Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 24. 2. 2020 svátek má Matěj, Matyáš

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
1
Dominik Čech
12. květen 2019, 20:00
Čas čtení: 5:50

Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu

Za necelý měsíc nasbíral přes tisíc followerů. Bizarní videa a fotky baví i aktéry, kteří jsou na nich zachyceni.

Dominik Čech
12. květen 2019, 20:00
Čas čtení: 5:50
Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Autor twitterového účtu @outofcontextczechrap, jehož jméno zůstane v anonymitě, vytváří archiv těch nejpamátnějších momentů českého rapu.

 

Kombinuje do sebe bizár, trapnost a zároveň oslavuje humor a vizualitu, kterou česká rapová scéna má. Podle svých vlastních slov má ke všem interpretům respekt, avšak nevidí důvod, proč by nemohl dávat na Twitter obsah, který mu připadá relevantní a zábavný.  

 

 

Co tě inspirovalo k založení @outofcontextczechrap?

Mám rád fotbal a na Twitteru sleduju různé účty spojené s fotbalem. Jednoho dne jsem narazil na formát „out of context“, který se konkrétně věnoval Manchesteru United a ukazoval tam různá vtipná videa ze zápasů, tréninků, rozhovorů apod. Zároveň se už aktivně od raného věku zajímám o český rap. Na obojím se mi vlastně líbí ta sranda a bizár a chtěl jsem to spojit dohromady.  Jednou jsem si  sedl večer doma a napsal jsem si jména interpretů, které bych chtěl takhle nějak zpracovat. Z fotek a videí na Twitteru a Instagramu jsem dal dohromady materiál, který jsem pak nějak zvážil a následně ho tam publikoval.

 

Tvůj účet vznikl 15. dubna a za ani ne měsíc jsi získal poměrně dost followerů. Překvapilo tě to?

Mně to je úplně jedno. Je mi jedno, jestli tam je deset tisíc lidí nebo sto lidí. Je fajn, když vidíš, že to ty lidi baví, ale klidně bych to dělal jenom pro sto lidí.

 

Máš nějaký klíč k výběru těch fotek a videí?

Musí mě to bavit, musím se tomu zasmát a musí mi to přijít relevantní.

 

 

Směješ se teda vlastně těm lidem?

Právě, že vůbec, a to chci říct narovinu. Je to naopak nějaká oslava srandy a humoru, který je v tom obsažený. Vůbec nechci, aby si někdo myslel, že to je nějaký hejt nebo posmívání se.

 

Na druhou stranu – vážíš si všech těch lidí, které tam ukazuješ?

Nemůžu říct, že si jich všech vážím, ale všechny respektuju. Samozřejmě, že někteří jsou mi  méně a někteří více sympatičtí, ale nechci nikoho shazovat nebo podkopávat.

 

Zkusíme takovou hru. Já budu říkat jména a ty budeš říkat první, co tě napadne, ok?Ok. 

 

PSH.

Srdcovka. 

 

Toxxx.

Legenda. 

 

Sergei Barracuda.

Pro mě nezajímavý. 

 

2L.

Freshmeni 2018. 

 

Labello.Freshman 2019. 

 

Dollar.

Čávo. 

 

Smack.Král. 

 

Tvůj dodnes nejpopulárnější tweet  je fotka Ektora a Václava Klause mladšího. Čím si vysvětluješ, že je zrovna tohle tak oblíbený?

Ta fotka trochu připomíná situaci, kdy se vyfotíš s přejetým kámošem v klubu. Dneska je hrozně trendy být depresivní teenager, který má těžký život a kvůli tomu bere drogy.  Právě těchhle lidí tam po tomhle konkrétním postu najelo hrozně moc. Když si rozkliknu jejich profily, tak mi není úplně veselo. 

 

 

Je tohle dominantní skupina tvých followerů?

Bojím se, že jo. Oni ode mě hlavně asi očekávají, že tam pojedu jenom drogový obsah, ale to jsou na omylu.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 675 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 69.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jeden muž si mohl zapínat webkameru 13leté dívky. Nahrával si ji pak při velmi intimních okamžicích, říká Vít Klusák (Rozhovor)Jeden muž si mohl zapínat webkameru 13leté dívky. Nahrával si ji pak při velmi intimních okamžicích, říká Vít Klusák (Rozhovor)
Zvítězí v megazápase Tyson Fury, nebo Deontay Wilder? Názor nám řekl Karlos Vémola, Muradov i další bojovníciZvítězí v megazápase Tyson Fury, nebo Deontay Wilder? Názor nám řekl Karlos Vémola, Muradov i další bojovníci
„Jsou to dva roky, ale já mám pocit, že uběhl tak týden,“ říká Jozef Kuciak, bratr zavražděného novináře Jána Kuciaka (Rozhovor)„Jsou to dva roky, ale já mám pocit, že uběhl tak týden,“ říká Jozef Kuciak, bratr zavražděného novináře Jána Kuciaka (Rozhovor)
VÍCE

Co říkáš na to, když třeba postneš fotku DVOJLITRBOYZZ s Kotlárem a pak ti to začnou lajkovat ti lidi, co jsou na té fotce?

Mám z toho radost, protože na tom poznám, že to pochopili správně.

 

 

Hádám, že máš i nějaký svůj osobní twitterový účet. Jak vlastně vnímáš mladou, českou twitterovou komunitu?

Můj oblíbený youtuber Láďa Sinai to podle mě vystihl, když řekl, že se za posledních pár let stala z českého Twitteru Bravo poradna. Vždyť to vidíš sám, že tam je obrovské množství deprimovaných teenagerů, který se tam navzájem jedou. Mně se to nelíbí, vůbec toho nechci být součástí. Vnímám to vlastně jako sociální problém. Twitter sám o sobě není problém, ať si tam ty lidi píšou, co chtějí. Jenom si myslím, že to odráží reálný chování třináctiletých dětí, což už problém je.

 

Máš nějaký oblíbený účty? Jsou to starší lidi. Líbí se mi, jak píše Labello o fotbale, o životě. Homera mám rád, Nobodyho. Oba tam dávají reálně zajímavý věci.

 

 

Chodí ti zprávy, ve kterých ti lidi píšou, co máš dělat?

Přišla mi jedna zpráva, ve které mi jeden člověk poslal něco, co mu přišlo vtipný a mně taky, tak jsem to tam dal. Klidně, ať mi lidi něco posílají, já se na to podívám, ale neříkám, že to tam dám.

 

Tvůj účet, jak se píše už v popisku, hodně pracuje s vizuální kulturou. Jak vnímáš rozdíl mezi tím, jak rap vypadal před deseti, patnácti lety a jak vypadá teď?

Vnímám to tak, že tady funguje nějaký přirozený vývoj. Nemám problém s tím, že se přejímají věci ze zahraničí, to je blbost. Určitě to už ale není jenom o hudbě. Dřív byl rap vlastně takovou srdcovou záležitostí, nebylo to tolik o věcech okolo. Dneska můžeš rapovat fakt dobře, ale pokud nemáš super Instagram a zajímavě se neoblíkáš, tak na tebe nikdo moc nedá. 

 

 

Díváš se dozadu s nějakou nostalgií? Dřív to bylo čistý a srdcový, dneska je to zkažený.

Ano i ne. Nelíbí se mi ten názor, že dřív bylo všechno super a dneska už nevychází nic dobrého, to jednoduše není pravda. Není toho podle mě tolik, co by stálo za zmínku, ale jsou tu nový a dobrý věci. Lidi, co říkají, že rap před pár lety umřel, jsou zaseknutí a nejsou schopní vnímat, že mají věci svůj vývoj.

 

Co to samotný rapový publikum? Je třeba lepší, inteligentnější, než bylo dřív?

Inteligentnější určitě ne (smích). Nemyslím si, že tohle můžu úplně hodnotit, protože nejsem interpret.

 

Jsi ale fanoušek.

Asi takhle – podle mě to je případ od případu. Nemůžu ti říct, že český rap poslouchají intelektuálové, stejně jako ti nemůžu říct, že ho poslouchají jenom dementi. Je to vlastně vtipně namíchané.

 

 

Oproti minulosti má dneska běžný fanoušek díky sociálním médiím úplně netušený vhled do soukromí interpretů. Vidíš, jak se chovají, neustále slyšíš, co si myslí. Není to vlastně trochu divný vidět tohle všechno?

 Já si třeba myslím, že rozhodně nejsou všichni takoví, jací se prezentují. Vytvářejí na sociálních sítích nějakou iluzi, kterou prodávají svým fanouškům, ale když je pak vidíš naživo, tak se s tebou prostě nechtějí pozdravit nebo vyfotit, i když ti v pozvánce tvrdí, jak tě rádi uvidí. O to víc pak ceníš lidi, kteří se chovají na sociálních médiích stejně, jako se chovají v reálu. Jestli se mě ptáš na to, jestli nějak odhaluju pravou tvář českých raperů, tak to si úplně nemyslím. Může ti to ty lidi přiblížit, ukázat třeba jejich humor, ale pořád je to vytržené z kontextu. Já do jejich soukromí nevidím, čerpám z toho, co je veřejně dostupné. Žádný vhled do cizích životů neposkytuju.

 

Teď mě tak napadlo, co bys dělal, čistě hypoteticky, kdyby ti někdo poslal na ten účet nějaké soukromé video, které by se týkalo českého rapu a připadalo by ti vtipné? Určitě bych si nejdřív prověřil, jestli je to veřejně dostupný materiál. Pokud by to ale bylo něco hodně kontroverzního a fakt špatného – něco, co by ty lidi mohlo poškodit – tak bych to tam nedal. Na druhou stranu, pokud by to bylo něco vtipného a neškodného, tak bych to tam po svém osobním posouzení asi dal.

 

  

Jak moc jsi anonymní?

Jenom pár lidí ví, co za člověka za tím účtem stojí. Ví to Homer, Pridenyyy a teď vlastně ty. Není to nijak velký veřejný tajemství. Já jsem normální, obyčejný kluk, co měl nápad. Je mi víceméně jedno, jestli zůstanu anonymní.

 

Ptám se proto, jestli třeba nemáš obavy z toho, že by tě pak v reálu konfrontovali lidi, kteří ten účet nepochopili.

To je jednoduché. Normálně bych jim to vysvětlil. Nemám problém si někoho poslechnout, nemám problém mu říct svůj názor, své důvody, proč dělám tohle a tohle. Myslím si, že by to lidi mohli pochopit. Je to už jenom v tom názvu – „vytržené z kontextu“. Jestli to někoho dokáže naštvat, tak by si právě měl dohledat ten kontext a pak se můžeme bavit.

 

Buď víš, anebo nevíš. Twitterový účet oslavuje bizarnost českého rapu bez kontextu

 

Není vlastně všechno dneska tak trochu vytržené z kontextu? Že lidi konzumují kusy informací bez toho, aby znali pozadí.

 To je pravda. Zároveň si ale myslím, že ne všichni ten kontext potřebují. Někomu to přijde vtipný, i když neví, o co jde. Na druhou stranu těm, kteří ten kontext znají, to okamžitě docvakne. Pro tyhle lidi jsem to začal dělal.

 

Takže lidi, co neví, tě nezajímají?

Ne, že by mě nezajímali, jsem rád, když něco díky mně třeba objeví, ale prostě buď víš, anebo nevíš.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Tagy: rap, twitter, bizarné
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
17
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.