétní vyšetřovatele, státní zástupce a soudce se těžko odhaduje.“

V květnu 2005 odsoudili Hermine Rupp a jejího budoucího zetě Matthiase E. na 8,5 roku za mřížemi za zabití, píše profesor Ralph Grunewald z Wisconsinské univerzity v Madisonu v článku pro studentský vědecký časopis Albany Law Review. Obětí byl údajně Herminin manžel a farmář Rudolf, kterého podle výpovědi zetě zabili, rozřezali na kousky a jeho pozůstatky hodili psům. Matthias E. později výpověď popřel.

Rudolf Rupp byl od roku 2001 nezvěstný, v roce 2009 však našli jeho tělo v autě, které objevili v Dunaji. Nebylo rozřezané na kousky a zjevně ho žádný pes nesnědl. Soud přesto nechtěl případ znovu otevřít a obhajoba se o to pokoušela celý rok. Jednotlivé výpovědi v původním procesu nejenže k sobě nepasovaly, ale často si i odporovaly. Policie zveřejnila také videa z výslechu, během kterého padaly sugestivní otázky, a více expertů zatratilo metody vyšetřovatelů. Svědci zastrašovali.

Výpovědi před soudem obžalovaní stáhli, ale podle soudu byla všechny tyto fakta zanedbatelná a nadále byl přesvědčen, že nějak nesli za farmářovu smrt odpovědnost. Jen ji nemohl dokázat. Dokonce prý mohli i za původní odsouzení, protože si ho přivodili svými vlastními výpověďmi. Případ vzbudil vlnu kritiky ze strany expertů i médií a patří mezi nejznámější případy v kriminální historii Německa.

Obecně opravdu není jednoduché opět otevřít nějaký případ. Podle Procházky se to děje, „pokud vyjdou najevo nové skutečnosti nebo důkazy, pokud Evropský soud pro lidská práva konstatoval porušení práv odsouzeného nebo pokud se zjistí, že soudce, prokurátor nebo vyšetřovatel v původním řízení spáchali trestný čin“.

Rudolf Rupp
Zdroj: YouTube / WhatPadiLoves

Pak začíná celý proces vyšetřování a soudních jednání znovu. Trauma se opět vyplaví na povrch, odsouzený si musí vším projít znovu. Pokud se prokáže, že došlo k omylu, poškozený může požádat stát o odškodné. Získal ho i Kamenda poté, co strávil mládí za mřížemi.

Odškodné však nevymaže často celé roky traumatizace, společenské šikany v případě medializovaných případů, narušené zdraví, zničené vztahy a nejednou i problémy s financemi, protože neprávem odsouzení a často i jejich příbuzní mají problém najít si zaměstnání. Společnost chce spravedlnost, ale tento tlak na soudnictví i vyšetřovatele může mít za následek vznik chybných rozhodnutí, vysvětluje Rudolf Kasinec z Katedry teorie práva a sociálních věd Právnické fakulty UK.

Doporučeno
Platil starosta z jihu Slovenska mafiánům za vraždy? Zabijáci z gangu Sátorových popisují své brutální praktiky Platil starosta z jihu Slovenska mafiánům za vraždy? Zabijáci z gangu Sátorových popisují své brutální praktiky 16. března 2021 v 9:30

Jeden omyl může mít mnoho příčin

Justiční omyly jsou složitým tématem. Různé dokumenty a filmy nás vedou k soucitu s oběťmi nebo nekonečnému hejtu vůči soudci, prokurátorovi, vyšetřovatelům či celému systému spravedlnosti. K omylům však vede obvykle množství faktorů, nejen jedna chyba, která by se dala snadno odstranit.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaké faktory mohou vést k justičnímu omylu.
  • Které případy otřásly Českem.
  • Na které případy si vzpomíná exfunkcionář NAKA.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 95879 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA , Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse