Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
25. června 2022 v 15:37
Čas čtení 1:04
Adéla Ježková

Čínští influenceři bez kvalifikace mají zákaz mluvit v živém vysílání o právu či medicíně. Nesmí ani propagovat přejídání

Čínští influenceři bez kvalifikace mají zákaz mluvit v živém vysílání o právu či medicíně. Nesmí ani propagovat přejídání
Zdroj: TASR/AP
NEWS ČÍNA INFLUENCEŘI ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Čínští influenceři mají také zakázáno zveřejňovat obsah, který oslabuje vedení Komunistické strany Číny, ukazovat luxus či propagovat plýtvání potravinami.

Čínský Národní úřad pro rozhlasové a televizní vysílání ve středu zveřejnil soubor nových pokynů, podle kterých musí influenceři živého vysílání získat kvalifikaci, aby mohli hovořit o určitých tématech. Patří mezi ně například zdravotnictví, právo, finance a vzdělávání. 

„Hostitelé živého vysílání nesou odpovědnost a hrají důležitou roli při šíření vědeckých a kulturních poznatků, obohacování duchovního a kulturního života a podpoře hospodářského a sociálního rozvoje,“ uvádí se podle serveru Insider v oznámení.

Doporučeno
Toto je 12 Češek a Čechů hledaných Interpolem. Dopustit se měli znásilnění, vražd i pašeráctví Toto je 12 Češek a Čechů hledaných Interpolem. Dopustit se měli znásilnění, vražd i pašeráctví 25. června 2022 v 11:30

Podle prohlášení influenceři rovněž nově nemohou během živých přenosů dělat 31 konkrétních věcí, například propagovat hazardní hry, násilí nebo užívání drog. Mají ale také zakázáno zveřejňovat obsah, který „oslabuje, zkresluje nebo popírá vedení Komunistické strany Číny a socialistický systém“, ukazovat luxus či propagovat plýtvání potravinami a přejídání. To pocítí zejména ti, kteří svůj content postavili na trendu „mukbang“. Čína tak chce vytvořit „pozitivní, zdravý, spořádaný a harmonický internetový prostor“.

Pokyny přicházejí v souvislosti s pokračujícími zásahy Číny proti rychle se rozvíjejícímu odvětví živého vysílání. Podle odhadů poradenské společnosti KPMG měl trh s živým vysíláním v zemi v roce 2020 hodnotu přibližně 156 miliard dolarů.

Cenzuru pociťují tvůrci již nyní. Například podle webu iTechPost influencerovi jménem Austin Li Jiaqi, který se proslavil poté, co prodal 15 000 rtěnek za pouhých pět minut, bylo 3. června velmi rychle ukončeno živé vysílání poté, co údajně svým sledujícím ukázal zmrzlinu ve tvaru tanku. Tento symbol je častým terčem čínských cenzorů kvůli spojitosti se smrtícím zásahem čínských vojsk proti prodemokratickým demonstrantům na náměstí Nebeského klidu v Pekingu 4. června 1989.

Veřejně známé osoby, které porušily zákon nebo se zachovaly neeticky, mají zároveň zakázáno veřejně vyjadřovat své názory, vytvořit si nový účet nebo přejít na jinou platformu.

Domů
Sdílet
Diskuse