Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
8. června 2022 11:59
Čas čtení 1:05
Radim Šlechta

Úřednické odbory vyhlásily od čtvrtka stávkovou pohotovost. Trvat bude do setkání odborů s vládou

Úřednické odbory vyhlásily od čtvrtka stávkovou pohotovost. Trvat bude do setkání odborů s vládou
Zdroj: Úřad vlády ČR
NEWS MARIAN JUREČKA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Odborové svazy usilují o zvedání platů úředníků. Ministerstvo prý návrhy řešení již podalo.

Úřednické odbory vyhlašují od čtvrtka stávkovou pohotovost. Trvat bude do chvíle, kdy vláda s předáky odborových svazů veřejného sektoru uzavře dohodu o úpravě platů, a to ještě pro letošek. Informuje o tom ČTK s odvoláním na šéfa Odborového svazu státních orgánů a organizací a mluvčího svazů pracovníků veřejné sféry Pavla Bednáře.

Odbory požadují navýšení výdělků ještě v tomto roce tak, aby neklesla jejich reálná hodnota. Se členy vlády se zatím nedohodly. Předsedové a předsedkyně svazů dnes projednají další postup.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je stávková pohotovost formou nátlaku a nepovažuje ji za nutnou. „Požadavek na růst platů státních zaměstnanců samozřejmě vnímám –⁠ vždyť i o tom jsme včera jednali s odbory. Jednáme, diskutujeme, v řádů dvou týdnů chceme mít připravené řešení,“ napsal Jurečka na Twitter.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na Twitteru uvádí, že Jurečka podal čtyři konkrétní návrhy na zvýšení platů ve veřejném sektoru. S odbory se ale nedohodl. O termínu dalšího jednání by mělo být jasno během následujících dvou týdnů.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656 500 lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům, stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím, se pro letošek výdělek zmrazil. Inflace dosáhla v dubnu meziročně 14,2 procenta.

Domů
Sdílet
Diskuse