Od června 2018 byla ve vládě Andreje Babiše vystřídána desítka ministrů.
Ve středu prezident Miloš Zeman spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) odvolali z funkce ministra zdravotnictví Jana Blatného. Od začátku koronavirové krize, která trvá rok a pár týdnů, se tak jedná již o čtvrtou výměnu nejdůležitějšího článku na resortu zdravotnictví a zároveň se ukazuje, že premiér nemá problém uchylovat se k takto velkým změnám. Od začátku jeho vlády, tedy od června 2018, Andrej Babiš (ANO) ve funkcích nahradil 10 ministrů.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) se ve funkci ohřála jen 13 dní
Taťána Malá (ANO) byla na post ministryně spravedlnosti dosazena 27. června 2018 a hned o den později přinesl server iRozhlas informaci, že se Malá při magisterském studiu na bratislavské Panevropská vysoké škole dopustila plagiátorství. Ačkoliv tehdejší ministryně obvinění odmítala a zastání se jí dostalo i u premiéra Andreje Babiše (ANO), odborníci přišli se závěrem, že Malá opravdu opsala část diplomové práce z internetových příspěvků a jiné práce. V kontrolovaném úseku se dokonce nacházely stejné gramatické chyby jako v originální práci.
Postupně se začalo ukazovat, že Malá opisovala už u diplomové práce z roku 2005, kterou psala na Mendelově univerzitě v Brně a pod sílícím tlakem ze strany médií, opozice, ale i veřejnosti, se Taťána Malá (ANO) rozhodla 9. července 2018 rezignovat. Ve funkci ji nahradil Jan Kněžínek (za ANO). Bývalá ministryně se k plagiátorství nikdy nepřiznala.
Důvod odstoupení: obvinění z plagiátorství
Datum odstoupení: 10. července 2018
Plagiátorství stálo místo i ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD)
Ještě ani neutichl poprask kolem Malé a Seznam Zprávy odhalily další skandál týkající se plagiátorství. Ten se tentokrát týkal ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) a jeho bakalářské práce, kterou napsal a obhajoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v roce 2007. Ten podle odborníků opsal zhruba 30 stran z jiné bakalářské práce, která se týkala podobného tématu.
Petr Krčál tehdy uvedl, že nechce být zátěží pro ČSSD a 17. července 1018 se proto rozhodl rezignovat. Na jeho místo byla předsedou ČSSD Janem Hamáčkem dosazena Jana Maláčová, které do té doby působila jako ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí.
Důvod odstoupení: obvinění z plagiátorství
Datum odstoupení: 18. července 2018
Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) neustál tlak různých zájmových skupin
Dan Ťok (ANO) o odchodu z vlády uvažoval již zhruba rok, avšak demisi podal až v lednu 2019. Tu mu však premiér Andrej Babiš (ANO) zamítl, ale jen o pár měsíců později ji přijal prezident Miloš Zeman. Podle informací zveřejněných ČT24 byly důvodem jeho odchodu neustálé výtky a útoky na jeho osobu, respektive na kroky, které ve funkci ministra dopravy podnikal a také tlak různých zájmových skupin.
Ačkoliv byl Ťok nejdéle sloužícím ministrem dopravy v historii samostatného Česka, opakovaně čelil kritice, že se otevírá příliš málo nových úseků dálnic a za jeho odstoupení z funkce vinil i společnost Kapsch, která se ho údajně snažila oslabit. 30. dubna byl na jeho post dosazen Vladimír Kremlík (za ANO).
Důvod odstoupení: výtky, útoky a tlak různých zájmových skupin
Datum odstoupení: 8. dubna 2019