Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
21. července 2022 v 12:25
Čas čtení 0:57

Kousek za Mléčnou dráhou byla objevena spící černá díra

Kategorie:
Tech
Uložit Uložené
Kousek za Mléčnou dráhou byla objevena spící černá díra
Zdroj: Wikimedia/ilustrační obrázek NASA/JPL-Caltech

Objev spící černé díry je důležitý proto, že jich lidstvo mnoho nezná. Tato díra je devětkrát větší než naše Slunce a je považována za spící, protože nevyzařuje velké množství rentgenového záření.

Astronomové si připsali další velký objev. Tým pod vedením Tomera Shenara publikoval vědecký článek v Nature Astronomy, podle něhož objevili novou spící černou díru jen kousek od Mléčné dráhy, která je devětkrát větší než Slunce. Lidstvo mnoho takových děr nezná, o to je objev důležitější. Objev může nyní vědcům pomoci v zjištění, jakým způsobem se černé díry tvoří. Informuje Universe Today.

15. července 2022 v 21:29 Čas čtení 0:57 Rusové a Američané budou do kosmu létat společně. První lety se v rámci nové dohody uskuteční v září Rusové a Američané budou do kosmu létat společně. První lety se v rámci nové dohody uskuteční v září

Nově nalezená díra dostala jméno VFTS 243. Byla zjištěna při pozorování hvězd v mlhovině Tarantule v sousedním Velkém Magellanově mračnu. Tato černá díra je považována za „spící“, protože nevyzařuje velké množství rentgenového záření. Byla objevena v sousedství modré hvězdy, jejíž velikost je pětadvacetkrát větší než Slunce.

Astronomům může nový objev více napovědět, jakým způsobem černé díry vznikají. Princip znají, detaily jsou ale lidstvu stále neznámé a je třeba je prozkoumat. Typicky se černá díra o hvězdné hmotnosti vytvoří, když se jádro umírající hmotné hvězdy zhroutí. U spící černé díry však není jasné, zda po kolapsu následovala silná exploze supernovy (hvězdy na sklonku životního cyklu). Nově nalezená díra ale mohla vzniknout jiným způsobem.

12. července 2022 v 20:00 Čas čtení 0:19 Obrazem: NASA zveřejnila unikátní fotografie z teleskopu Jamese Webba Obrazem: NASA zveřejnila unikátní fotografie z teleskopu Jamese Webba

„Zdá se, že hvězda, která vytvořila černou díru VFTS 243, se zcela zhroutila bez známek předchozí exploze,“ řekl Shenar. Vědec se domnívá, že její objev bude mít důsledky pro pochopení jaderného kolapsu supernov společně s detekcí gravitačních vln.

„Důkazy pro scénář ‚přímého kolapsu‘ se objevily nedávno, ale naše studie pravděpodobně poskytuje jeden z nejpřímějších náznaků, což má obrovské důsledky pro vznik spojování černých děr ve vesmíru,“ zmínil.

Domů
Sdílet
Diskuse