Možná ano a možná taky ne. Zatím je to jeden průzkum a jedna vlaštovka jaro nedělá. Já bych se spíš podíval na ty další. Ale může to indikovat to, že se konečně bortí mýtus Andreje Babiše a hnutí ANO jako spasitele a kompetentního politika, který dokáže vyvést zemi z krize. Skutečně se ale jedná jen o jeden průzkum a je vhodné si počkat na další. To, co je podstatné, je nějaký trend.
Myslím si, že Andrej Babiš je přece jenom v politice dlouho, a jednak roste únava z něj, takže řada jeho voličů, kteří jsou takoví vlažní, hledají někoho jiného. Možná může být pozitivní to, že politické strany začaly konat a vytvářet aliance. Čili já si myslím, že důležitý krok k jejich vzestupu je to, že byly schopny se domluvit, koordinovat svůj postup. Voliči to obecně, podle mého názoru, vnímají pozitivně.
To já úplně nedokážu odhadnout. Řekl bych, že si svou popularitu odpracovali. Snaží se působit kompetentně, připraveně, snaží se argumentovat fakty, dělají si vlastní analýzy, a snaží se prezentovat jako alternativa. Tedy nejen jako kritik, ale také jako někdo, kdo je schopen přinášet alternativní návrhy.
Další březnový průzkum agentury Ipsos přisoudil Pirátům se STAN 24,9 %. Jak to, že jim vyšel tak odlišný výsledek?
Každá agentura používá jinou metodiku. Kantar používá telefonickou a Ipsos jinou, takže tam může být odchylka. Každopádně nejde úplně o konkrétní čísla; jde spíš o to sledovat nějaké konkrétní časy a případně si udělat agregát jednotlivých průzkumů, k čemuž často dochází. Ty rozdíly bych úplně nepřeceňoval. Je to přeci jenom nějaký odhad a průzkum, který se vždycky od reality nějak odlišuje.
Ještě se vrátím k modelu Kantaru. Koalice SPOLU zatím podle něj vykazuje zisk 17,5 %. ODS by například sama o sobě získala pouhých 9,5 %. Myslíte si, že si tato koalice může ještě výrazně polepšit?
Myslím, že ano. Do voleb je přece jenom půl roku, a to je v politice strašně dlouhá doba a leccos se může udát. Preference voličů jsou vrtkavé, a mohou se rychle změnit. Nicméně tu koalici SPOLU tvoří tradiční strany: ODS, lidovci a vlastně i TOP. Mám pocit, a není to jen můj názor, že tradičním stranám jako by odzvonilo. A to se týká i ČSSD a komunistů. Lidé se snaží hledat úplně někoho jiného, což může hrát jistou roli.
Dalším aspektem je to, že se koalice SPOLU nějakým způsobem vymezuje, zatímco STAN působí politicky neutrálně, středově. Piráti samozřejmě dráždí podobně jako ODS, ale možná ne tolik. Pořád tam je ten punc novosti. Strany v koalici SPOLU již měly možnost vládnout, lidé dnes hledají nové nositele politiky.
Tudíž šanci mají, ale určitě je to zklamání. Minimálně pro předsedu ODS Petra Fialu a stranu ODS jako takovou. Na to, že jsou v opozici, tak se vysoko nedostali. Z tohoto pohledu bych zas byl skeptický.
Co se týká samotné ODS, Pavel Novotný, který byl jednou z nejvýraznějších osob strany, přestože je jen starostou městské části v Praze, ohlásil, že ze strany po volbách vystupuje. Může jim to v nadcházejících volbách ublížit?
To si nemyslím. Pan Novotný je samozřejmě velmi známý, ale přeci jenom působil jako takový bulvární, excentrický politik, a to přece jen nezapadá do obrazu konzervativní politické strany, jakou ODS je. Takže straně to určitě neuškodí. Může to někoho odlákat, ale přece jenom to budou marginality.
Když si vzpomeneme na cestu ČSSD do vlády, tak to byl z počátku obrovský problém, viz Babišův střet zájmu, a tak dál. Bylo tam několik rubikonů a ČSSD je vždy překročila. Nakonec byla ponížena, sklopila uši a zůstala ve vládě. Sociální demokracie působí jako fackovací panák, který si nechá všechno líbit.
Už jsme se bavili o tom, že tradiční strany zaznamenávají úpadek, což se týká i ČSSD, která se pohybuje na hraně vstupu do Sněmovny. Co sociálním demokratům tolik uškodilo? Mají podle vás ještě šanci se zachránit?
Co se ČSSD týče, tam jsem velmi skeptický. Těch faktorů, které ji táhnou ke dnu, je víc. Jeden obecný faktor je ten, že vstoupila do vlády s hnutím ANO, takže být ve vládě znamená ztrátu popularity, byť se to třeba u hnutí ANO takto neprojevuje. Ale být ve vládě je problém a být ve vládě s ANO je ještě větší problém.
Druhá věc je to, že ČSSD něco říká, a něco jiného dělá. Když si vzpomeneme na cestu ČSSD do vlády, tak to byl z počátku obrovský problém, viz Babišův střet zájmu, a tak dál. Bylo tam několik rubikonů a ČSSD je vždy překročila. Nakonec byla ponížena, sklopila uši a zůstala ve vládě. Sociální demokracie působí jako fackovací panák, který si nechá všechno líbit. Někdo to zase může interpretovat tak, že se obětovala, a tak dále.
Myslím si, že u nich padla spousta silných výroků, ale žádný z nich se nenaplnil. To byly ty různé kauzy s ministrem kultury, ministrem zahraničí, ze kterých vyšla ČSSD jaksi poraženě a poníženě. Další věc je, a tady bych dal možná za pravdu těm kritikům ČSSD, kteří ze strany odešli, že se sociální demokracie původně profilovala jiným způsobem.
Byla tam dvě křídla, strana působila více rozkročeně, působili zde pan Hašek nebo pan Foldyna. Dnes už tak ale nevystupuje, takže podle mého ztratila voliče, kteří ji volili kvůli těmto osobnostem. Dalším faktorem zase může být Miloš Zeman, jehož působení vedlo spíše k tomu, že se sociální demokracie dále propadá. Navíc těžko říct, s jakým tématem si mají ČSSD voliči spojovat. Volič neví, proč by tu stranu měl volit.
Mohl by tuto špatnou image vylepšit ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se na sjezdu ČSSD chystá kandidovat na post předsedy? Má na to zvednout straně volební preference?
To si vůbec nemyslím. Obecně může být pan Petříček slušný člověk, ale ČSSD potřebuje někoho velmi razantního. Charismatickou osobnost, která bude za sebou strhávat lidi, což pan Petříček prostě není. On sám navíc reprezentuje určitý způsob uvažování, určitý styl a ideje ČSSD, které některým bývalým voličům ČSSD vůbec nekonvenují.
A ačkoliv je pan Petříček ministrem zahraničí, je docela neznámý, a nikdy žádného volebního výsledku na lokální úrovni nedosáhl. V posledních volbách úplně propadl. Těžko si představit, že by tu stranu vytáhl. V minulosti měla ČSSD vždycky řadu kandidátů, známých tváří nebo razantních kandidátů, a teď to není. Nechci se jich nijak dotknout, ale zdá se mi, že toto je míra zoufalství než nějaké naděje.
Společně s tím bych se rád zeptal i na budoucnost KSČM. Myslíte si, že komunisté se v nadcházejících volbách do sněmovny dostanou?
Těžko říct. Oni se pohybují na pětiprocentní hranici volitelnosti. Komunisté udělali chybu, že nebyli schopni zorganizovat sjezd, který by jim umožnil zvolit do čela nové vedení, takže ta strana je stále ve fázi nejistoty. Podle mého názoru jsou na tom také velmi špatně.
Jsou neviditelní. Řada voličů nechápe, proč by komunisté měli podporovat takového velkokapitalistu, jako je Andrej Babiš, a už dávno ztratili razanci krajně levicové politické strany. Působí velmi umírněně, krotce. A na tom nic nemění to, že občas zadupou, a snaží si něco na premiérovi vynutit. Takže znova, voliči, kromě nějakého jádra, nevědí, proč by stranu volili. Raději dají hlas Andreji Babišovi, který jim slíbí vyšší důchod, a to řadě z nich naprosto stačí.
Prezident Zeman se nechal slyšet, že po říjnových volbách pověří sestavením vlády nejsilnější stranu, nikoliv koalici. Co tedy můžeme očekávat na podzim, jaké možnosti bude mít vítězná koalice, když ji prezident nepověří sestavením vlády?
Toho je víc. Za prvé, jak říká sám Miloš Zeman, jen blbec nemění názory. Takže bych jeho názor nebral za absolutně platný. Zeman je pragmatik, ale pokud se bude držet toho svého tvrzení, tak se může stát, že pověří sestavením vlády někoho, kdo tu vládu nebude schopen sestavit. Ale Ústava s takovou situací počítá; pokud takový kandidát bude pověřen, pak jmenuje vládu, která nezíská důvěru, tak prezident bude pod tlakem, aby jmenoval někoho jiného. To znamená třeba představitele nějaké vítězné koalice, která vládu bude schopna sestavit.
Nicméně nelze vyloučit ani to, co vyplývá z průzkumů. Třeba vyhrajou volby Piráti, kteří budou schopni vládu sestavit s někým dalším, takže tady je strašně široké pole situací, které mohou nastat. Nepochybně si ale bude Miloš Zeman svou roli při jmenování premiéra užívat. Domnívám se, že to bude ještě zajímavé.
Co podle vás můžeme očekávat od hnutí ANO v rámci předvolební kampaně?
Bude se to odvíjet od preferencí. Viděli jsme, že se v nedávné době velmi tvrdě pustil do Pirátské strany, a hovořil o nich jako o těch, co sem budou pouštět migranty. Což vlastně značí velkou nervozitu a obavu ze ztráty první pozice a z toho, že volby vyhrát nemusí. Pokud uvidíme i v následujících průzkumech, že ANO skutečně propadá a roste někdo jiný, tak budeme svědky narůstající nervozity a větších útoků proti konkurentům.
Kampaň může být nakonec hodně tvrdá, drsná a negativní. Bohužel je hodně pravděpodobné, že se hnutí ANO pokusí voliče také uplácet. Bude slibovat různé benefity, hodně se obracet na seniory, ostatně podle průzkumů zhruba polovina seniorů preferuje Andreje Babiše. Například zase slíbí vyšší důchody nebo jiné benefity, což půjde na úkor veřejných rozpočtů. Na druhou stranu, Andrej Babiš byl schopný těm slibům, jak víme dostát. Důchody zvýšil.
My vidíme, že si úplně neví rady, respektive to, co by mělo fungovat lépe, úplně nefunguje. Jenže koncem léta by mohla být situace úplně jiná, a značná část populace bude proočkovaná. A podle mého názoru na to Andrej Babiš spoléhá.
Každopádně pokud bude víc ztrácet, tak se domnívám, že jeho rétorika bude agresivnější. Nicméně se ale obávám, že politické strany, nejen Andrej Babiš, se budou předhánět v tom, kdo co dřív zařídí. Nakonec si to ale vyžádá velké náklady z veřejných rozpočtů.
Co podle vás udělá Andrej Babiš v momentě, pokud nevyhraje volby? Odejde z politiky?
Záleží. Pokud bude na druhém místě, může být eventuelně připraven zastoupit, pokud by vláda padla, ale určitě mu nebude vyhovovat to, že bude jen řadovým poslancem a nebude mít exekutivní moc. To by pro něj mohlo být frustrující. Může to tedy skutečně znamenat to, že odejde z politiky přístupem buď všechno, nebo nic. Do hlavy mu ale nevidím.
On se myslím i několikrát vyjádřil v tom smyslu, že je frustrován z toho sedět ve Sněmovně a poslouchat interpelace, a tak dál. On je řekněme mužem činu, rád něco dělá, o něčem rozhoduje. Z řad opozičního poslance je to těžší a těžší, a to pro něj bude nejspíš naprosto nepřijatelné.
Myslíte si, že způsob, jakým si vláda poradila s pandemií, donutí vícero lidí přijít k volbám?
My zatím nevíme, jak si vláda poradila s pandemií. My vidíme, že si úplně neví rady, respektive to, co by mělo fungovat lépe, úplně nefunguje. Jenže koncem léta by mohla být situace úplně jiná, a značná část populace bude proočkovaná. A podle mého názoru na to Andrej Babiš spoléhá.
Na konci léta bude říkat, já jsem Andrej Babiš, a proočkoval jsem český národ. To si dokážu představit, že takto bude argumentovat. Přes všechny klacky, které nám opozice házela pod nohy, jsem to zvládl a ochránil jsem Česko před covidem.
Covid se stoprocentně ve volbách odrazí, zatím ale neznáme koncovku. Vládě se sice nedaří, ale stále je ještě dost času na to, aby se to zvrátilo, a na to bude Andrej Babiš dost spoléhat. Neodepisoval bych ho, má velkou šanci, aby mandát obhájil.
Který politik má podle vás nejvhodnější atributy k tomu, aby se stal dalším premiérem?
Víte co, premiérská funkce není jen o tom být obyčejným politikem. Politik je někdo, kdo musí mít schopnosti řídit lidi, něco koordinovat, delegovat moc, někde rozhodnout sám, něco vyjednat, přesvědčit lidi, komunikovat navenek… A tady Andrej Babiš v řadě ohledů selhává. Daleko kompetentnější jsou lidé, kteří jsou schopni pracovat v týmu. Být vůdcem, ale zároveň využívat svůj tým, a nebát se diskuze, komunikovat svá opatření a třeba změnit názor.
K tomu lépe slouží klasické strany i včetně třeba Pirátů. Tam probíhají nějaké vnitrostranické diskuze. Pokud mluvíme o lidech, kteří mají ambici být premiérem, tak to je Ivan Bartoš nebo Petr Fiala. To jsou, dle mého názoru, další kandidáti na premiéra vedle Andreje Babiše.
V úterý Václav Klaus ml. oznámil, že odstupuje z čela Trikolóry a odchází z politiky. Jak toto rozhodnutí podle vás zamíchá předvolebními kartami? Posílí odchod Klause SPD?
Myslím si, že ano. Václav Klaus mladší a Tomio Okamura se přetahovali o stejnou skupinu voličů, nakonec z toho souboje vyšel lépe Okamura, takže tomu to může mírně pomoci. Hnutí Trikolóra nicméně nemělo nikterak vysokou podporu, takže zas tak velké množství hlasů mu to nepřinese. Ale asi to bude on, ten hlavní beneficient, který bude profitovat na tom, že mu odešel hlavní rival.