600 příslušníků kmene Awá žije v pralesech v Brazílii tradičním způsobem.
Kmen s názvem Awá, známý také jako Guajá, patří mezi nejvíce ohrožené kmeny v amazonských pralesích. Ze všech příslušníků zůstalo už jen 600 lidí a 100 z nich dosud nepřišlo do kontaktu s civilizovanou společností.
Awá žijí v západní části Amazonie u hranic s Peru tradičním způsobem života a většina z nich odmítá fungování v moderním světě. K vyhynutí téměř došlo v dobách, kdy evropští kolonisté začali okupovat oblast dnešní Brazílie. Často využívali americké indiány k práci na jejich farmách, zotročovali je a zabírali úrodnou půdu.
Proto byl také tento kmen jako jeden z mnoha přinucen přesedlat na kočovný způsob života a na útěk před Evropany se vydali skrz brazilskou džungli. Kočovným kmenem jsou od počátku 19. století a dříve upřednostňovali život v obydlích.
V současnosti musí svádět neustálý boj se společnostmi, kácí stromy v pralesích a zabírají a znehodnocují tak jejich přirozené území. Velké problémy jim často způsobují i pašeráci drog procházející přes jejich teritorium a ilegální zlatokopové drancující přírodní zdroje.
V kmeni Awá by ses setkal s mnoha na první pohled bizarními zvyky. Je pro ně typické například to, že si adoptují divoká zvířata z džungle a vycvičí si je jako své domácí mazlíčky.
Matky své děti kojí, než zcela nevyrostou. Za místní delikatesu se zde považuje maso z pásovce.
Mnozí z členů kmene stále loví tradičním způsobem a používají luk a šípy místo moderních zbraní. Sbírají také med od včel a jako pochoutka jsou u nich oblíbené babasové ořechy.
Někteří příslušníci ohroženého kmene se rozhodli v roce 1980 přijmout nabídku brazilské vlády, která spočívala v přestěhování se do obydlí mimo prales a žití víceméně normálního života.
V roce 1982 dostala Brazílie od Světové banky a Evropské unie 900 milionů dolarů pod podmínkou, že kmen Awá bude chránit a zajistí jim vlastní území v rámci pralesů. I to výrazně pomohlo k jejich záchraně a přežití až do dneška.
Magazínu National Geographic se podařilo zachytit skutečně unikátní fotografie, neboť právě kontakt s fotografem byla jedna z mála zkušeností s moderním světem pro většinu příslušníků Awá.