Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
14. listopadu 2022 13:00
Čas čtení 7:54
Daniel Mikolášik

Viky chodí na prestižní školu v New Yorku: Někteří spolužáci mají ochranku, na brigádě vydělám 300 dolarů za den (Rozhovor)

Viky chodí na prestižní školu v New Yorku: Někteří spolužáci mají ochranku, na brigádě vydělám 300 dolarů za den (Rozhovor)
Zdroj: se svolením Viktorie Valihory
REFRESHER
Uložit Uložené

Viktoria Valihora studuje umění na škole, kterou vystudovaly hvězdy jako Nicki Minaj, Jennifer Aniston, Timothée Chalamet či Al Pacino.

„Spolužák nedávno hrál s The Rockem v superhrdinském filmu od DC s názvem Black Adam. Herecká kariéra ho přitom prý až tak neláká, přestože měl premiéru na Times Square. Jeho sen je stát se fotbalistou,“ popisuje Slovenka Viktoria Valihora prostředí svého studia v New Yorku.

Doporučeno
Oliver vyhrál největší turnaj ve hře Dota: Uvědomuji si, že jsem milionář, ale stále jezdím starým golfem z roku 2003 (Rozhovor) Oliver vyhrál největší turnaj ve hře Dota: Uvědomuji si, že jsem milionář, ale stále jezdím starým golfem z roku 2003 (Rozhovor) 12. listopadu 2022 13:00

Viky je 15 let, je dcerou hudebníka Martina Valihory a moderátorky TV JOJ Alexandry Orviské a aktuálně už druhým rokem žije a studuje umění v New Yorku. Navštěvuje prestižní uměleckou školu LaGuardia High School of Music & Performing Arts, kterou vystudovala největší jména světového showbyznysu jako Nicki Minaj, Jennifer Aniston, Timothée Chalamet či Al Pacino.

V rozhovoru s Viktorií se dozvíš, s jakými známými osobnostmi chodí do školy, jaký trapas se jí stal se synem světoznámé zpěvačky, jak se dostala na takovou prestižní školu, kolik si na brigádě dokáže vydělat za den a co ji měsíčně nejvíc stojí v New Yorku .

Viktória Valihorová
Zdroj: se svolením Viktorie Valihory


Studuješ kresbu na prestižní umělecké střední škole v New Yorku, je tomu tak?

Jen pro upřesnění, nestuduji jen kresbu, ale obecně umění, tedy kromě kresby i design či sochařství. Užší zaměření a specializace se vybírá až v pozdějších ročnících.

Kromě toho jsou zde i další umělecké obory jako tanec, herectví, technické divadlo, hudba nebo zpěv. Se žáky jiných oborů se setkáváme jen na těch všeobecných předmětech, jako je historie, matematika, fyzika či chemie.

Takže to není jako na zdejších uměleckých školách, kde se na obecnější předměty až tak neklade důraz a v mnoha případech se ani nevyučují?

Přesně tak, tady se takové umělecké školy berou spíše jako takový bonus k tomu obecnému studiu. Mnozí po absolvování naší střední pak chodí studovat na prestižní univerzity jako Harvard či Yale.

Obligátní otázka, ale mnoho lidí to pochopitelně zajímá: jak ses tam dostala?

V New Yorku jsem se narodila a pravidelně jsme sem během mého života společně s rodinou cestovali. V září 2020 jsem zde začala chodit na střední školu, kde jsem aktuálně již druhým rokem. Odmala jsme celá rodina milovali New York, obzvláště moji rodiče.

Zatímco na slovenských školách jsou pedagogové spíše autoritou, na škole v Americe mám pocit, že se nám snaží přizpůsobit a je to více uvolněnější. Hodně se zde diskutuje a učitelé chtějí slyšet náš názor.

Inspiroval tě ke studiu v USA tvůj otec, který v mládí studoval na světoznámé Berklee College of Music v Bostonu?

To bych netvrdila, já upřímně ani nevím, proč jsem se rozhodla jít studovat do USA. Bylo to velmi spontánní rozhodnutí. Jednou, když jsme tady byli, jsme se šli jen tak podívat do LaGuardie a řekla jsem si, že se na ni zkusím přihlásit, ale pokud to nevyjde, nic se neděje. A ono to vyšlo.

Jak probíhá samotná výuka? Dokázala bys ji porovnat se slovenským školstvím?

Velký rozdíl oproti Slovensku je ten, že se nám každý den nemění předměty, ale rozvrh je po celý rok stejný a každý jeden den se opakuje. Zásadní rozdíl je také vybavenost. Na naší škole máme dvě velká divadla, orchestr, místnosti pro hudebníky, ateliéry a spoustu dalšího.

Co se týká učitelů, jsou velmi milí a příjemní. Zatímco na slovenských školách jsou pedagogové spíše autoritou, na škole v Americe mám spíše pocit, že se nám snaží přizpůsobit a je to více uvolněnější. V porovnání se slovenskými školami se hodně diskutuje, učitelé chtějí slyšet náš názor.

Vnímáš i osobnější přístup učitelů?

Jak u koho. Oni si docela dávají pozor na to, aby neměli se žáky příliš osobní vztah, neboť zde je společnost mnohem háklivější. Proto jsou učitelé sice kamarádští, ale také velmi opatrní a spíše se vyhýbají osobnějším vztahům.

Mnozí lidé mají americké školství spojené s tím, že školné je extrémně drahé a rodiče šetří dětem na studium roky. Ty jsi však na státní střední škole. Ta je zcela zdarma?

Ano, chodím na státní a ta je zadarmo, ale samozřejmě je zde i mnoho soukromých. Dokonce zde máme zdarma i stravování nebo zbrusu nové knihy, které si můžeme nechat a nemusíme je na konci roku vrátit, jak je zvykem na Slovensku. Také máme k dispozici různé volnočasové aktivity, sporty či extra vzdělávání, které nám škola proplácí. Vnímá to jako součást našeho vzdělávání.

Na některých předmětech sedím v lavici s hercem Bodhim Sabonguim, který nedávno hrál s Dwaynem „The Rockem“ Johnsonem v novém superhrdinském DC filmu Black Adam.

Je obtížné dostat se na takovou prestižní školu?

Poměrně ano, ale já jsem měla to štěstí, že jsem se hlásila v roce 2020, kdy akorát vypukla pandemie, takže jsem byla osvobozená od talentových zkoušek. Stačilo jim poslat vypracované portfolio podle jejich zadání. Také sehrálo roli i to, že jsem ještě na základní škole měla vždy samé jedničky a je zajímal můj prospěch.

Na tvou školu chodily také známé celebrity jako Nicki Minaj, Al Pacino, Jennifer Aniston, Robert De Niro nebo Timothée Chalamet. Jaký je to pocit?

Já si myslím, že tady to nikdo až tak neřeší. Možná jen nějací studenti, kteří jsou jejich velcí fanoušci. Ale pro většinu to je přirozené.

Viktória Valihora Alexandra Saša Orviská
Zdroj: se svolením Viktorie Valihory
Doporučeno
Jak se dostat na fashion design? Vše, co potřebuješ vědět, než se přihlásíš Jak se dostat na fashion design? Vše, co potřebuješ vědět, než se přihlásíš 14. listopadu 2022 8:30

Máš i ty aktuálně celebritní spolužáky?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse