hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
2
Dominik Vetrák
4. únor 2021, 15:45
Čas čtení: 2:03

Recenze: Promising Young Woman

Film Promising Young Woman rozvířil filmové vody.

Dominik Vetrák
4. únor 2021, 15:45
Čas čtení: 2:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Film Promising Young Woman získal 4 nominace na Zlaté glóby, a to zcela zaslouženě. Děj snímku vypráví o dospělé a atraktivní ženě Cassandře (Carey Mulligan), která svůj vzhled využívá na zlákání chlapů. Nejde však o obyčejné muže. Vybírá si jen ty, kteří sexuálně obtěžovali či přímo znásilňovali ženy. Chce se jim tak pomstít jménem všech bezbranných žen, které v životě zažily něco podobného.

 

Nejde o žádné soudní drama. Po traileru jsme si mysleli, že Cassandra sexuální devianty vraždí, mučí a způsobuje jim bolest. Pravda je však taková, že je jen nepříjemně postraší a donutí přiznat se, že jsou nechutní zvrhlíci. Úvod tak sice je napínavý, ale pokud se těšíš na thrillerový krvák, budeš zklamán.

 

 

Snímek naštěstí exceluje v tom, co dělá. Ukazuje dospělou ženu, která se nikdy nevyrovnala s tím, že její nejlepší kamarádku ve škole znásilnila parta chlapců. Nina byla natolik opilá, že nevěděla ani o světě. Přesto ji však chlapec jménem Al Monroe zneužil, zatímco ho v tom jeho kámoši povzbuzovali.

 

Nina to ohlásila, ale ze strany školy se dočkala jen ignorace. Utrpěla kvůli tomu výrazné psychické problémy a nakonec musela z medicínské vysoké školy odejít. Odešla i Cassandra, aby se o ni mohla starat. Film začíná pár let poté, co Cassie žije u svých rodičů a pracuje v místní kavárně. Každý víkend se v barech tváři, že je opilá a čeká, kdy se o ni přijde „postarat“ nějaký nadržený muž, který chce využít jejího opilého stavu.

 

Vše se mění v momentě, kdy se Cassie setkává s bývalým spolužákem Ryanem. Ten se jí dostane pod kůži a začne s ním randit. Vztah se však neslučuje s jejím víkendovým životem a životní náplní v trestání úchylů. Rozhodne se s tím skoncovat a konečně poznává štěstí, dokud ji minulost znovu nedožene.

 

Zdroj: Focus Features

 

Promising Young Woman je v první hodině a půl velmi slušným dramatem a chvílemi i romantickým filmem. Užiješ si sympatické postavy, autentické chování lidí trpících psychickými problémy a sem tam se i pousměješ. Carrey Mulligan je jako Cassie okouzlující, svůdná a v divákovi dokáže probudit množství sympatií. Kdyby film skončil na romantické notě, šlo by o slušnou, průměrnou jednohubku.

 

Jenže následuje finální půlhodina, která vyráží dech. Pokud ji nechceme vyspoilovat, nic ti o ní nesmíme prozradit. Věz, že tě čeká slušná thrillerová dávka, výborně natočené scény a množství napětí. Změní se tón snímku, atmosféra, nastanou překvapivé zvraty a vydařený konec, který jsme vůbec nepředvídali. Už dlouho se nám u novinky nestalo, že by nás takto zaskočila.

 

Zdroj: Focus Features

 

Promising Young Woman je skvělým dramatem s thrillerovou náplní, který si od nás odnáší hodnocení osm bodů z deseti. Vypráví o důležitém tématu, které se opírá o základy Me Too kampaně. Kašle však na nějaké soudní dohry. Cassie chce násilníkům způsobit bolest, strach a kompenzuje si tak své vlastní utrpení.

 

Po tolika letech to už vlastně dělá pro sebe, a ne pro Ninu. Nedokáže se od minulosti odpoutat a raději zvolí destruktivní cestu. Pokud si chceš pustit něco, co tě dokáže překvapit, určitě tomuto filmu dej šanci. Snímku by se hodil šikovnější režisér, který by z povedeného scénáře dokázal dostat více. Některé scény byly příliš zdlouhavé a nedostatečně úderné.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Focus Feature Tagy: Promising Young Woman
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.