Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 17. 1. 2021 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Gastro - Restaurace
1
Antonín Havlík
21. listopad 2018, 10:03

Češka žádá o záchranu kavárny, kde pracují handicapovaní. Příspěvek sdílelo už přes 50 tisíc lidí, posílají peníze i pomoc

Obrovského přílivu solidarity se dočkal příspěvek ženy, která na Facebooku žádala o pomoc se svou kavárnou, kde pracují handicapovaní.

Antonín Havlík
21. listopad 2018, 10:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Další důkaz, že se Češi umí semknout, když je potřeba. Veronika Musilová Náměstková před lety založila s neziskovkou Zajíček na koni kavárnu, ve které zaměstnává osoby s těžkým zdravotním, tělesným a duševním postižením, které by jinde práci nenašly.

 

Za tu dobu se zaměstnanci naučili spoustu věcí. Jsou tu schopni pracovat jak ti samostatnější, tak osoby, které potřebují neustálý dohled, např. při skládání ubrousků.

 

„Bohužel se naše kavárna stále potýká s existenčními problémy, které jsme doteď tak nějak zvládali. Nyní ale hrozí, že se po Vánocích naše mládež už nebude mít kam vrátit,“ uvádí ve svém příspěvku Veronika.

 

Proto se rozhodla využít síly internetu a obrátila se prosbou přímo na uživatele Facebooku. 

 

„Potřebovali bychom navýšit počet hostů o 30 lidí denně, je to pro nás neskutečně moc a znamenalo by to udržitelnost kavárny. Prosíme, přijměte pozvání do naší kavárny AdAstra v Podskalské ulici na Praze 2. Pojďte k nám na oběd, na večeři a jako poděkování vás po obědovém meníčku nebo večeři zveme – po sdělení hesla ,,kavárna na Facebooku“, na vynikající kávu nebo čaj zdarma,“ píše se v příspěvku.

 

 

Na fotografii, kterou v příspěvku sdílela, je šestadvacetiletá Maruška. Trpí Downovým syndromem a autismem. Tato kavárna je pro ni cesta, jak se zařadit do společnosti. „V kavárně pracuje už několik let každé úterý před polednem. A hlavně je to moje ségra, na kterou jsem neskutečně hrdá, že zvládne odnést kávu a nerozlít ji, a moc bych si přála, aby mohla roznášet kávu a skládat ubrousky dál,“ říká Veronika.

 

Facebookový příspěvek se stal okamžitě virálním, dostal desetitisíce reakcí a přes 50 tisíc sdílení. Lidé v komentářích posílají slova podpory, slibují, že se do kavárny brzo podívají, a ti, kteří to mají daleko, prokazují laskavost ve formě zaslání finančního prostředku na jejich účet. 

 

Café AdAstra má rovněž založenou kampaň na serveru Darujme.cz, kde se jí podařilo nasbírat už přes 100 tisíc korun, které zaslalo více než 160 lidí. 

 

Nezapomeň, pomoct můžeš i ty, ať už návštěvou kavárny na Podskalské 8, sdílením původního příspěvku nebo zasláním daru na transparentní účet kavárny.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
16
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.