Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je PR zpráva společnosti McDonald's.
19. září 2023 12:00
Čas čtení 1:29
Sponzorovaný obsah

Pravda o vajíčkách z mekáče: Přemek Forejt se vydal odhalit jejich původ

Pravda o vajíčkách z mekáče: Přemek Forejt se vydal odhalit jejich původ
Zdroj: McDonald's
ZAJÍMAVOSTI MCDONALD’S PŘEMEK FOREJT
Uložit Uložené

Přemek Forejt vyrazil na cestu za dalším dodavatelem McDonald's. Tentokrát nezkoumal, jak se žije kravám na Vysočině, ale zavítal do Černčic v Ústeckém kraji. Pídil se mimo jiné po tom, kde se berou vajíčka pro snídaňovou nabídku.

Vajíčka k snídani jsou klasikou, která neomrzí. Dvojnásob to platí o restauracích pod zlatými oblouky, kde si je mohou zákazníci dát na několik různých způsobů – v bagelech, muffinech nebo míchaná. I přes jejich nemalou popularitu se stále objevují tací, kteří tvrdí, že se v těchto restauracích připravují vajíčka v oblíbené snídaňové nabídce z prášku. Přemku Forejtovi, který v rámci spolupráce odhaluje zákulisí tohoto řetězce, tak nezbylo nic jiného než se tomu podívat na zoubek. Vyrazil proto za dalším lokálním dodavatelem McDonald's, tentokrát do Černčic na farmu Schubert.

Přísná pravidla chovu

Jak už bývá při Přemkových cestách za dodavateli zvykem, musel se převléknout do speciálního obleku, aby dodržel přísná hygienická opatření, která na farmě panují. Slepice jsou chovány formou voliérového (podestýlkového) chovu, mohou se tedy volně pohybovat nebo létat. Chov má svá přísná pravidla, například kolik slepic může být na m². Na farmách Schubert, ze kterých McDonald's odebírá vajíčka, je zajištěno dostatečné osvětlení podobné přirozenému světlu, a tedy i minimálně 8 hodin tmy. Na některých farmách je díky střešnímu prosvětlení zabezpečen i přístup denního světla, u dalších jsou zbudované zimní zahrady. Slepice se krmí 3–4× denně krmnou směsí, která obsahuje mačkanou pšenici, ječmen, tritikále, kukuřici, sójový šrot, slunečnicový šrot, řepkový šrot, minerální látky a vitamíny. Podestýlku pak mají z řezaného sena, řezané slámy, hoblin či rašeliny.

Mc Donald’s, Přemek ForejtMc Donald’s, Přemek ForejtMc Donald’s, Přemek ForejtMc Donald’s, Přemek Forejt
Zobrazit galerii
(4)

Podíval se i přímo do kuchyně  

Tím to ale neskončilo. Přemek se podíval i do třídírny vajec, kam vajíčka putují přímo od slepic, a na závěr zajel také do McDonald's, aby si sám vyzkoušel, jak se vajíčka do McMuffin připravují přímo v kuchyni. Pro sázená vejce do této snídaňové pochoutky se využívá forma, kterou je třeba před použitím minimálně pět minut nahřívat položením na gril. Poté se vytře rozpuštěným máslem a teprve pak do ní putuje rozklepnuté vajíčko. U něj se pomocí speciální špachtle protrhne žloutek, aby měl zaměstnanec jistotu, že je opravdu hotové, což se dělá z důvodu ochrany zdraví zákazníků. Následně se přes formu položí víko s nálevkou, do ní se nalije voda a díky působení vzniklé páry je za chvíli hotovo. Nikde žádný vaječný prášek! Pokud se chceš přesvědčit a vidět, jak to Přemkovi šlo v kuchyni a co všechno dalšího se na farmě o slepicích a vajíčkách dozvěděl, koukni na video z jeho cesty.

Mc Donald’s, Přemek ForejtMc Donald’s, Přemek ForejtMc Donald’s, Přemek ForejtMc Donald’s, Přemek Forejt
Zobrazit galerii
(4)
Domů
Sdílet
Diskuse