Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
16
Dominik Vetrák
27. srpen 2020, 19:15
Čas čtení: 4:56

Recenze: Tenet

Christopher Nolan přišel do kin s novým filmem po 3 letech. Vyplatí se jej vidět?

Dominik Vetrák
27. srpen 2020, 19:15
Čas čtení: 4:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Na Tenet jsme čekali jako na zjevení. Nebyli jsme sami. Celý svět upíná svůj zrak na to, jak se bude v kinech dařit prvnímu velkému hollywoodskému filmu v čase pandemie. Má smysl pouštět filmy do kin, nebo se lidé stále bojí seskupovat v těsných prostorách?

 

Nepotřebují více času na to, aby opět začali houfně chodit do kina? Tenet měl nastartovat „letní“ blockbusterovou sezónu a zřejmě se mu to i podaří. Nicméně, tvrdit, že Nolan nezklamal, by byla z mého pohledu lež.

 

 

Příběh Teneta nám byl před premiérou nejasný a velmi odlišné to není ani po ní. Partička agentů má zabránit 3. světové válce, ale někteří z nich vůbec nevědí, proti čemu vlastně stojí. Hlavním hrdinou je The Protagonist (v překladu doslova hlavní postava, přičemž určitý člen The je nesmírně důležitý) v podání Johna Davida Washingtona.

 

Pokud jsi Tenet viděl, nezapomeň mu dát hodnocení v naší databázi a klidně zanech svou recenzi v profilu filmu.

 

V průběhu filmu získává od různých lidí informace o tom, jaký je jeho cíl a jak se k němu úspěšně dostane. Už tady jsem našel svou první velkou výtku. Nevím, jestli se tak Nolan a střihačka Jennifer Lame rozhodli kvůli tempu, už tak natažené stopáži nebo celkovému vyznění filmu, ale občas jsem se v dialozích a skákání z místa na místo ztrácel.

 

Na začátku padne mnoho jmen, mnoho lokací, hodně fyzikálního vysvětlování a divák si v hlavě nestíhá utvořit celistvý obraz a přiřadit obličej ke jménu. Naštěstí v průběhu filmu se to změní, ale nic to nemění na tom, že sekvence rychlých rozhovorů o všem a zároveň o ničem diváka zmate.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1744 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Tyto rozhovory jsou často poloprázdné, kdy se marně snaží vysvětlit funkčnost světa a fyzikální zákony povolující takzvanou inverzi času. Postavy buď lžou, nebo si protiřečí, jindy inverzi popisují zbytečně složitě. Nolan si napsal i scénář, přičemž tentokrát mu asi nepomáhal jeho bratr Jonathan. Zřejmě on ho tolikrát držel na uzdě, protože Tenet je již příliš zbytečně překombinovaný a hraje si na nesmírně inteligentní sci-fi film.

 

To by bylo v pořádku, kdyby se scénář alespoň z poloviny věnoval ději, postavám a jejich emocím natolik, jako samotné inverzi času. Ještě než se ale podíváme na hlavní problémy snímku, pojďme si představit základní element tohoto filmu, tolikrát omílanou inverzi. 

 

Abych pravdu řekl, úplně jsem ji nepochopil. Na to budu potřebovat buď druhé zhlédnutí, nebo nějaké vysvětlení na internetu. Nolan si však ze samotného vysvětlení těžkou hlavu nedělá. Hned na začátku jedna postava říká druhé, aby se to nesnažila pochopit, ale aby to procítila.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Mám dojem, že to bylo směrováno více divákům než postavě ve filmu. Pokud nad tím nebudeš moc přemýšlet a necháš se vést akčními scénami a technicky dokonalým vizuálem, nebude ti vadit ani fakt, že tomu úplně nerozumíš. 

 

Inverze času spočívá v tom, že některé předměty zažívají tok času naopak. Například, náboje nestřílíš, ale chytáš zpět do zbraně. V podstatě zažíváš sled událostí naopak. Od konce po jejich začátek. Týká se to i inverzních lidí, aut a jiných objektů. Díky tomu tě čeká hned několik oku lahodících záběrů a originálních nápadů v akčních scénách.

 

Bohužel, Nolan vsadil výhradně na inverzi, a tak se kolem ní točí úplně všechno. Zatímco takový Interstellar nebo Inception neustále přicházeli s novými nápady, Tenet donekonečna recykluje inverzi. Ne že by tě to někdy přestalo bavit, koneckonců, inverze nabírá na obrátkách a pokaždé tě dokáže ohromit. Akorát od Nolana bys čekal něco víc.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

A to je finální verdikt při dalších aspektech filmu. Ano, bylo to skvělé a líbilo se mi to, ale točil to přece Nolan, takže jsem čekal víc. Pak jsou zde základní prvky jako význam děje, zpracování postav a emocionální spojení s divákem. Nolan nezvládl ani jedno. Na postavách ti nezáleží, motivace většiny z nich jsou nedostatečně vysvětleny nebo zcela ignorovány.

 

Jistě, každý očekává, že tajní agenti chtějí zachránit svět a nepotřebují k tomu další důvody. Jenže bez emocionálního propojení je jejich chování, činy a v konečném důsledku i jejich osud divákovi ukradený.

 

Nolanovi se často vyčítalo, že nedokázal pracovat s emocemi a jeho filmy jsou chladné. Z takového Inception by na emocionální úrovni dokázal určitě vytřískat víc, ale u Interstellar už dokázal, že se divákovi skutečně dokáže dostat pod kůži. Z nějakého důvodu se na to v Tenet ale opět vykašlal.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Herci jsou fajn, ale nemají co hrát (až na vynikajícího Kennetha Branagha, který mě neuvěřitelně překvapil a zastínil celý herecký ansámbl), postavy nemají mnoho prostoru na rozvoj a celé je to o přechodu z místa A na místo B s cool akčními scénami a rychlými dialogy v pozadí. 

 

Pokud jsi chtěl vidět v kině akční blockbuster s našlapaným zvukem, precizní režií a dokonalou technickou stránkou, moc tě to obtěžovat nebude. Pokud jsi však v Tenet chtěl kromě triků, skvělé akce a napětí najít i sympatické postavy, skvěle napsané dialogy, geniální herecké výkony a příběh, který by tě uzemnil, máme pro tebe špatnou zprávu. 

 

V konečném důsledku tak záleží na tom, co od nového Nolana vlastně očekáváš. Já jsem naivně očekával všechno jmenované. Zčásti jsem tak nepochybně zklamaný, přestože jsem se nenudil ani na vteřinu a užil jsem si inverzi času i přesto, že jsem všechny její scény nepochopil.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Nolan se naštěstí může opřít o velmi talentované spolupracovníky. V první řadě musím vyzvednout střih. Nolan Jennifer Lame (Manchester by the Sea, Hereditary, Marriage Story) varoval, že střih tohoto filmu bude klíčový a extrémně náročný. Po zhlédnutí filmu mi je jasné, že nepřeháněl.

 

Byl by náročný i v případě, kdyby součástí snímku nebyla inverze času, ale právě ta se postarala o řadu scén, které bylo třeba mistrně nastříhat a pospojovat tak, aby vizuálně divákovi napovídaly, co se v nich vlastně děje. 

 

Svou genialitu potvrdil i hlavní kameraman Hoyte van Hoytema (Ad Astra, Dunkirk, Spectre, Interstellar), díky kterému se na události na plátně dívá úžasně. Skvěle zachycuje akci, dodává všem scénám přehled a znásobuje divákův zážitek. Posledním jednotlivcem, kterého bych chtěl vyzdvihnout, je skladatel Ludwig Goransson. 35letý Švéd má na kontě soundtracky pro Venoma, Black Panthera či Creed, takže mě nikdy předtím neohromil. 

 

Nicméně, Tenet dodal mistrovský soundtrack s řadou opulentních témat a zvuků, které mě doslova přibily do sedačky. Obzvláště akční scény či honička na dálnici je díky jeho hudbě daleko výraznější sekvencí, než bych byl očekával. Tento soundtrack si budu nepochybně přehrávat doma ještě několik dlouhých týdnů.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Tenet je zajímavým filmem a zlatým dolem pro cinefily a filmové analytiky, kteří se v něm mohou prohrabávat donekonečna. I přesto však dokáže být v některých aspektech mělký, když absolutně vůbec nepracuje s postavami a diváka nedokáže namotat na děj.

 

Kvůli zbytečnému vrstvení jeho vedlejších linek a neschopnosti jasně sdělit vše, co se týče časové inverze, jsem si v jistém bodě řekl, že mi je to už vlastně jedno a začal jsem si jen vychutnávat tu akci a megalomanský audiovizuální, který mi v kinech tak chyběl.

 

Pokud jsi Tenet viděl, nezapomeň mu dát hodnocení v naší databázi a klidně zanech svou recenzi v profilu filmu.

 

Na stříbrné plátno jsem se díval po půl roce a značně jsem si to užil. Tenet je pro mě zklamáním, což při dalším Nolanově filmu může změnit studio Warner Bros., se kterým neustále spolupracuje. Možná by Christopher neměl mít až tak volnou ruku při tvorbě scénáře.

 

Mých sedm bodů z deseti je důkazem, že Tenet nevnímám jako špatný film. Akorát mě mrzí, že nenaplnil svůj potenciál a není něčím daleko významnějším. Ať už pro diváka, nebo pro kinematografii jako takovou. Určitě však běž do kina. Teď už víš, co od filmu máš a nemáš čekat a budeš si ho tak moci užít víc.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Warner Bros. Tagy: Tenet
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.