Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S výživovou poradkyní Blankou Krulovou o tom, jak poznat kvalitní proteinové tyčinky, od kterých bychom měli dát ruce pryč a na co bychom si ve složení měli dávat největší pozor.
Proteinové tyčinky jsou oblíbeným snackem pro mnoho lidí, kteří se snaží žít zdravým životním stylem nebo tento druh pamlsku jednoduše vnímají jako „zdravou“ alternativu běžných sladkých tyčinek. Proteinové tyčinky totiž lákají na vysoký obsah bílkovin, menší podíl cukru a jsou prezentovány jako vhodný doplněk živin v průběhu dne. Je tomu ale opravdu tak?
Na trhu lze najít přehršel různých druhů proteinových tyčinek od nejrůznějších výrobců, pro běžného člověka proto není nikterak jednoduché vyznat se v tom, které produkty se dají skutečně považovat za „zdravé“ a kvalitní a které nás jen vodí za nos. Zákazník by neměl ihned věřit všemu, co má na obale napsané „protein“. V některých případech se totiž může jednat spíše o pouhé marketingové lákadlo.
V souvislosti s tématem proteinových tyčinek jsme se spojili s profesionální výživovou poradkyní Blankou Krulovou z Brna. Ta mimo jiné vysvětlila, jak rozeznat kvalitní proteinovou tyčinku od méně kvalitní, na co ve složení bychom si u tohoto typu snacku měli dávat největší pozor a v neposlední řadě uvedla, které konkrétní tyčinky by osobně doporučila a které bychom naopak raději kupovat neměli.
Pokud tě zajímá více podobných článků, navštiv naši podsekci zaměřenou na zdraví a zdravý životní styl. Přečíst si můžeš například to, v čem spočívají rizika přílišného pití energetických nápojů, o rostlinné stravě nebo o nejrůznějších mýtech v oblasti zdraví či stravování. Pokud chceš tuto tvorbu podpořit, přidej se do našeho Refresher+ klubu a získáš tak přístup i k zajímavým benefitům.
Pro účely článku jsme vybrali 15 proteinových tyčinek, které pocházejí od různých výrobců a najít je můžeš v běžných supermarketech jako Tesco či Albert nebo u specializovaných prodejců na sportovní potřeby a doplňky pro sportovce. Snažili jsme se o takový výběr, který bude co nejlépe reprezentovat širokou škálu produktů, s nimiž se může zákazník setkat pravděpodobně nejčastěji.
Výživová poradkyně z uvedených 15 tyčinek vybrala pár nejhorších a pár nejlepších. Článek nehodnotí jednotlivé značky ani není reklamou na žádnou z uvedených tyčinek. Text má sloužit především jako obecný návod, podle kterého může čtenář a potenciální zákazník odlišit kvalitní proteinové tyčinky od těch, kterým je lepší se vyhnout, a najít vhodnější alternativu.
Jak poznat kvalitní tyčinku?
Jak se tedy mezi různými tyčinkami vyznat? Mezi nejdůležitější faktory, které nám prozradí, zda své peníze investujeme do opravdu kvalitního produktu, je složení a výživové hodnoty dané proteinové tyčinky – jinými slovy řečeno, z čeho je vyrobena a co vlastně obsahuje. Zdaleka totiž ne každá proteinová tyčinka je tak „zdravá“ či „fitness“, jak by se mohlo zdát. Proto pokud nás zajímá, zda vybíráme kvalitní produkt, měli bychom své zraky před vytáhnutím peněženky upřít na bližší informace na zadní straně obalu.
„Zákazník by si měl dávat pozor, zda opravdu kupuje kvalitní proteinovou tyčinku, a ne směs jednoduchých cukrů a ztužených rostlinných tuků. Při výběru proteinové tyčinky je třeba vždy prozkoumat nutriční hodnoty a složení, které zákazník najde na obalu. Co se týče složení, platí, že na prvním místě je vždy nejvíce zastoupená složka ve výrobku. V tomto případě by měl být na prvním místě zdroj bílkovin,“ vysvětluje nutriční poradkyně Blanka Krulová.
Zdroje bílkovin mohou být různé a i zde je potřeba odlišovat ty kvalitní od méně kvalitních. „Mezi kvalitní zdroje bílkovin patří bílkoviny mléka, které najdeme ve složení pod názvy jako syrovátkový koncentrát či izolát, micelární kasein, mléčná bílkovina. Alternativou k mléčným bílkovinám je vaječný albumin, který může konzumovat i osoba, u níž se vyskytuje laktózová intolerance. Mezi méně kvalitní bílkovinné zdroje pak patří sójové a další rostlinné proteiny (rýžový, hrachový, pšeničný) nebo kolagen. Tyto bílkoviny mají nižší biologickou hodnotu, tedy využitelnost pro lidský organismus,“ uvádí dále odbornice.
Bílkoviny čistě rostlinného původu využívají například tyčinky od značky Bombus, která nabízí sortiment (nejen) pro vegany. Na bázi rostlinných bílkovin byla vyrobena také tyčinka Tesco Plant Chef a veganskou variantu nabízí i tyčinka Vilgain. O rostlinný protein jsou obohaceny také tyčinky Emco. Valná většina proteinových tyčinek však jako zdroj bílkovin využívá spíše syrovátkový koncentrát nebo mléko, případně kombinace obojího.
Do skupiny, která využívá živočišné zdroje proteinu, patří například tyčinky od firmy Prom-IN a další. Některé využívají kombinaci jak živočišných, tak rostlinných zdrojů bílkovin, jako třeba tyčinky Premium či Excelent od Nutrendu nebo vybraná tyčinka od MaxSport.
Pozor na poměr bílkovin a cukrů
Kromě samotného složení a zdroje proteinu se však tyčinky napříč značkami liší i tím, kolik gramů bílkovin, cukrů či tuků vlastně obsahují v poměru ke své hmotnosti. To je další důležitý ukazatel, který bychom při hledání kvalitní proteinové tyčinky měli zohlednit. I v této souvislosti má proto expertka pro potenciální zákazníky užitečnou radu, která nám může pomoct usnadnit výběr.
„Obsah bílkovin by měl být minimálně 30 % hmotnosti dané tyčinky. Pokud tedy máme tyčinku o hmotnosti 50 gramů, měla by obsahovat alespoň 15 gramů bílkovin. Dále by si měl zákazník pohlídat poměr bílkovin a sacharidů. Ten by měl být 1 : 1 nebo více ve prospěch bílkovin. Kvalitní proteinová tyčinka by měla obsahovat minimální množství jednoduchých cukrů (ve složení je nalezneme pod kolonkou ‚z toho cukry‘) a dostatek vlákniny. Zdrojem tuků by pak v ideálním případě měly být ořechy a ořechová másla,“ popisuje Blanka Krulová.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jsou proteinové tyčinky „zdravé“?
Kterým tyčinkám bychom se podle odbornice měli vyhnout?
Jak jsou na tom proteinové tyčinky Snickers, Bounty a Mars?
Které konkrétní tyčinky by nutriční poradkyně doporučila a proč?
Proč je naprostý nesmysl myslet si, že díky proteinovým tyčinkám zhubneš tuk nebo nabereš svaly.
„Zákazník by měl brát v potaz i celkovou kalorickou hodnotu tyčinky, která bude korespondovat s jeho životním stylem,“ dodává. Z 15 vybraných tyčinek, jejichž výčet najdeš výše, má nejvyšší kalorickou hodnotu proteinová tyčinka od Corny (karamelová příchuť) s 2027 kJ/484 kcal (v přepočtu na 100 gramů, jedna tato tyčinka váží 35 gramů). Co se týče tyčinek od dalších značek, často se jejich kalorická hodnota pohybuje kolem 1500 kJ/360 až 1800 kJ/430 kcal na 100 gramů, nemusí to být ale pravidlem. Záleží na výrobci, druhu tyčinky, příchuti a konkrétním složení.
Podle čeho všeho tedy spolehlivě poznat tyčinku, které můžu věřit? Pamatuj si, že odpověď na tuto otázku nám prozradí především informace na obalu, respektive přesné složení daného produktu.
„Kvalitní produkt obsahuje dostatek plnohodnotných bílkovin, minimum přidaného cukru a komplexní sacharidy a tuky pocházející z klasických potravin, jako například ovesné vločky a ořechy. Také v něm nalezneme dostatečné množství vlákniny (minimálně 5 gramů). Celkové množství bílkovin převyšuje celkové množství sacharidů. Kvalitní tyčinka neobsahuje velké množství aditiv,“ shrnula expertka.
Je tedy možné říct, zda je obecně konzumace proteinových tyčinek v rámci zdravého životního stylu vhodná? Nutriční terapeutka radí, že své místo v našem jídelníčku proteinová tyčinka může mít, je však spousta takových, od kterých je lepší dát ruce pryč. Zdravá strava by měla být především vyvážená a obsahovat všechny základní živiny a makroživiny. Rozumně sestavený jídelníček je alfou a omegou zdravého životního stylu. Rozhodně ale jsou situace, kdy kvalitní proteinová tyčinka může přijít vhod a posloužit jako dobrá svačina.
„Vždy musíme posuzovat jídelníček jako celek a dávat ho do kontextu se zdravotním stavem a životním stylem dané osoby. Po proteinové tyčince nejčastěji saháme v časové tísni nebo na cestách, kdy není příležitost nachystat si jinou svačinu, pro zpestření jídelníčku a doplnění bílkovin po sportovním výkonu. Samozřejmě opět záleží na kvalitě produktu.
Spousta ‚proteinových‘ tyčinek není pro konzumaci vhodná a je lépe se jim vyhnout. Proteinová tyčinka vyrobená z kvalitních surovin a se správným zastoupením všech makroživin může sloužit jako náhrada jídla (obvykle svačiny), ale i tak pořád platí, že strava by měla být pestrá, založená hlavně na základních potravinách živočišného i rostlinného původu,“ vysvětluje odbornice Krulová.
Které tyčinky výživová odbornice doporučuje a které naopak ne?
Jak už bylo řečeno, kvalitní proteinová tyčinka se pozná podle jejího složení a podílu bílkovin, sacharidů, tuků či vlákniny. Jaké konkrétní produkty to tedy jsou? „Z uvedených tyčinek daná kritéria splňuje Pure Bar od Prom-INu, která obsahuje dostatek velmi kvalitních bílkovin, zpracovaných metodou CFM, což je velmi šetrná metoda filtrace syrovátkových bílkovin. Je slazená přírodním sladidlem ze stévie a má vysoký obsah vlákniny. Zdrojem tuků je mandlové a kakaové máslo,“ říká Krulová.
Z vybraných 15 tyčinek je ještě jedna, která podle výživové poradkyně nad ostatními vyniká. „S klidným srdcem bych doporučila taktéž Protein Bar od firmy Vilgain, která obsahuje kvalitní mléčnou bílkovinu v dostatečném množství, je slazená erythritolem, což je sladidlo o nulové kalorické hodnotě, a má vysoký obsah vlákniny,“ dodává.
A kterým se naopak vyhnout? „Rozhodně bych nedoporučila ty tyčinky, které mají větší množství sacharidů než bílkovin, tyčinky, které obsahují velké množství jednoduchých cukrů a nekvalitních tuků. Taktéž bych se velkým obloukem vyhnula tyčinkám, které mají složení připomínající chemickou laboratoř a obsahují velké množství aditiv,“ varuje.
„Pokud vyberu některou z uvedených, například tyčinka Excelent Protein Bar od Nutrendu obsahuje téměř dvakrát více sacharidů než bílkovin, docela hodně přidaného cukru a nekvalitní rostlinné tuky. Nepomůže jí ani fakt, že je obohacená o vitamíny. Dále je to Tesco Vanilla Flavour bar, jejímuž složení vévodí maltózový sirup a bílá poleva, proteinová tyčinka MIG 21 s vanilkovou příchutí, která je spíše zdrojem jednoduchých cukrů, což poznáme už ze složení, kde na prvním místě nacházíme glukózo-fruktózový sirup,“ vyjmenovává poradkyně.
„Nesáhla bych ani po Raw Protein Banana tyčince od firmy Bombus, ta taktéž obsahuje dvakrát více sacharidů než bílkovin, obsahuje rostlinnou bílkovinu z rýže, která se řadí k těm neplnohodnotným. Vyzdvihnout ale musím její čistě přírodní složení. Umím si představit její využití coby energetické tyčinky při nějakém náročném sportovním výkonu,“ doplnila Krulová.
A co Snickers, Bounty a Mars?
Proteinové tyčinky dnes ale nenabízejí pouze tradiční prodejci suplementů a dalších potřeb pro sportovce, ale narazit můžeš i na „proteinové“ verze tyčinek, které by si člověk v první řadě se zdravým stravováním a životním stylem pravděpodobně nespojil – jako například Snickers, Mars či Bounty. I tyto tyčinky jsou však k dostání s vyšším podílem bílkovin, což může být pro někoho dostatečnou motivací k tomu, aby si svou oblíbenou tyčinku koupil s představou, že kupuje „zdravější“ verzi. Je tomu ale opravdu tak? Co si o proteinových tyčinkách Snickers, Mars či Bounty v porovnání s jejich originálními verzemi myslí výživová odbornice?
„Vše, co má označení ‚protein‘, v dnešní době táhne. Pro lidi, kteří se nevyznají ve výživě a nečtou složení na obalu nebo mu nerozumí, je slovíčko ‚protein‘ signálem, že se automaticky jedná o zdravější věc. V tomto případě výrobci opravdu výrazně navýšili množství bílkovin v tyčinkách a dost znatelně snížili obsah přidaného cukru. Takže pokud bych ‚ujížděla‘ na Snickers, rozhodně bych zvolila její proteinovou variantu. Pokud ale vezmu v potaz cenu, která je cca třikrát vyšší než klasická varianta, a ne úplně ‚čisté‘ složení, zvolila bych v této cenové hladině kvalitnější produkt,“ radí Krulová.
Nečekej zázraky!
Jak už tomu ale ve světě stravy, fitness či zdravého životního stylu bývá, i s proteinovými tyčinkami se mohou pojit různé mýty, zkreslené představy nebo zcela nerealistická očekávání ze strany zákazníků, kteří si je kupují v domnění, že jim přinesou kdovíjaké výsledky. Jen kvůli tomu, že je na těchto tyčinkách nápis „protein“, nemůžeš v žádném případě očekávat, že díky nim budeš nabírat svaly nebo naopak hubnout, jak si někteří lidé myslí. Před tímto bludem upozornila i výživová experta Krulová, podle jejíchž slov díky proteinovým tyčinkám hubnout tuk ani získávat svalovou hmotu rozhodně nebudeš.
„Je to samozřejmě naprostá hloupost. Od žádné potraviny nemůžeme čekat zázraky. Základem nabírání svalů či redukce tuku je kvalitní pestrý jídelníček založený na základních potravinách, kterému vévodí dostatek bílkovin, komplexních sacharidů a kvalitních tuků. Rozhodující pro nabírání či redukci je energetická bilance, v případě nabírání převažuje energetický příjem nad výdejem, u redukce je tomu naopak.
Dalším důležitým faktorem je pohybová aktivita, u nabírání svalové hmoty je klíčový silový trénink založený na progresivním přetížení, což je laicky řečeno postupné zvyšování intenzity a objemu tréninku. I u redukce tuku je pohybová aktivita, a zejména silový trénink, důležitá, jelikož nám pomáhá zachovat co nejvíce svalové hmoty. Kromě pohybu a vyvážené stravy je nesmírně důležitý i kvalitní spánek a psychická pohoda. Takže ne, proteinová tyčinka sama o sobě neumí zázraky, ale tu kvalitní můžeme občas zařadit do jídelníčku jako zdroj bílkovin a nahradit jí klasickou svačinu,“ uzavírá nutriční poradkyně Krulová.
Co mít tedy při příštím výběru fitness tyčinky na paměti? Dávej pozor na složení dané tyčinky a výživové hodnoty, které ti prozradí, zda své peníze utrácíš za skutečně kvalitní produkt, anebo spíše za přeslazený výrobek, který se svou vysokou cenu snaží obhájit nápisem „protein“ a spoléhá se na důvěřivost kupujícího, připraveného zaplatit za jednu tyčinku řadově několik desítek korun.
Kvalitní proteinová tyčinka ve tvém zdravém jídelníčku může mít místo, zejména pokud jsi v časové tísni a hledáš vhodnou, rychlou svačinu, která ti poskytne základní živiny. Ale nezapomínej – od proteinových tyčinek neočekávej zázraky a rozhodně ne nabírání svalů ani úbytek tuku. Pokud se chceš vydat trasou zdravého životního stylu, základem je mít vyvážený jídelníček podpořený přiměřenou fyzickou aktivitou.