Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 22. 6. 2021 svátek má Pavla

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Vývoj epidemie v Česku: Uvolňování nečekejte, možná přijde zpřísnění, znělo v pátek na tiskové konferenci

V pátek odpoledne se uskutečnila tisková konference Jana Blatného, na které spoluobčany informoval o vývoji epidemie koronaviru.

Tereza Šnajdrová
30. říjen 2020, 14:59 Čas čtení: 1:29
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
2
Tereza Šnajdrová
30. říjen 2020, 14:59
Čas čtení: 1:29

Vývoj epidemie v Česku: Uvolňování nečekejte, možná přijde zpřísnění, znělo v pátek na tiskové konferenci

V pátek odpoledne se uskutečnila tisková konference Jana Blatného, na které spoluobčany informoval o vývoji epidemie koronaviru.

Tereza Šnajdrová
30. říjen 2020, 14:59
Čas čtení: 1:29
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Situace ohledně koronaviru v České republice se vůbec nevyvíjí dobře. Jen za včerejší den se nově nakazilo přes 13 tisíc osob a 6 604 pozitivně testovaných muselo být hospitalizováno. Ve čtvrtek také došlo ke změně na ministerstvu zdravotnictví, kdy Romana Prymulu nahradil primář dětské hematologie z Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný, který hned v pátek po obědě vystoupil na tiskové konferenci týkající se dalšího vývoje epidemie.

 

 

Jako první na tiskové konferenci vystoupil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, který upozornil na fakt, že k uvolňování přijatých opatření ještě hodně dlouho nedojde„V tuto chvíli nám narůstají počty hospitalizací, nenaplňují se optimistické scénáře. Hrozí nákaza seniorní populace v opravdu velkém počtu,“ okomentoval vývoj pandemie a uvedl, že naopak hrozí jejich zpřísnění.

 

Jeho slova pak potvrdil také ministr zdravotnictví, který však ve včerejším rozhovoru pro Právo naopak uvedl, že nová opatření zatím nemá v plánu přijímat. Tyto výroky se sice nevylučují, ale ani neshodují. Přitom zlepšení komunikace je jeden z cílů, které si Blatný vytyčil. „To, co se děje, je začátek snižování. Prosím, ne snižování. Začátek snižování. Když bude pokračovat, budeme mít vyhráno. Zatím vyhráno nemáme,“ doplnil.

 

 

I když reprodukční číslo R klesá, Česko ještě nemá vyhráno. Podle Duška je nyní důležité ulevit nemocnicím. „Musíme za každou cenu zmenšit tlak na nemocniční systém, aby nebyl v křeči,“ a následně vyjádřil obavy ohledně nedostatku zdravotnického personálu. „Máme nakažených 7300 sester a více než 3000 nakažených lékařů. A to je také trend, který může limitovat dostupnost lékařské péče.“

 

K lůžkové kapacitě se pak vyjádřil vedoucí Dispečinku intenzivní péče při ministerstvu zdravotnictví Vladimír Černý. „Lůžková kapacita ČR jako celek se zdá alespoň z pohledu zadávaných dat jako dostačující. Jsou pochopitelně rozdíly v jednotlivých krajích,“ a pokračoval: „Podle údajů VZP je kapacita lůžkového systému v ČR necelých padesát tisíc lůžek. Systém se teď chystá na navýšení asi šest tisíc lůžek s možností podávání kyslíků a asi o 1500 lůžek typu intenzivní péče s možností plicní podpory.“

 

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný také několikrát zopakoval, že bude dbát na využívání přesných dat v boji s epidemií koronaviru a na transparentnost všech přijatých opatření. To podle něj bude důležité především při budoucím uvolňování. „Je to jeden z domácích úkolu pro odborníky. Zkusme ty parametry přesně definovat, ne podle toho, že je nějaký den a proto rozvolníme to nebo ono,“ řekl na páteční tiskové konferenci.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: mzcr.cz, novinky.czNáhledový obrázek: facebook.com/FNBrno
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.