Oficiálně podle Kremlu byli všichni námořníci evakuováni.
Na palubě potopeného ruského křižníku Moskva v Černém moři se v době zásahu ukrajinskými raketami Neptun mělo údajně nacházet až 510 členů posádky, z nichž se podařilo zachránit jen 58 námořníků.
O této bilanci informuje ruský opoziční politik Ilja Ponomarjov, který byl v minulosti poslancem ruské Státní dumy a dnes se věnuje informování o ruské válce na Ukrajině prostřednictvím svých kontaktů v ruském státním aparátu.
Former State Duma deputy and opposition activist Ilya Ponomarev said that of the 510 people who were on the sunken cruiser "Moskva", only 58 were saved. pic.twitter.com/hvYnQbJNz2
— NEXTA (@nexta_tv) April 15, 2022
Ruské ministerstvo obrany sice nejprve uvedlo, že na palubě křižníku Moskva vybuchla munice, ale stovky námořníků se podařilo evakuovat na další lodě v Černém moři a samotné plavidlo se po explozi nepotopilo, zůstalo na hladině a požár byl uhašen. Tato vyjádření následně ve čtvrtek změnilo a oznámilo, že loď zmizela pod vodou.
„Loď během toho, co byla tažena do cílového přístavu, ztratila stabilitu z důvodu poškození trupu,“ uvedlo ministerstvo. Rusko i nadále tvrdí, že trup lodi byl poškozen při požáru, který byl způsoben výbuchem munice, avšak Ukrajina od začátku hlásí, že se její křižník Moskva podařilo zasáhnout raketami Neptun.
2 Ukrainian Neptune missiles hit Russia’s flagship Moskva in the Black Sea, a US official said, providing the first US confirmation that the sinking of the ship was the result of a Ukrainian strike.
— Cliff Levy (@cliffordlevy) April 15, 2022
Moscow claimed that the ship was damaged in a fire.https://t.co/W8A4HdSXmn
Zásah křižníku ukrajinskými raketami Neptun nejprve nemohla potvrdit ani americká administrativa. O pár hodin později už nejmenovaný představitel Pentagonu pro média řekl, že Ukrajinci zasáhli ruský křižník dvěma raketami Neptun, následkem toho vznikl na palubě požár a loď se potopila.
Ukrajinští bezpečnostní experti mezitím varovali, že křižník Moskva mohl být v době potopení vybaven nukleárními zbraněmi, avšak toto tvrzení nelze nezávisle ověřit.