Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 17. 9. 2021 svátek má Naděžda, Naďa

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně svoboda a radost ze života (Rozhovor) Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec,…
Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10 nejodpudivějších fotografií historie Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10…
Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto 5 bizarních reality show ti zpříjemní konec léta Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu.…
Refresher - Rozhovory

Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu

Za necelý měsíc nasbíral přes tisíc followerů. Bizarní videa a fotky baví i aktéry, kteří jsou na nich zachyceni.

Dominik Čech
12. květen 2019, 20:00 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu
Refresher - Rozhovory
1
Dominik Čech
12. květen 2019, 20:00

Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu

Za necelý měsíc nasbíral přes tisíc followerů. Bizarní videa a fotky baví i aktéry, kteří jsou na nich zachyceni.

Dominik Čech
12. květen 2019, 20:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu

Autor twitterového účtu @outofcontextczechrap, jehož jméno zůstane v anonymitě, vytváří archiv těch nejpamátnějších momentů českého rapu.

 

Kombinuje do sebe bizár, trapnost a zároveň oslavuje humor a vizualitu, kterou česká rapová scéna má. Podle svých vlastních slov má ke všem interpretům respekt, avšak nevidí důvod, proč by nemohl dávat na Twitter obsah, který mu připadá relevantní a zábavný.  

 

 

Co tě inspirovalo k založení @outofcontextczechrap?

Mám rád fotbal a na Twitteru sleduju různé účty spojené s fotbalem. Jednoho dne jsem narazil na formát „out of context“, který se konkrétně věnoval Manchesteru United a ukazoval tam různá vtipná videa ze zápasů, tréninků, rozhovorů apod. Zároveň se už aktivně od raného věku zajímám o český rap. Na obojím se mi vlastně líbí ta sranda a bizár a chtěl jsem to spojit dohromady.  Jednou jsem si  sedl večer doma a napsal jsem si jména interpretů, které bych chtěl takhle nějak zpracovat. Z fotek a videí na Twitteru a Instagramu jsem dal dohromady materiál, který jsem pak nějak zvážil a následně ho tam publikoval.

 

Tvůj účet vznikl 15. dubna a za ani ne měsíc jsi získal poměrně dost followerů. Překvapilo tě to?

Mně to je úplně jedno. Je mi jedno, jestli tam je deset tisíc lidí nebo sto lidí. Je fajn, když vidíš, že to ty lidi baví, ale klidně bych to dělal jenom pro sto lidí.

 

Máš nějaký klíč k výběru těch fotek a videí?

Musí mě to bavit, musím se tomu zasmát a musí mi to přijít relevantní.

 

 

Směješ se teda vlastně těm lidem?

Právě, že vůbec, a to chci říct narovinu. Je to naopak nějaká oslava srandy a humoru, který je v tom obsažený. Vůbec nechci, aby si někdo myslel, že to je nějaký hejt nebo posmívání se.

 

Na druhou stranu – vážíš si všech těch lidí, které tam ukazuješ?

Nemůžu říct, že si jich všech vážím, ale všechny respektuju. Samozřejmě, že někteří jsou mi  méně a někteří více sympatičtí, ale nechci nikoho shazovat nebo podkopávat.

 

Zkusíme takovou hru. Já budu říkat jména a ty budeš říkat první, co tě napadne, ok?Ok. 

 

PSH.

Srdcovka. 

 

Toxxx.

Legenda. 

 

Sergei Barracuda.

Pro mě nezajímavý. 

 

2L.

Freshmeni 2018. 

 

Labello.Freshman 2019. 

 

Dollar.

Čávo. 

 

Smack.Král. 

 

Tvůj dodnes nejpopulárnější tweet  je fotka Ektora a Václava Klause mladšího. Čím si vysvětluješ, že je zrovna tohle tak oblíbený?

Ta fotka trochu připomíná situaci, kdy se vyfotíš s přejetým kámošem v klubu. Dneska je hrozně trendy být depresivní teenager, který má těžký život a kvůli tomu bere drogy.  Právě těchhle lidí tam po tomhle konkrétním postu najelo hrozně moc. Když si rozkliknu jejich profily, tak mi není úplně veselo. 

 

 

Je tohle dominantní skupina tvých followerů?

Bojím se, že jo. Oni ode mě hlavně asi očekávají, že tam pojedu jenom drogový obsah, ale to jsou na omylu.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2404 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Co říkáš na to, když třeba postneš fotku DVOJLITRBOYZZ s Kotlárem a pak ti to začnou lajkovat ti lidi, co jsou na té fotce?

Mám z toho radost, protože na tom poznám, že to pochopili správně.

 

 

Hádám, že máš i nějaký svůj osobní twitterový účet. Jak vlastně vnímáš mladou, českou twitterovou komunitu?

Můj oblíbený youtuber Láďa Sinai to podle mě vystihl, když řekl, že se za posledních pár let stala z českého Twitteru Bravo poradna. Vždyť to vidíš sám, že tam je obrovské množství deprimovaných teenagerů, který se tam navzájem jedou. Mně se to nelíbí, vůbec toho nechci být součástí. Vnímám to vlastně jako sociální problém. Twitter sám o sobě není problém, ať si tam ty lidi píšou, co chtějí. Jenom si myslím, že to odráží reálný chování třináctiletých dětí, což už problém je.

 

Máš nějaký oblíbený účty? Jsou to starší lidi. Líbí se mi, jak píše Labello o fotbale, o životě. Homera mám rád, Nobodyho. Oba tam dávají reálně zajímavý věci.

 

 

Chodí ti zprávy, ve kterých ti lidi píšou, co máš dělat?

Přišla mi jedna zpráva, ve které mi jeden člověk poslal něco, co mu přišlo vtipný a mně taky, tak jsem to tam dal. Klidně, ať mi lidi něco posílají, já se na to podívám, ale neříkám, že to tam dám.

 

Tvůj účet, jak se píše už v popisku, hodně pracuje s vizuální kulturou. Jak vnímáš rozdíl mezi tím, jak rap vypadal před deseti, patnácti lety a jak vypadá teď?

Vnímám to tak, že tady funguje nějaký přirozený vývoj. Nemám problém s tím, že se přejímají věci ze zahraničí, to je blbost. Určitě to už ale není jenom o hudbě. Dřív byl rap vlastně takovou srdcovou záležitostí, nebylo to tolik o věcech okolo. Dneska můžeš rapovat fakt dobře, ale pokud nemáš super Instagram a zajímavě se neoblíkáš, tak na tebe nikdo moc nedá. 

 

 

Díváš se dozadu s nějakou nostalgií? Dřív to bylo čistý a srdcový, dneska je to zkažený.

Ano i ne. Nelíbí se mi ten názor, že dřív bylo všechno super a dneska už nevychází nic dobrého, to jednoduše není pravda. Není toho podle mě tolik, co by stálo za zmínku, ale jsou tu nový a dobrý věci. Lidi, co říkají, že rap před pár lety umřel, jsou zaseknutí a nejsou schopní vnímat, že mají věci svůj vývoj.

 

Co to samotný rapový publikum? Je třeba lepší, inteligentnější, než bylo dřív?

Inteligentnější určitě ne (smích). Nemyslím si, že tohle můžu úplně hodnotit, protože nejsem interpret.

 

Jsi ale fanoušek.

Asi takhle – podle mě to je případ od případu. Nemůžu ti říct, že český rap poslouchají intelektuálové, stejně jako ti nemůžu říct, že ho poslouchají jenom dementi. Je to vlastně vtipně namíchané.

 

 

Oproti minulosti má dneska běžný fanoušek díky sociálním médiím úplně netušený vhled do soukromí interpretů. Vidíš, jak se chovají, neustále slyšíš, co si myslí. Není to vlastně trochu divný vidět tohle všechno?

 Já si třeba myslím, že rozhodně nejsou všichni takoví, jací se prezentují. Vytvářejí na sociálních sítích nějakou iluzi, kterou prodávají svým fanouškům, ale když je pak vidíš naživo, tak se s tebou prostě nechtějí pozdravit nebo vyfotit, i když ti v pozvánce tvrdí, jak tě rádi uvidí. O to víc pak ceníš lidi, kteří se chovají na sociálních médiích stejně, jako se chovají v reálu. Jestli se mě ptáš na to, jestli nějak odhaluju pravou tvář českých raperů, tak to si úplně nemyslím. Může ti to ty lidi přiblížit, ukázat třeba jejich humor, ale pořád je to vytržené z kontextu. Já do jejich soukromí nevidím, čerpám z toho, co je veřejně dostupné. Žádný vhled do cizích životů neposkytuju.

 

Teď mě tak napadlo, co bys dělal, čistě hypoteticky, kdyby ti někdo poslal na ten účet nějaké soukromé video, které by se týkalo českého rapu a připadalo by ti vtipné? Určitě bych si nejdřív prověřil, jestli je to veřejně dostupný materiál. Pokud by to ale bylo něco hodně kontroverzního a fakt špatného – něco, co by ty lidi mohlo poškodit – tak bych to tam nedal. Na druhou stranu, pokud by to bylo něco vtipného a neškodného, tak bych to tam po svém osobním posouzení asi dal.

 

  

Jak moc jsi anonymní?

Jenom pár lidí ví, co za člověka za tím účtem stojí. Ví to Homer, Pridenyyy a teď vlastně ty. Není to nijak velký veřejný tajemství. Já jsem normální, obyčejný kluk, co měl nápad. Je mi víceméně jedno, jestli zůstanu anonymní.

 

Ptám se proto, jestli třeba nemáš obavy z toho, že by tě pak v reálu konfrontovali lidi, kteří ten účet nepochopili.

To je jednoduché. Normálně bych jim to vysvětlil. Nemám problém si někoho poslechnout, nemám problém mu říct svůj názor, své důvody, proč dělám tohle a tohle. Myslím si, že by to lidi mohli pochopit. Je to už jenom v tom názvu – „vytržené z kontextu“. Jestli to někoho dokáže naštvat, tak by si právě měl dohledat ten kontext a pak se můžeme bavit.

 

Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu
Zdroj: Osobní archiv

 

Není vlastně všechno dneska tak trochu vytržené z kontextu? Že lidi konzumují kusy informací bez toho, aby znali pozadí.

 To je pravda. Zároveň si ale myslím, že ne všichni ten kontext potřebují. Někomu to přijde vtipný, i když neví, o co jde. Na druhou stranu těm, kteří ten kontext znají, to okamžitě docvakne. Pro tyhle lidi jsem to začal dělal.

 

Takže lidi, co neví, tě nezajímají?

Ne, že by mě nezajímali, jsem rád, když něco díky mně třeba objeví, ale prostě buď víš, anebo nevíš.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 9 minutami
Školák kvůli výzvě na TikToku téměř zemřel. Spolkl několik magnetů, které mu zablokovaly střevo.
před 21 minutami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně svoboda a radost ze života (Rozhovor) Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož…
Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10 nejodpudivějších fotografií historie Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10…
Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto 5 bizarních reality show ti zpříjemní konec léta Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít