Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
10. září 2022 9:06
Čas čtení 1:05

Zelenskyj odhalil další pamětní desku evropským politikům, je mezi nimi i Petr Fiala

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Zelenskyj odhalil další pamětní desku evropským politikům, je mezi nimi i Petr Fiala
Zdroj: Ministerstvo zahraničí Ukrajiny

Kromě českého premiéra jsou na pamětní desce vyryta jména dalších tří evropských politiků.

Na chodníku v aleji Odvahy v ukrajinském hlavním městě Kyjev se objevila pamětní deska, kterou prezident Volodymyr Zelenskyj odhalil na počest čtyř evropských lídrů. Kromě polského premiéra Mateusze Morawieckého, jeho předchůdce Jarosława Kaczyńského a nyní již bývalého slovinského premiéra Janeze Janši se na desce nachází i jméno českého premiéra Petra Fialy. 

9. září 2022 15:23 Čas čtení 1:01 VIDEO: Argentinský moderátor ohlásil úmrtí královny Alžběty II. potleskem a šampaňským ve studiu VIDEO: Argentinský moderátor ohlásil úmrtí královny Alžběty II. potleskem a šampaňským ve studiu

První lídři, kteří navštívili okupovanou Ukrajinu

Právě tato čtveřice politiků se 15. března vydala jako první po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajinu jednat přímo na místo s ukrajinským prezidentem. „Tito vážení lidé, lídři svých krásných, evropských, nezávislých zemí se ničeho nebojí. Bojí se jen o náš osud. Jsou tady, aby nás podpořili. Jde o velký, statečný, správný a přátelský krok. Jsem si jistý, že s takovými přáteli, s takovými partnery skutečně dokážeme zvítězit,“ uvedl tehdy Zelenskyj. 

Nyní návštěvu politiků připomíná také pamětní deska s jejich jmény, podpisy a datem, kdy na Ukrajinu zavítali. Slavnostního odhalení se zúčastnil i polský premiér Morawiecki, který tak zemi navštívil podruhé. „Jsem na místě, kde se dnes tvoří dějiny a bojuje za svobodu a bezpečnost celé Ukrajiny. V tomto boji budeme stát na straně Ukrajiny až do jediného možného konce: jejího úplného vítězství,“ okomentoval svou přítomnost.

24. května 2024 8:00 Čas čtení 4:36 Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu

Chodník připomínající statečné politiky vznikl v Kyjivě letos v srpnu u příležitosti 31. výročí nezávislosti Ukrajiny. Vznikl právě na počest politiků, kteří Ukrajinu v průběhu války navštívili nebo ji podporovali. Jako první tam odhalili desku polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi.

Domů
Sdílet
Diskuse