24 hodin, litry kávy a jedna kampaň. Takhle to chodí na soutěži pro mladé marketéry.
Často u nás najdeš obsah, kde informujeme o různých kariérních, studijních a dalších příležitostech, které tě můžou posunout dál. Věříme totiž, že čím dřív začneš sbírat zkušenosti, tím dřív a snáz získáš svůj dream job nebo si splníš své business cíle. No a protože by byla hloupost něco radit, kdybychom se tím my sami neřídili, jedné takové příležitosti jsme se chopili. Naši kolegové Daniela Clark a Patrik Kolek se zúčastnili prestižní soutěže Young Lions v kategorii PR. Popisují, jak to na takových soutěžích chodí, co jim to přineslo či nepřineslo a jaké jsou jejich reálné dojmy.
🦁 O čem jsou Young Lions?
Young Lions je soutěž pro kreativce do 30 let. Účastníci soutěží ve dvojicích, v kategoriích Media, Digital, PR, Print a Marketers. Mají 24 hodin na vytvoření kampaně pro neziskovou organizaci, obecně prospěšnou myšlenku či CSR program. Nápad pak prezentují před odbornou porotou, která jim poskytne zpětnou vazbu. Vítězové národních kol se potkají na mezinárodním kole v Cannes, kde soutěží proti nejlepším týmům z celého světa.

❤️🩹 Heavy, ale důležité téma
Tématem pro soutěžní kategorii našich kolegů byla dětská paliativní péče (péče o pacienta v pokročilé fázi nemoci, pozn. redakce). Cílem soutěžních projektů bylo zrušit stigma, které se kolem tohoto tématu točí, a ukázat, že paliativní péče neznamená umírat, ale naopak pomáhá rodinám lépe žít. Zároveň poukázat na problémy v této oblasti, týkající se například lékařských kapacit.
„Téma paliativní péče pro mě bylo docela challenge. Moje osobnost je hodně unhinged – rád řeším situace zábavně a neberu věci tak vážně. Toto bylo ale citlivé téma a bál jsem se, jestli vymyslím něco, co bude v souladu s požadavky klienta a tone of voice, který měl být warm and professional.“
Idea Maker & Content Creator Patrik Kolek

⌛️ Time was precious
24 hodin může být hodně, když ti zbývají do odjezdu na dovolenou, ale málo, když potřebuješ vymyslet smysluplnou kampaň, zpracovat prezentaci, napsat PR texty a vytvořit grafiku. „V 15:00 jsme cca dojeli do kanclu a začali makat. Nápadů jsme měli spoustu, ale žádný, který by se nám dařilo rozpracovat nebo kterému bychom věřili. V podstatě až někdy kolem 22:00 jsme se shodli a po půlnoci jsme se jeli domů vyspat,“ popisuje Dani.
„Další den jsme pracovali od sedmi na prezentaci. Odevzdávali jsme ve 14:45. Padla jedna láhev vína, kávu nespočítám (a to ji běžně nepiju). Mental breakdowns nebyly, ale měli jsme takový ty crazy stavy, kdy už nemůžeš a tvůj mozek i tělo nějak copují – přes smích. Po odevzdání jsem teda byla úplně vymazaná, fakt jsem nemohla a ani nechtěla nad ničím přemýšlet,“ doplňuje.
„Nakonec jsme vymysleli dokumentární / edukativní reality show s influencery, což mi přišlo jako fajn fresh způsob, jak ukázat lidem, co je dětská paliativní péče a jak je tuto oblast nutno v ČR vylepšit,“ vysvětluje Patrik. Výsledek čtyřiadvacetihodinové práce, odříkání a snackování vidíš níže.

👍 Závěr? Rozhodně worth it
„Nikdy jsem nic takového nezažil, a hlavně jsem soutěž ani neznal. Docela jsem se bál, protože jsem nikdy marketing ani reklamu nestudoval. Nakonec se z toho stala super zkušenost. Jsem rád za tým s Dani – každý očividně vynikáme v něčem jiném, a tak nějak jsme se doplňovali,“ shrnuje Patrik.
Nápad se podle něj porotě líbil, i když si s Dani uvědomují, že při zpracování udělali chyby. Nikdo ze soutěžících nevymyslel nic podobného, což by prý byl největší flop. Přestože se nakonec neumístili, účast v soutěži považují za skvělou zkušenost a fajn položku do životopisu. „Už jen proces vymýšlení konceptu je bonding experience sám o sobě. Pokud zvažujete účast v dalším ročníku, neváhejte a určitě se přihlaste, stojí to za to,“ říká o Young Lions Dani.
„Young Lions byla neskutečná zkušenost. Letošní téma je navíc opravdu složité, křehké, pozitivní (ač se to nezdá) a mně velice blízké. Současně mě baví, jak sdružuje a buduje komunitu kreativců, PRistů a dalších agenturních i marketingových mágů, se kterými se vzájemně inspirujeme, challengujeme a podporujeme.“
Sales Representative Daniela Clark