Ministr vnitra ale tato řešení považuje za krajní.
Ministr vnitra Jan Hamáček nevyloučil znovuzavedení nouzového stavu a odložení voleb. Jedná se ale o poslední možné kroky, které by nastaly v případě, že by se situace kolem pandemie opět výrazně zhoršila. Uvedl to pro CNN Prima News v návaznosti na informaci, že občané umístění v karanténě v průběhu voleb přijdou o právo v těch kterých volbách hlasovat.
Na podzim čekají Českou republiku krajské a senátní volby. K těm chce Hamáček společně s resortem zdravotnictví sestavit expertní tým, který bude řešit epidemiologickou situaci a hledat řešení. Ti, kdo budou umístěni v karanténě, nebudou, dle platného zákona, moci volit. Pokud by se ale takové číslo šplhalo do tisíců, je možné, že se volby odloží.
„Samozřejmě, pokud ty počty budou šplhat do tisíců, tak to stejně nebude jenom o volbách, to by znamenalo horší situaci než na jaře. Stát by na to musel reagovat zase nějakou formou mimořádného stavu, i na to zákon pamatuje. V tom nejhorším případě by se dalo diskutovat i o odložení voleb, ale to nechci rýsovat černé scénáře,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček pro CNN Prima NEWS.
Hamáček čelí kritice opozice, která nesdílí jeho názor, že v současnosti není možné nalézt řešení, které by lidem v karanténě umožnilo zúčastnit se voleb. Lidé umístění v karanténě nesmí hlasovat kvůli riziku přenosu nemoci ze zákona, který byl pro krajské volby uveden v platnost roku 2000 a pro senátní v roce 1995.
Opozice navrhuje například korespondenční volbu, která je na stole už řadu let. Podle Hamáčka by se ale taková změna do října, kdy jsou volby, nestihla schválit a navíc by dle jeho názoru byl problém se samotnými obálkami, které by představovaly možný objekt přenosu nákazy.