Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 30. 3. 2020 svátek má Arnošt, Ernest

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
0
Antonín Havlík
3. březen 2020, 9:02
Čas čtení: 6:55

Koronavirus v Česku. Počet nakažených může ještě vzrůst, neexistují signály o epidemii

Aktuální informace o koronaviru z České republiky.

Antonín Havlík
3. březen 2020, 9:02
Čas čtení: 6:55
Koronavirus v Česku. Počet nakažených může ještě vzrůst, neexistují signály o epidemii
Zdroj: TASR - Roman Hanc
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
 • V Česku je pět pacientů nakažených koronavirem.
 • Všechny případy mají podle ministra zdravotnictví lehký průběh.
 • Bezpečnostní rada státu bude ve středu řešit případná opatření na hromadných akcí.
 • Nakažená Američanka s Ekvádorkou, momentálně hospitalizované na pražské Bulovce, jely z Milána do Prahy přes Vídeň, Budapešť a Brno.
 • Pražská hygienická stanice zjišťuje, s kým přišli nakažení do kontaktu.
 • Počet nakažených může ještě vzrůst, neexistují však signály o epidemii.

 

 

20:57 – Děkujeme za pozornost. Výskytu koronaviru v České republice se budeme věnovat zase zítra. Středeční report (4. 3. 2020) o koronaviru v České republice.

 

20:54 – Ministr vnitra Jan Hamáček: „V nouzovém stavu jsme schopni našim občanům ukládat některé povinnosti. Například pokud se budou vracet ze zasažených regionů, můžeme jim nařídit povinnost hlásit se na příslušné hygienické stanici,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Na středeční Bezpečnostní radě státu chce navrhnout zákaz pořádání akcí nad 5000 účastníků.

 

20:50„Jestliže se o víkendu údajně vrátilo 25 tisíc lidí z dovolené v Itálii, tak je to potenciální průšvih. Ti lidé do Itálie jezdit neměli,“ řekl pro Interview ČT24 prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je možné, že epidemie časem propukne. 

 

17:10 – Podle Adama Vojtěcha může počet nakažených lidí ještě vzrůst, ale „neexistují signály o epidemii nového koronaviru v Česku“. Zatím tak tedy nehrozí uzavírání měst, obcí, vesnic.

 

17:02 – Zpřísnění veřejných akcí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce navrhnout Bezpečnostní radě státu „zákaz akcí nad určitý počet návštěvníků“. (ČT24)

 

16:58 – Miroslav Kalousek (TOP09) zkritizoval rozhodnutí o zákazu vstupu na Světový pohár v biatlonu. „Proč nejsou vpuštěni diváci do Nového Města, ale mohou na utkání Sparty a Slavie? A co Matějská pouť? Ve všední den tam přijde 30 tisíc lidí, o víkendu 50 až 70 tisíc lidí. Tam ani žádná hygienická opatření dodržet nejdou, je to mnohem riskantnější,“ řekl. (ČT24)

 

16:53 – Nakažené turistky, které jsou v Česku nakažené novým typem koronaviru, přišly do kontaktu s 23 lidmi, další prověřují i v Brně. Pedagog ČZU s 45 lidmi. „Všichni, kteří přišli do kontaktu, jsou v domácí karanténě a sledováni. Cílená a dodržovaná domácí izolace je do značné míry prostředkem obrany proti dalšímu šíření onemocnění. U doložených kontaktů jsme v tomto nekompromisní,“ řekla ředitelka pražské Hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

 

 

16:27 Poslanecká sněmovna řeší opatření ministerstva zdravotnictví kvůli koronaviru.

 

 

15:46 Pardubický dopravní podnik po večerních směnách nechává dezinfikovat vozy MHD. Úklidová firma používá dezinfekci s protivirovými účinky (ČT24)

 

15:42 – Akademie věd ČR od středy pro veřejnost uzavře knihovnu se studovnou ve své budově na Národní třídě v Praze. „Nachází se zde velká knihovna a studovna, kam chodí i mnoho cizinců,“ vysvětlil ČT24 mluvčí Akademie věd Jan Martinek. (ČT24)

 

15:38 – Veterinární a farmaceutická univerzita Brno kvůli koronaviru ruší výuku formou přednášek. Ukončila taktéž výjezdy studentů, pořádání konferencí, uzavírá tělocvičnu, knihovnu. Dohromady rozhodla o 15 opatřeních, která mají vést k zamezení šíření viru. Na Twitteru to uvedla redaktorka ČT Veronika Gecová.

 

 

15:26 – Všichni tři mobilní operátoři budou počínaje dneškem informovat zákazníky vracející se z ciziny pomocí SMS o nebezpečí nákazy koronavirem SARS-CoV- 2. (ČT)

 

14:54 – Univerzitní liga ledního hokeje ruší svou účast na dubnovém turnaji v Číně. Drží se tak pokynů Bezpečnostní rady státu. (ČT24)

 

14:52 – Česko bude kompenzovat výpadek příjmů Světového poháru v biatlonu v Novém městě. Bezpečnostní rada státu tam zakázala účast diváků.

 

14:49 – Pražské letiště potvrzuje zrušení přímých leteckých spojení do jihokorejského Soulu. 

 

 

14:43 – Dopravní podnik Hradce Králové ruší do odvolání v autobusech a trolejbusech otevírání dveří tlačítkem. „Po zastavení vozidla v zastávce se otevřou a zavřou všechny dveře vozidla bez závislosti na volbě cestujícího. Cílem tohoto preventivního opatření je snížit riziko možného přenosu virových onemocnění,“ uvádí. Podobné nařízení už včera přijal i Dopravní podnik Praha. 

 

 

14:33 – Na mimořádném summitu visegrádské čtyřky se sejdou premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Chtějí jednat o spolupráci v boji proti nákaze koronavirem. Schůzku o víkendu inicioval polský premiér Mateusz Morawiecki

 

14:29 – Každý den bude v Česku možné otestovat 600 vzorků na výskyt koronaviru.

 

14:26 „Tohle není mor. Je to infekce, kterých probíhá každý rok několik. Nemáme ještě nikoho, kdo by byl tak nemocný, jako v Itálii a naše kapacity zatím stačí,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Nemocnice Motol denně spotřebuje 3000 roušek.

 

14:23 „Problém se jeví u Airbnb, tam to nemáme pod kontrolou,“ řekl dále Andrej Babiš. Naráží na to, že nakažené studentky byly ubytovány v soukromých bytech. I to bude předmětem debaty Bezpečnostní rady státu, která by pak případě přijala nějaká rozhodnutí. „Možná i v koordinaci s magistrátem na úrovni hygieniků,“ dodal.

 

14:19 – Podle epidemiologa Roman Prymuly je klíčové je, aby člověk nechodil po nemocnici, ale volal na číslo, které je před nemocnicemi na informační tabuli. Má být zaveden systém domácích odběrů.

 

14:15 „Nemocnice na Bulovce má dvacítku specializovaných lůžek. V případě dalších případů bude kapacita nemocnice postupně navyšována,“ řekl Andrej Babiš.

 

 

14:13 – Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch se sešli s řediteli nemocnic. Největším problémem je podle Babiše dostupnost ústenek a roušek. „Výrobci jsou zoufalí, všichni jim volají. Musíme tomu dát nějaký systém,“ řekl na tiskové konferenci. Varoval před spekulanty, kteří s nimi obchodují. Nejvíce je potřebují nemocnice.

 

14:06 – Návštěvy v domovech pro seniory zakázala také Praha 2. Starší lidé jsou nejohroženější skupinou případné nákazy. „Platnost opatření však přehodnotíme znovu na začátku příštího týdne,“ uvedla ředitelka CSSP2 Martina Polanská.

 

13:55 – Letošní olympijské hry v Tokiu by mohly v případě nutnosti být odloženy na konec roku. Avizovala japonská ministryně Seiko Hashimoto. Změna by se tím dotkla i českých reprezentantů. (Independent)

 

13:42 – Senát zrušil komentované prohlídky sídla.

 

 

13:39 – Nakažená Američanka s Ekvádorkou, momentálně hospitalizované na pražské Bulovce, jely z Milána do Prahy přes Vídeň, Budapešť a Brno. (Novinky

 

 

13:25 – Severní Korea umožní diplomatům v případě potřeby odletět ze země. Česká diplomacie ji však v tuhle chvíli neplánuje opustit. (Echo24)

 

12:52 – Brno vydá doporučení pro domovy důchodců a školy, rušit velké akce (plesy nebo veletrhy) zatím nechystá. Oznámila to brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). (ČT24)

 

12:47 – V případě epidemie by se mohla přerušit výuka ve školách. „Opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví mají přednost před pravidly podle školských předpisů týkající se například organizace školního roku, vyučování nebo poskytování školských služeb,“ píší na stránkách Ministerstva školství. 

 

12:41 – Armádní speciál, který přepravoval do Číny pět tun zdravotnického materiálu jako humanitární pomoc, je zpět v České republice. Přiletěl v pondělí večer. Letoun není nutné dezinfikovat. (ČT24)

 

12:16 –  Nemocnice Na Bulovce: „Čtyři pacienty máme hospitalizované prokázané a pět hospitalizovaných, kteří se testují,“  řekla na brífinku Hana Roháčová. Jeden z nich přišel do kontaktu s již nakaženými v Česku, ostatní se vrátili z rizikové oblasti. Pacientka hospitalizovaná s koronavirem v Ústí, by mohla být také převezena na pražskou Bulovku.

 

ŽIVĚ: Koronavirus v Česku. Univerzity ruší výuku, firmy nařizují práci z domova, nemocnice zakazují návštěvy
Zdroj: TASR – František Iván

 

12:04 – Některé české firmy reagují na koronavirus. Nařizují nošení zdravotních pomůcek, zdravotní prohlídky i práci z domova. (Seznam Zprávy)

 

12:00 – Česká zemědělská univerzita prodlužuje zrušení výuky do konce týdne. „Žádné další podezření nepřibylo, jedná se o preventivní opatření kvůli uklidnění situace a omezení šíření paniky,“ zdůraznil rektor Petr Sklenička. Všichni jedinci, kteří byli s nakaženým profesorem v kontaktu, jsou v domácí karanténě. Škola navíc zaměstnancům zakázala vycestovat do problematických oblastí – do Číny, Koreje, Íránu a severní Itálie.

 

11:54 – Nemocnice Na Homolce také vyhlásila zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů na všech lůžkových odděleních. Opatření platí ode dneška do odvolání. 

 

11:48„Opravdu není důvod k panice. (...) Vláda přijímá nesmyslná opatření, která nemohou bránit šíření koronaviru. Neuklidňuje efektivně a jednoznačně občany České republiky,“ řekl na tiskové konferenci poslanec Vlastimil Válek (TOP09). Podle něj to vede ke zbytečné hysterii. Vláda by měla sjednotit komunikaci zdravotníků a hygieniků, aby o koronaviru informovala více efektivně.

 

10:42 – Masarykova univerzita ukončila výuku kurzu Univerzity třetího věku. „Jde o preventivní opatření z pochopitelných důvodů – je to skupina, která je potenciálně nejohroženější,“ informuje brněnská redaktorka ČT Veronika Gecová na svém Twitteru.

 

10:32 – Vzorky na výskyt koronaviru v Česku testuje Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice v Motole a v Hradci Králové a také Zdravotní ústav v Ostravě. Ten momentálně prověřuje 10 lidí. (ČT24)

 

ŽIVĚ: Koronavirus v Česku. Univerzity ruší výuku, firmy nařizují práci z domova, nemocnice zakazují návštěvy
Zdroj: TASR - Roman Hanc

 

10:23 – Ryanair vypraví lety z italského Bergama do Brna ještě ve středu, pak linku minimálně na dva týdny pozastaví. (ČT24)

 

9:11„Hygienici dohledávají osoby, se kterými nakažení přišli do kontaktu,“ napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru. „Je pozitivní, že se nám to daří a zatím v ČR nemáme další zcela nové případy.“

 

9:06 – Čtyři lidé z Karlovarského kraje jsou v preventivní karanténě. Jeden člověk měl testy negativní. Kraj doporučí zákaz návštěv v nemocnicích a příspěvkových organizacích. (iDnes)

 

8:53 – V České republice bylo testováno 236 lidí, přičemž na 16 výsledků se momentálně čeká. (ČT24)

 


 

Koronavirus je v Česku. Je pět potvrzených případů nákazy (o čtvrtém a pátém případu jsme psali).

 

Jeden z nakažených se vrátil z konference v italském Udine (ročník 1952), kde se nakazil. Druhým případem je Američanka studující v Miláně, která do Prahy odjela jako turistka (ročník 1999) a třetí potvrzený případ je muž z Ústeckého kraje, který byl s rodinou na dovolené v Itálii (ročník 1976). 

 

Čtvrtá nakažená je žena (ročník 1967), kterou přijali v neděli na infekční oddělení Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Nákaza souvisí s druhým případem z Ústí. Žena pobývala ve stejném hotelu jako první pozitivně testovaný pacient v kraji. Pátý potvrzený případ se týká ženy z Ekvádoru (ročník 1999), kamarádky už dříve hospitalizované americké turistky. Obě studují v Miláně.

 

I dnes vám přinášíme aktuální informace ohledně koronaviru v České republice.

 

Pondělní report o koronaviru v České republice

 

 

 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR - Roman Hanc Tagy: česko, Koronavirus, koronavirus brno
Ohodnoť článek
2
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.