Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: bijutoha/Pixabay.com

Jakou tajemnou loupež skrývá Národní muzeum? Jeho sbírka obsahuje místo vzácných milionových drahokamů bezcenné broušené sklo

Národní muzeum prověřilo svoji sbírku a zjistilo, že místo některých pravých rubínů a safírů má pouze jejich napodobeniny.

7. březen 2018, 15:14

Národní muzeum prověřilo svoji sbírku a zjistilo, že místo některých pravých rubínů a safírů má pouze jejich napodobeniny.

Národní muzeum prověřuje sbírku svých vzácných kamenů. Během toho však natrefilo na pozoruhodný jev: některé vzácné diamanty, safíry a další drahé kameny, které byly léta vystavovány široké veřejnosti, nejsou originály, ale pouze jejich laciné syntetické, případně skleněné verze. Sbírka má 5 tisíc položek a zkontrolováno je zatím 500. U 70 z nich bylo zjištěno špatné určení, případně místo pravých kamenů byly falzifikáty

 

Příkladem může být vzácný pětikarátový diamant. Třetí největší diamant z celé muzejní sbírky je jen obyčejná napodobenina vytvořená z broušeného skla. Naproti tomu další ze zjištěných imitací, tentokrát kašmínského safíru s 19 karáty, který také není přírodní, ale synteticky vytvořený v laboratorních podmínkách. Jeho hodnota je oproti originálu zlomková. Tam, kde by přírodní drahokam stál několik desítek milionů korun, vychází jeho falzifikát na pouze na několik stovek. Uměle vytvořený kámen totiž samozřejmě nemá žádnou markantní hodnotu.

 

Jakou tajemnou loupež skrývá Národní muzeum? Jeho sbírka obsahuje místo vzácných milionových drahokamů bezcenné broušené sklo

Nyní se vyšetřuje způsob, jakým se napodobeniny dostaly do depozitáře muzea – a samozřejmě kam se poděly mimořádně vzácné originály. „Zjistili jsme několik konkrétních věcí, případ diamantu a safíru, kde zjišťujeme, co se konkrétně a kdy stalo. Je to trochu detektivka. Ve sbírce určitě nepanoval pořádek,“ přiznal serveru HlidaciPes.org náměstek generálního ředitele pro sbírkotvornou a výstavní činnost Michal Stehlík.

 

Už od listopadu 2016 se tímto případem zabývala kontrolní skupina muzea. Problém se podle nich stal ještě před rokem 1990. „Diamant byl ukraden a zaměněn pravděpodobně při jedné z prvních výstav v 60. a 70. letech minulého století,“ řekl Stehlík. Případ je tak i přes svoji závažnost promlčen. O tom, že některé diamanty jsou falzifikáty muzeum ví a nyní nadále pokračuje v jejich prověřování. Sbírka je nyní přefocována a uložena v trezorové místnosti, kam má přístup jen vedoucí oddělení muzea.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse2 komentáře
Diskuse je jen pro přihlášené
2 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
stojandrandic7. březen 2018, 16:49

A to ještě nevědí (pitomci) že korunovační klenoty (ty pravé )
už má doma Janoušek a jeho kámo Rettg!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi7. březen 2018, 18:20

to su kto?

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější