
Donald Trump je přesvědčen, že karanténa skončí už za pár dní. Naše země nebyla vybudována na to, aby byla vypnutá, tvrdí
Je ale velmi pravděpodobné, že se poměrně zásadně mýlí. USA špička nákazy teprve čeká a už nyní mají nejvíce případů po Číně a Itálii.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Počet nakažených novým koronavirem extrémně stoupá i v USA. Oficiálně tam mělo pozitivní test už 46 145 lidí, čímž se země ve statistikách dostala na třetí místo za Čínu a Itálii. Jen za včerejší den přibylo přes 2 400 infikovaných, dohromady dosud zemřelo 582 lidí.
Americký prezident Donald Trump zakázal vstup do země všem z Evropy a úřady rovněž vyzývají občany, aby zůstali doma.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1742 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Trump ale už nyní avizuje, že omezení nemusí platit velmi dlouho a jeho zájmem bude spíše ochránit ekonomiku. „Nepřemýšlím o měsících. Naše země nebyla vybudována proto, aby byla vypnutá,“ řekl podle webu Politico.
„Pokud by to bylo na doktorech, řekli by, pojďme vypnout celý svět. Toto by vytvořilo mnohem větší problém, než s jakým jsme začali,“ dodal kontroverzní prezident na více než dvouhodinovém brífinku.
Odhadl také počet mrtvých Američanů, konkrétně na 50 tisíc, což je podle něj hodně, ale následně toto číslo přirovnal k počtu obětí nehod. Vládní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí přitom hovoří o 200 tisících až 1,7 milionu možných obětí v USA, což Trumpovy „odhady“ násobně převyšuje.
WE CANNOT LET THE CURE BE WORSE THAN THE PROBLEM ITSELF. AT THE END OF THE 15 DAY PERIOD, WE WILL MAKE A DECISION AS TO WHICH WAY WE WANT TO GO!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 23, 2020
Trump říká, že na konci patnáctidenního období (které vyprší příští pondělí) se rozhodne, co dál. Zda opatření zůstanou v platnosti, nebo dojde k jejich uvolnění.
Ve státech jako New York, kde je situace nejhorší, by přitom rozhodnutí mohlo být jiné než ve zbytku USA.

Za Trumpovými řečmi je třeba hledat zejména snahu o podporu ekonomiky, ale paradoxně i určité racionální smýšlení. Dlouhá karanténa má totiž za úkol hlavně oddálit špičku pandemie a zabránit tak přeplnění nemocnic jako v Itálii či Španělsku.
Výrazně ale poškozuje ekonomiku a je jasné, že už po několika týdnech přijdou o práci tisíce lidí. Není přitom jasné, zda s uvolněním pravidel nezačnou počty nakažených opět stejně rychle stoupat.
Naopak, protože platí, že až přibližně 80 % nakažených má pouze lehký průběh onemocnění Covid-19, teoreticky by mohli nadále chodit do práce a zmírňovat dopady krize. Taková teorie však předpokládá, že stát má dostatečně silné zdravotnictví. Snahy o tento postup jsme viděli v Nizozemsku, případně Německu nebo Velké Británii, ale i těmto zemím je již jasné, že by nemusel být udržitelný a všechny po několika dnech přece jen zavedly určité formy karantény.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.

