Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. května 2022 7:30
Čas čtení 1:07
Tereza Šnajdrová

Ve věku 102 let zemřela Meda Mládková, mecenáška a milovnice umění

Ve věku 102 let zemřela Meda Mládková, mecenáška a milovnice umění
Zdroj: Wikimedia Commons/David Sedlecký/volně k použití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Zemřela mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. Zakladatelka Musea Kampa odešla ve věku 102 let.

V úterý v brzkých ranních hodinách zemřela ve věku 102 let mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. Podle iRozhlasu podlehla zdravotním komplikacím, které souvisely s jejím pokročilým věkem. O smutné události na Facebooku informoval také poslanec TOP 09 Jiří Pospíšil, který na sociální sítí připomněl oblíbené heslo zesnulé. „Přežije-li kultura, přežije národ,“ říkávala zakladatelka Musea Kampa.

Doporučeno
KVÍZ: Vyzkoušej si didaktický test z angličtiny, který v pondělí absolvovali maturanti KVÍZ: Vyzkoušej si didaktický test z angličtiny, který v pondělí absolvovali maturanti 2. května 2022 19:00

Dnes nás opustila jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje blízká přítelkyně – paní Meda Mládková. Přestože prožila většinu svého života mimo území naší země, byla velká vlastenka. Český národ milovala a vše, co dělala, tak dělala pro něj. I proto se ve více než osmdesáti letech rozhodla založit v Praze Museum Kampa a umístit do něj sbírky, které za celý svůj život shromáždila, a tím je symbolicky věnovat českému národu,“ napsal Jiří Pospíšil (TOP 09).


Její odchod je po nás všechny velká ztráta a mně osobně bylo obrovskou ctí, že jsem mohl v posledních několika letech s paní Medou Mládkovou blízce spolupracovat a převzít mimořádnou odpovědnost pečovat o její dílo a duchovní odkaz. Celý život věřila myšlence: ‚Přežije-li kultura, přežije národ‘ a tato její myšlenka po ní zůstane,“ dodal. 

Medu Mládkovou někteří znají především proto, že Praze věnovala rozsáhlou rodinnou sbírku moderního umění. Jiní ji zase znají jako zakladatelku Musea Kampa. Je zřejmé, že Meda Mládková milovala Česko, přesto z něj ale kvůli totalitnímu režimu odešla a vrátila se až poté, co komunismus padl. Následně začala pracovat v Občanském fóru, založila Nadaci Jana a Medy Mládkových a stála i u zrodu Nadace pro umění ve střední a východní Evropě.

Svět tak dnes přišel o významnou ženu a velkou milovnici umění, která by se pro kulturu a její zachování doslova rozdala. 

Domů
Sdílet
Diskuse