Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 9. 7. 2020 svátek má Drahoslava, Drahuše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
3
Šimon Kucka
12. květen 2019, 16:07
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Toto jsou nejdrsnější filmové matky, kterým se nevyplatí odmlouvat

Neodmlouvej, nebo zemřeš!

Šimon Kucka
12. květen 2019, 16:07
Toto jsou nejdrsnější filmové matky, kterým se nevyplatí odmlouvat
Zdroj: Miramax
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Druhá májová neděle patří jako každý rok našim maminkám. V tento den si připomínáme, co všechno pro nás naše mámy udělaly a kolik času a trápení je stála výchova i jen jediného dítěte. Nemluvě o tom, když je dětí více. Matky jsou v tomto případě jakýmisi „hrdinkami“ v rodinách, které neváhají pro své dítě udělat cokoli.

 

V rámci tohoto dne věnovaného ženské části rodičů jsme si pro tebe připravili článek o těch nejdrsnějších matkách v kinematografii. Mnohé z nich si sáhly až na dno svých sil, jen aby zajistily bezpečí pro své potomky. Některé z nich řeší problémy klidnou cestou, ale my se podíváme spíše na ty, které střílejí, bodají, sekají a občas přihodí i cool hlášku.

Paní Gumpová – Forrest Gump (1994, r. Robert Zemeckis)

Dokonalý příklad toho, co všechno je žena ochotna udělat pro své dítě. Paní Gumpová (Sally Field) v tomto úžasně upřímném filmu ztvárnila mámu Forresta Gumpa (Tom Hanks). Ta to už od narození svého chlapce neměla jednoduché, protože ho musela vychovávat sama a zároveň se starat o penzion, kde spolu bydleli. Jako každá matka, i ta Forrestova občas udělala menší či větší chybu, jako například, když dala svému dítěti jméno po zakladateli Ku Klux Klanu.

 

Jinak to ale byla velmi milá paní, která dobře věděla, že „život je jako bonboniéra,“ „pro hlupáka každý hloupý“ nebo že „člověk musí odložit minulost a až pak se může pohnout vpřed“. I když měl malý Forrest odmalička problémy ve škole kvůli svému slabému intelektu, byla jeho matka odhodlaná zajistit mu vzdělání za každou cenu. Jak to udělala, to je už druhá věc. Dokonalý příklad toho, že ani mámy nejsou perfektní, ale přesto jsou ochotné obětovat pro své děti všechno.

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Splendid – Mad Max: Fury Road (2015, r. George Miller)

Splendid (Rosie Huntington-Whiteley) byla jednou z žen vládce Citadely jménem Immortan Joe (Hugh Keays-Byrne), kde žila v relativním luxusu, ale byla opakovaně znásilněna hrůzostrašným vůdcem gangu. Tato znásilnění vyústila do nechtěného těhotenství. I přesto se Splendid neváhala postavit nejprve Maxi Rockatanskymu (Tom Hardy) a později i samotnému Joeovi.

 

V jednom okamžiku se jí podařilo ochránit Furiosu (Charlize Theron), ale vzápětí zahynula pod koly auta. Jelikož byla Joeovou nejoblíbenější ženou, pokusil se Immortan zachránit svého nenarozeného potomka, ale zbytečně. Splendid však i přes vlastní smrti zůstává jednou z nejdrsnějších postav na filmovém plátně.

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Meg Altman – Úkryt (Panic Room, 2002, r. David Fincher)

Fincher do hlavní role svého napínavého home invasion thrilleru obsadil Jodie Foster, přičemž její dceru si zahrála tehdy teprve 12letá Kristen Stewart. Do jejich domu se vloupali tři zloději ve snaze získat miliony dolarů ukryté ve speciální místnosti, tzv. panic room. Tu nechal v obydlí postavit majitel, záhadný milionář.

 

Místnost je vybavena různými bezpečnostními prvky a několika ochrannými zařízeními, ale zloději jsou připraveni dostat se k penězům za každou cenu. Máma i s dcerou nemají na výběr, a tak se skryjí dovnitř, přičemž se snaží odolat nebezpečným kriminálníkům. Jodie Foster zde jako matka bránící dva lidské životy předvádí mrazivý výkon.

 

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Mildred Haynes – Tři billboardy kousek za Ebbingem (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 2017, r. Martin McDonagh)

Máme tu první ženský herecký výkon oceněný Oscarem v tomto seznamu. Frances McDormand se před dvěma lety představila v černé komedii Martina McDonagha s názvem Tři billboardy kousek za Ebbingem. Kromě toho, že snímek obdržel celý zástup ocenění, od ceny BAFTA přes Zlaté glóby až po Oscary, zde zazářili zejména herečtí představitelé. Woody Harrelson a Sam Rockwell byli nominováni ve stejné kategorii – nejlepší herec ve vedlejší roli – a za stejný film, což se nestalo od roku 1991 (Rockwell dostal Oscara).

 

Opět se vrátím k fantastickému výkonu McDormand, která zde ztvárňuje ženu jménem Mildred Haynes. Její dcera byla před časem znásilněna a zavražděna, ale policie na případ kašle a Mildred se tak rozhodla vést s místními muži zákona boj. Neústupná, tvrdohlavá a drzá, přesto lidská a chápavá. Takový byl charakter ženy, která se odmítala smířit s šedou zónou a na své cestě překročila mnoho hranic. Jednoduše řečeno, co by matka neudělala pro své dítě? Výjimečný počin.

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Charly Baltimore – Dlouhý polibek na dobrou noc (The Long Kiss Goodnight, 1996, r. Renny Harlin)

Akční thriller z pera scénáristy jménem Shane Black se točí okolo Samanthy Caine (Geena Davis) coby učitelky z malého města. Samantha má šťastný domov, přítele i malou dcerku, ale zlomový bod v jejím životě nastává v okamžiku, kdy zjistí, že trpí ztrátou paměti a nepamatuje si nic ze své minulosti. Společnost jí dělá Samuel L. Jackson jako soukromý detektiv Mitch Henessey, který jí má pomoci odhalit vlastní tajemství.

 

Režijně sice nejde o zrovna nejlepší provedení, to však neubírá na žádné z ostatních stránek filmu. Geena Davis je určitě jednou z nejlepších postav pečlivé matky, která bez mrknutí oka dokáže eliminovat kohokoliv, kdo se opováží zkřivit byť jen vlas na hlavě její dcery.

 

 

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Královna – Vetřelci (Aliens, 1986, r. James Cameron)

Pokračování legendárního sci-fi Vetřelec (1979) od Ridleyho Scotta nese název Vetřelci a postaral se o něj autor Terminátora, Titanicu či Avatara. Poté, co se Ripleyové (Sigourney Weaver) podařilo zabít Xenomorpha, se uložila na 60 let do hyperspánku na cestě vesmírnou lodí na Zem. Zanedlouho je však znovu povolaná na vesmírnou misi s cílem zjistit, co se stalo s pohřešovanými vojáky na zdánlivě opuštěné planetě.

 

V posledním aktu Vetřelců se Ripleyová pouští do boje s největší verzí Xenomorpha – Královnou. Ta produkuje vajíčka vesmírných nestvůr a přivádí na svět stovky děsivých monster. Tyto dvě „matky“ spolu svádějí boj na život a na smrt a vítězně z něj může vyjít jen jedna z nich. Takovou matku rozhodně nechce nikdo z nás, ať už je drsná, jak jen chce.

 

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Evelyn Abbott – Tiché místo (A Quiet Place, 2018, r. John Krasinski)

Herecký kumšt předvedla ve filmu svého manžela (a zároveň i po jeho boku) britská herečka Emily Blunt. V netradičním hororu Tiché místo ztvárnila Evelyn, těhotnou matku a manželku, která musí ochránit svou rodinu před nebezpečnými monstry, zatímco nemůže vydat byť jen jediný zvuk.

 

Blunt svou roli zvládla s přehledem jako jedna z nejuznávanějších hereček světa. Její postava musela zvládnout mnoho náročných situací, jako například hřebík v noze, porod nebo brodění se vodou spolu s miminkem a jednou z nestvůr. Jednou z nejlepších scén filmu je ta, když Evelyn vezme do rukou brokovnici. My už se na to, co nám v Tichém místě 2 Emily předvede, velmi těšíme.

 

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Emily Blunt v Tichom mieste. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Sarah Connor – Terminátor (The Terminator, 1984, r. James Cameron)

V roce 1984 musela čelit vražednému stroji z budoucnosti, zvanému Terminátor (Arnold Schwarzenegger). Přežila a dokonce se jí podařilo vychovat syna jménem John Connor, který o několik desetiletí později povede válku proti strojům. Řeč je o ženě s velkým Ž, Sarah Connor (Linda Hamilton).

 

Uplynulo pár let a Terminátor je zde opět, tentokrát v trochu jiné podobě, aby se pokusil zabít 10letého Johna Connora. Chlapcova matka tak udělá vše pro to, aby její dítě přežilo, přičemž je jí jedno, kolik rukou, nohou či krků při tom bude muset zlámat. Jméno Sarah Connor je synonymem slova badass. Nejblíže tuto ženskou hrdinku uvidíme v dalším Terminátorovi s podtitulem Dark Fate. Film k nám dorazí na konci října tohoto roku (více info v tomto vlákně).

 

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Emily Blunt v Tichom mieste. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Marge Gunderson – Fargo (1996, r. Joel a Ethan Coenovci)

Podruhé Frances McDormand v našem seznamu a podruhé ve své další oscarové roli. Tentokrát si zahrála v bezchybné černé komedii svého manžela Joela Coena, a to jako těhotná policistka Marge Gunderson ze zasněženého zapadákova v Minnesotě. V městečku, kde se nikdy nic neděje, se stala vícenásobná vražda. Marge se snaží slepit kousky rozbité skládačky dohromady a pohled na ni nikdy nepřestává bavit.

 

Klasické coenovské humorné dialogy, všudypřítomná tísnivá atmosféra a nezvratný osud dělají toto dílo kultovním. Divák je v poslední třetině našponovaný k prasknutí a o hlavní postavu se vzhledem k jejím „stavu“ začne opodstatněně obávat. Gunderson se však i navzdory pokročilému stádiu těhotenství nebojí akce a je rozhodnuta vyřešit případ za každou cenu. Snímek inspiroval i úspěšný stejnojmenný seriál s Martinem Freemanem a Billym Bobem Thorntonem.

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Ellen Ripley z Votrelca. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Beatrix Kiddo – Kill Bill (2003/2004, r. Quentin Tarantino)

Při myšlence na drsné filmové matky přijde jako první na mysl snad každému Uma Thurman alias Beatrix Kiddo alias Černá mamba alias Nevěsta v kultovce Quentina Tarantina Kill Bill. Známý příběh pomsty, která je nejlepší podávaná za studena. Přílohou jsou, jak jinak, useknuté končetiny, hlavy, stříkající krev a krabička cigaret Red Apples.

 

Tarantino se rozhodl vzdát poctu asijským filmům o bojových uměních právě prostřednictvím vlastního krváku nabitého hláškami, akcí, vybroušenými dialogy a ostrými noži. Natáčení bylo občas i nebezpečné a Quentin zapomínal na zdraví svých herců, ale výsledek hovoří za vše. „Ta žena si zaslouží svou pomstu.“

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Emily Blunt v Tichom mieste. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

 

Animované bonusy

O matkách se v jistém smyslu dá říci, že jsou superhrdinky. Doslova a do písmene to ale platí o matce z Úžasňákových (2004). Řekněme si pravdu, asi neexistuje máma, která svým dětem udělá snídaně, vyběhne na nákup, mezitím zachrání svět před globální hrozbou a ještě stihne připravit i oběd.

 

A ať je již tvá máma jakkoli cool, nikdy zřejmě nebude krotitelkou draků. To je případ Valky z animáků Jak vycvičit draka 2 (2014) a 3 (2019). Dlouho si o ní mysleli, že zemřela, ale jak jsme zjistili v druhém filmu volně založeném na knize od spisovatelky Cressidy Cowell, opak je pravdou.

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Emily Blunt v Tichom mieste. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať 

Bonus: matka! (mother!, 2017, r. Darren Aronofsky)

Biblická alegorie rozpoutala na premiéře hotové šílenství. Diváci se rozdělovali na dva tábory, kdy jedni dílo chválili do nebes, no a ti druzí ho označovali negativními přívlastky. Film je o manželském páru, tvořeném Jennifer Lawrence a Javierem Bardemem. Na první pohled jde o idylickou dvojici, ale věci se začnou nepěkně vyostřovat, když k nim do domu zavítá nečekaná návštěva.

 

Lawrence zde představuje „matku Zemi“ a Bardem hraje Boha, který jí nikdy nemá dost. I když možná nejde o právě nejběžnější obraz matky, Lawrence do role vnáší něco nadpozemského. Navzdory všem svým snahám o netradiční pojetí známého příběhu ze Svatého Písma si režisér Aronofsky, Jennifer Lawrence a Javier Bardem vysloužili každý po jedné nominaci na Zlatou malinu.

 

Beatrix Kiddo z Kill Bill či Emily Blunt v Tichom mieste. Toto sú najdrsnejšie filmové matky, ktorým sa neoplatí odvrávať

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
6
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.