Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Rozebrali jsme text Rytmusovy skladby Kool G Rap, kde se objevil jako host po boku služebně mladšího Loka Loka.
Rok 2004, klip Moji ľudia a první viditelné spojení slovenského rapu a podsvětí. Kontrafakt má ve videoklipu Piťovi, kteří byli v té době vlivnou bratislavskou mafiánskou skupinou.
Střih, rok 2021, klip Kool G Rap a první oficiální odhalení vztahu Rytmuse a slovenského podsvětí. I když se nikdy netajil tím, že tyto lidi znal, na veřejnosti o tom nemluvil.
„Když vyšlo album Bengoro, chtěl mě znát každý — od politiků a podnikatelů přes lidi ze sídliště až po mafiány. Je to logické, Bengoro rozj**alo showbyznys a mělo obrovský úspěch,“ říká člen Kontrafaktu.
Mafiáni, které Rytmus zmiňuje, jsou buď mrtví, nebo odsouzení k dlouholetým trestům. V té době prý o jejich aktivitách nevěděl; když se s ním chtěl někdo vyfotit, neřešil jeho trestní minulost. Chovali se k němu jako k interpretovi, který je přišel bavit, resp. jako fanoušci, kteří chtějí slyšet svého oblíbeného hudebníka živě.
Nikdy ho jako Roma neponižovali, i když měli mnozí mafiáni přirozeně blízko k pravicovému extremismu. „Myslím, že jsem je vždy potkal v tom lepším já,“ říká Rytmus.
V tomto článku si přečteš:
Jak vzpomíná Rytmus na své setkání s mafiány a proč z nich nikdy neměl strach.
Kdo jsou mafiáni, které Rytmus zmiňuje ve skladbě Kool G Rap.
Jak se před ním chovali mafiáni, kteří měli blízko k pravicovému extremismu.
Jak vnímal Rytmus vztah mezi ním jako interpretem a osobami z podsvětí.
„Pamätám na časy, keď som hral v Lamači každý rok na narodky Piťovi...“
Rytmus se stal nejvýraznějším slovenským rapperem už po vydání alba Bengoro. Lidé ho znali jako vulgárního reprezentanta žánru z Ameriky s naštvaným výrazem ve tváři v širokých kalhotách a hrubé kožené bundě. Již na základě tohoto popisu je jasné, že k němu inklinovali i lidé z bratislavského podsvětí, kteří cítili, že rapová hudba jim rozumí mnohem víc než kterýkoli jiný žánr. Jako první se s Rytmusem setkal šéf klanu Piťových Juraj Ondrejčák.
Člen Kontrafaktu pro Refresher popsal známost s Piťou jako klasický vztah interpret–fanoušek. I samotné domlouvání koncertu pro šéfa mafiánského gangu probíhalo jako u běžných firemních akcí, které rapery živí i v současnosti.
„Zeptal se mě na podmínky a datum a spojil mě s člověkem, který to měl na starosti. On to dělal pro Lamač (část Bratislavy — pozn. red.), takže tam vždy byla i veřejnost,“ řekl Rytmus Refresheru.
Tvrdí, že mafiáni se v jeho přítomnosti nikdy nechovali tak, aby mu dali najevo svou nadřazenost. O mnohých se ví, že byli extremisty, ani to ovšem Rytmusovi nikdy pocítit nedali. „Šlo o zábavu, v mé přítomnosti byli vždy normální,“ dodává. Pokaždé se postavil na pódium a odehrál koncert, jako kdyby to byla jakákoliv jiná zakázka.
Juraj „Piťo“ Ondrejčák
Do mafiánské skupiny Sýkorových patřil v dobách vládnutí bosse Roberta Lališe alias Kýble i Juraj Ondrejčák. Kvůli neshodám s Kýblem a nedostatku disciplíny ho ale z gangu vyhodili. Krátce nato založil Ondrejčák se svými lidmi skupinu Piťových, v minulosti považovanou za nejmilitantnější gang na Slovensku. Své aktivity soustřeďovali zejména na bratislavskou městkou část Lamač.
Známí byli černými Mercedesy a pistolemi Sig Sauer. Ondrejčáka a velkou část jeho skupiny zatkli v roce 2011 během akce s názvem Eden, kdy do jeho vily vpadlo zhruba 350 policistů. Bosse skupiny následně odsoudili k 16 letům vězení. V květnu roku 2021 by měl soud schválit dohodu o vině a trestu týkající se dalších údajných Piťových zločinů. Mezi ně patří například vražda konkurenčního mafiána Jána Takáče.
„V Dopleri vo VIP na mňa kričí, hovoria, že velký frajer si ty/ Dozviem sa, že to bol Dlhý Laco, známa firma, Bratislava City...“
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Se kterými mafiány se Rytmus setkal po letech ve vězení.
Jak probíhalo půjčování drahých věcí do videoklipů.
Které řetízky a auta od mafiánů měl Rytmus v klipech.
Rytmuse neoslovovali pouze členové jedné mafiánské skupiny, znali ho i Sýkorovi. Tvrdí, že když ho podobní lidé kontaktovali nebo za ním přišli na koncertech do backstage, pohlížel na ně jako na kohokoli jiného. „Moje setkání s nimi vypadala jako s kýmkoli jiným, kdo měl rád mou hudbu. Hudba a její emoce lidi spojuje. Když má někdo vysloveně oblíbeného interpreta, je přirozené, že se s ním setká a vyfotí nebo i skamarádí,“ říká Rytmus. Mafiány si ale nikdy nepouštěl blízko k tělu nebo do svého soukromí.
Lidé z podsvětí navíc nebyli jediní, kdo Rytmuse v době vydání alba Bengoro kontaktoval. „Když vyšlo album Bengoro, chtěl mě znát každý. Od politiků, podnikatelů přes lidi ze sídliště až po mafiány,“ říká rapper. V té době mu to divné nepřipadalo. „Je to logické, Bengoro rozj*balo showbyznys a mělo obrovský úspěch,“ říká,
Ladislav „Dlhý Laco“ Bališ
Ve struktuře gangu Sýkorových patřil Ladislav Bališ alias Dlouhý Laco mezi hlavní šéfy a spadal přímo pod Roberta Lališe. Na starosti měl správu Bratislavy. Na rozdíl od něj se po zadržení rozhodl s policií spolupracovat a vypovídal o několika mafiánských popravách.
Od roku 2013 je ve výkonu trestu na 25 let. Bališ stojí mimo jiné za vraždou mafiána Tibora Bugára, který byl bratrancem bývalého politika Béli Bugára. Muže uškrtili kovovým řetězem a jeho tělo zakopali nedaleko Sence.
„Grco mi doniesol reťazku do klipu/Pár rokov nato dal kulku do zatýlku...“
Tak jako dnes půjčují domácím rapperům bohatí lidé do klipů auta, půjčovali kdysi podobným způsobem Rytmusovi mafiáni řetízky. „Funguje to tak odjakživa, žádný sponzoring. Chceš Rolls Royce nebo vrtulník do klipu, logicky zavoláš tomu, kdo ho má. Jasná věc,“ řekl pro Refresher. Občas to podle něj fungovalo i tak, že se mafiáni sami nabídli. Nikdy se ale necítil, že jim je zavázán, a ani od něj nežádali žádnou protislužbu. Pravděpodobně šlo o jeden ze způsobů, jak filtrovali tito lidé své mafiánské aktivity.
Grco půjčil Rytmusovi řetízek do videoklipu s Darou Rolins. Vizuál ke skladbě Party DJ dnes dokonce nenajdeš ani na Youtube, Rytmus však Refresheru poslal několik fotografií, na kterých je řetízek vidět. Jen pro připomenutí jde o vizuál, ve kterém rapuje člen Kontrafaktu se staženými kalhotami před pisoárem s tančící ženou kolem krku. Rok 2006.
Marián „Grco“ Grňo
Jméno údajného člena organizované kriminální skupiny Piťových Mariána Grňa se v médiích objevovalo především v souvislosti s vraždou studenta Daniela Tupého ze dne 4. listopadu 2005. Podle některých informací PLUS 7 DNÍ mohl právě on stát za smrtelnou ranou. S jistotou to ale vyšetřovatelé dodnes nevědí.
Před soud se nakonec postavilo 5 obviněných členů klanu Piťových, Grco mezi nimi ale nebyl. Krátce po vraždě Tupého totiž spáchal sebevraždu, důvodem měla být prý nešťastná láska. Podle našich informací se otec Daniela Tupého setkal s bossem skupiny Jurajem Ondrejčákem, který mu měl tvrdit, že jeho muži za vraždou Daniela nestáli. Soud členy Piťových nakonec osvobodil a případ není dodnes vyřešen.
„Kýbel bol fan, v base je hen a už sa asi nedostane ven...“
Rytmus ve skladbě Kool G Rap jmenuje výhradně mafiány, kteří jsou buď mrtví, nebo odsouzení k dlouholetým trestům. Není to taktika, takto ve skutečnosti skončili skoro všichni členové slovenského podsvětí, kteří byli aktivní na začátku tisíciletí.
Do dnešního dne má člen Kontrafaktu specifický vztah s touto skupinou lidí, na mafiánskou dobu vzpomíná jako na časy, kdy muži nebyli „teplí žalobníčci s ofinkou“.
„Pravidelně navštěvuji vězení, kde debatujeme o lepším životě. Potkal jsem tam Laca, Piťu i Mikyho (Mikuláše Černáka — pozn. red.),“ říká Rytmus. Tvrdí, že pokaždé šlo o zajímavou zkušenost a do dnešního dne vidí, jak k němu tito lidé vzhlížejí, když jim vypráví o svém životě.
Róbert „Kýbel“ Lališ
Po smrti bosse Miroslava Sýkory z roku 1997 se jeho gangu ujal Róbert Lališ. Kvůli svému nízkému vzrůstu dostal přezdívku Kýbl, ale pro jeho krutost mu říkali Gestapák. Po vraždě Sýkory patřil společně s Mikulášem Černákem mezi nejvlivnější bosse slovenského podsvětí.
Byl to právě on, kdo nařídil bratislavské vyvraždění konkurenční skupiny bratrů Diničových. Zlom ve fungování gangu nastal v roce 2010, kdy se proti Sýkorovým rozhodlo postupně vypovídat více členů. Od roku 2012 se před policií skrýval i Lališ a 3 roky nato ho policie dopadla v Kolíně nad Rýnem. Jeho 18leté vládnutí Sýkorovým oficiálně skončilo doživotním rozsudkem. Svou vinu dodnes popírá.
„Vilko Čierny, Porsche Cayenne Amen Savore, tak to teda je...“
Mezi mafiány byli i Romové. Černý Vilko byl známým členem Sýkorových, který půjčil Kmeťobandu a Rytmusovi do klipu Amen Savore Porsche Cayenne. Vidět ho můžeme na některých nočních záběrech, kde tančí Igor Kmeťo mladší s těžkým řetězem. Ten je ovšem odjakživa jeho a má ho dodnes.
Porsche Cayenne Vilka Černého se později stalo předmětem šetření, když v něm našli nástroje, kterými údajně chtěli Sýkorovi odklidit jednoho ze svých členů, aby proti nim nevypovídal.
„Myslím, že jsem všechny ty lidi potkal v lepším já. Myslím, že mi ukázali svou lepší stránku povahy, když nemuseli řešit byznys a jiné činnosti, kterým se běžně věnovali. Jako hudebník neřeším, který fanoušek má co za ušima. Umím to odblokovat. Řekněme si na rovinu, pokud bych nedělal hudbu, nikdo o mě ani nezakopne,“ dodává Rytmus v souvislosti se svými bývalými kontakty na podsvětí.
Viliam „Čierny Vilko“ Rafael
Mezi dlouholeté členy Sýkorových patřil i Viliam Rafael, pro svůj romský původ přezdívaný jako Černý Vilko. Ve skupině měl mít na starosti romské členy a vydírání.
Policie ho zatkla poté, co našla v roce 2011 v jeho autě značky Porsche Cayenne krumpáč a lopatu, které měly sloužit k zakopání sýkorovce Martina Hrabárika s přezdívkou Řízek. Toho chtěli zabít z obavy, že by vypovídal. Podle zdrojů Nového Času plánoval Vilko před zatčením odletět do zahraničí, což už ale nestihl. Od roku 2013 si odpykává 25letý trest.
„Reťaz na Murdardo Mulano Tour/Jožko Eštok a celá jeho crew/Na druhý deň ,pow‘, už neni tu...“
V roce 2005 zorganizoval Kontrafakt první velké rapové turné, na kterém v rámci několika dní objeli všechna velká města na Slovensku. Zastavili se i v Košicích, kde se ukázalo, že Rytmus není magnetem na mafiány jen v Bratislavě, znát ho chtěli i v metropoli východu. 22. dubna 2005 odehrál Kontrafakt koncert s živou kapelou v Jumbo centru.
I na záběrech v dokumentárním filmu máme možnost vidět řetízek košického lichváře na Rytmusově krku. Přesně jako Rytmus rapuje ve skladbě Kool G Rap, druhý den Jožku Eštoka zastřelili.
Jozef Estók
Jednu z vlivných mafiánských skupin ze začátku tisíciletí v Košicích tvořili lidé z okolí Roberta Okoličányho. Tomu soud vyměřil doživotí, a proto je od roku 2018 na útěku. Ještě v době působení Okoličányho gangu se ovšem pokoušeli zbavit konkurence, mezi kterou údajně patřil i podnikatel Jozef Eštok.
Eštoka v roce 2005 v centru města zastřelilo vražedné komando Róbert Nigut a Jozef Leško. Důvodem jeho popravy mělo být to, že Eštok údajně provozoval v rajóně Okoličányho výnosnou lichvu, což mu mělo kazit kšefty, píše SME. Do podniku patřícímu pod Okoličányho ochranu kromě toho někdo z lidí od Eštoka hodil granát.
Rytmuse jsme se vícekrát v rámci debaty o mafiánských časech ptali, zda považuje za správné, že se setkával s lidmi z podsvětí.
Trvá na názoru, že s podobnými lidmi se vždy setkával jen jako interpret a do dnešního dne se mu stává, že má fotky s lidmi, kteří později skončili z různých důvodů ve vazbě nebo byli odsouzeni. Podobné setkání podle svých slov nikdy nezahájil sám, a protože se před ním mafiáni chovali slušně, neměl důvod je automaticky odhánět.
„Nechci a ani nemohu soudit jejich působení. Nevidím do všeho úplně, tak jako nikdo z nás. V každém případě pokud by dělali věci správně, asi neskončí tam, kde skončili. V zásadě si i tak myslím, že doba předtím byla o něco chlapštější, než je teď,“ uzavírá Rytmus pro Refresher.