Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je sponzorovaný obsah společnosti Starobrno.
31. května 2022 13:00
Čas čtení 3:34
Sponzorovaný obsah

Top cíle, které musíš navštívit v Brně: Máme tipy na útulné kavárny, historické památky i dobré pivo

Top cíle, které musíš navštívit v Brně: Máme tipy na útulné kavárny, historické památky i dobré pivo
Zdroj: Pixabay/Leonhard_Niederwimmer
GASTRO BRNO JIHOMORAVSKÝ KRAJ KAM NA VÝLET KAM NA VÝLET JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

Historické centrum, nejhezčí výhledy, ale i dobré pivo. V Brně tě rozhodně nuda nečeká.

Brno není jenom „metropole Moravy“ a „zlatá loď“. Téměř čtyřsettisícové město nabízí mnohem víc a my ti to pomůžeme objevit. Ať už jsi milovník historických památek, nadšený kávičkář, nebo zarytý pivař, v Brně si prostě najdeš to svoje. Ve spolupráci s pivovarem Starobrno, který je hrdou a nedílnou součástí historie města, jsme pro tebe připravili tipy na nejlepší brněnská místa. Jednodenní výlet zakončíme ochutnávkou tradičních brněnských ležáků a nového extra hořkého ležáku Starobrno Bitr. Pojď si s námi užít den v Brně a toto město nejen poznat, ale i ochutnat!

objev extra hořký bitr

Brno je přátelské město plné kouzelných uliček a příjemně vyhlížejících kaváren a my jsme pro tebe naplánovali trasu, na které uvidíš všechno – historické památky, výhledy na město i zelené parky

Od vily k orloji

Naši procházku Brnem začneme hned u jeho nejznámější atraktivity – vily Tugendhat. Má to dva důvody: jednak od vily dojdeš pěšky až do cíle našeho výletu a jednak se ráno vyhneš davům lidí, které sem proudí. Někdo by mohl tuto památku považovat za mainstream, pravdou ale je, že opravdu stojí za vidění a patří mezi české poklady. Dej pozor na to, že pokud by sis chtěl prohlédnout vnitřní prostory, potřebuješ rezervaci, památka je poměrně dost vytížená. Nicméně už jen procházka v parku kolem vily stojí za to a jedinečný architektonický skvost můžeš obdivovat alespoň zvenčí. 

vila tugendhat interiérový dizajn architektúra
Zdroj: Unsplash/Mark Omasta

Až se pokocháš, můžeš vyrazit za další architektonicky výraznou stavbou. Za necelou půlhodinku dojdeš na náměstí Svobody, kde se nachází brněnský orloj. Nepředstavuj si nic podobného tomu pražskému, architektonicky jsou si tyto dvě památky dost vzdálené. Ale pokud nemáš fotku u brněnských hodin, jako bys v Brně ani nebyl.

brněnský orloj, brno
Zdroj: Creative Commons/Palickap/volně k užití

V okolí náměstí se nabízí spousta příležitostí, kde se posilnit nebo posedět u dobré kávy. Brno je kromě historie bohaté také gastronomicky. Nechybí tu dobré restaurace, malebná bistra ani útulné kavárničky. Chutné jídlo, ale i kafe a zákusek si můžeš dát třeba v bistru 4pokoje s domácí atmosférou, útulným prostředím a milou obsluhou. Doporučujeme nechat si trochu místa, protože jenom 200 metrů od bistra mají vyhlášenou zmrzlinu JEŠTĚ jednu, kterou milují místní i turisté. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Ještě jednu. (@jeste_jednu)

Za atmosférou Starého Brna

Posilněn se vydej směrem do centra města, kde je cílem samotný Zelný trh. Cestou se můžeš zastavit v motýlím domě Papilonia. K vidění jsou tu stovky motýlů včetně třiceti nejkrásnějších druhů na planetě. Kousek dál tě čeká jeden z historických skvostů starého města, a to brněnská Stará radnice. Od té už je to z ulice Radnická do cíle jen kousíček. 

Zelný trh představuje srdce Brna. Pravidelně se tu konají trhy s jídlem, květinami a vlastně vším možným, na co si vzpomeneš. Můžeš se posilnit street foodem nebo se potěšit nějakým ručně vyrobeným dárkem.

Zelný trh
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Zelný trh poklady neukrývá jen na povrchu, ale i v podzemí. Pod náměstím se nachází téměř kilometrový středověký labyrint s alchymistickou laboratoří. Brněnské podzemí je poměrně rozsáhlé, a pokud by se ti v něm zalíbilo, další sklepení se nachází pod 300 metrů vzdáleným Dominikánským náměstím. Přímo na Zelném trhu je několik kaváren se zahrádkou a dobrou kávou. Široký výběr zákusků a útulné prostředí nabízí třeba Café Momenta.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Café Momenta (@cafemomenta)

Po kávičce určitě zavítej na Petrov, kde si můžeš prohlédnout katedrálu svatého Petra a Pavla, která je sídlem biskupa brněnské diecéze. Přímo pod Petrovem se nachází park Denisovy sady s rozlehlou terasou, která nabízí nádherný výhled na Brno a okolí. Hned vedle láká k odpolední procházce krásný park Studánka.

brno, petrov
Zdroj: Pixabay/romavor

Na jedno a spát

No a co by to bylo za zakončení výletu bez dobrého piva? Právo vařit pivo má město Brno už od poloviny 13. století a pivovarnictví k němu neodmyslitelně patří. V roce 1872 tu v ulici Hlinky vznikl pivovar, který stojí dodnes a znáš ho pod názvem Starobrno.

Pivovar s bohatou historií patří mezi hlavní výletní cíle v Brně a okolí a z parku ho budeš mít 10 minut cesty. Nabízí prohlídky s kvalifikovaným průvodcem, kde tě seznámí s historií vaření piva na Starém Brně i pivovaru samotného (na exkurzi je potřeba se objednat předem na webu www.starobrno.cz). Dozvíš se, jak probíhá příprava piva, a samozřejmě tě nemine ani ochutnávka. Přímo v ležáckém sklepě budeš mít příležitost ochutnat novinku Starobrno Bitr. Tento extra hořký, čtyřikrát chmelený ležák vznikl na přání pivařů a štamgastů a jedná se o nejvíc hořké pivo v historii Starobrna (35 IBU).

starobrno
Zdroj: Starobrno

Sládci ho vaří poctivě na dva rmuty a dozrává v tancích ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století v historickém sklepě, který zajišťuje pro zrání ideální podmínky. Celý proces provází velký podíl tradiční ruční práce zaměstnanců pivovaru. Pro výrobu se používá výhradně český chmel v čele s vyhlášeným Žateckým poloraným červeňákem. Díky klasickému postupu a poctivé práci sládků je Bitr nejen extra hořký, ale také extra dobrý. Jemnou, svěží chmelovou vůni provází plná chuť a vyvážený říz.

více informací
starobrno, bitr, pivo
Zdroj: Starobrno

Prohlídkou v pivovaru náš virtuální výlet Brnem končí, ale ty se určitě zdrž déle. Brno toho nabízí opravdu hodně a stojí za to jeho atmosféru nasávat více než jeden den. Nuda tě tam rozhodně nečeká, tady máš ještě pár dalších tipů, kam zajít:

  • Hrad Špilberk
  • Socha sirky u brněnské přehrady
  • Technické muzeum
  • Vodojemy na Žlutém kopci
  • Kostel sv. Jakuba
  • Bar, který neexistuje

Užívej si brněnskou atmosféru naplno a dělej věci jako každý správný „Brňák“. Dej si kafe z typického pojízdného stánku Kofi Kofi, projeď se šalinou, kup si něco na trzích a všechno to pořádně spláchni hořkým Starobrnem. A nezapomeň nám dát vědět, jak se ti v Brně líbilo!

Domů
Sdílet
Diskuse