Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 23. 1. 2021 svátek má Zdeněk

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
3
Jakub Paulík
15. září 2019, 16:39

Tělo bratislavského mafiána sbírali po částech. Muži, který odporoval, znásilnili gangsteři ženu

Praktiky mafie z 90. let byly výsostně brutální.

Jakub Paulík
15. září 2019, 16:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Tělo bratislavského mafiána sbírali po částech. Muži, který odporoval, znásilnili gangsteři ženu
Zdroj: TASR - Marko Erd

Počátky bratislavské mafie v 90. letech byly význačné nekompromisním vydíráním a nezákonně vedenými dražbami. Díky nim dokázali slovenští gangsteři získat podniky, hotely či jiná zařízení mimořádně levně.

 

Do tohoto byznysu se dostali i Eduard a Róbert Diničovi, bývalí profesionální zápasníci. Osudným se jim stala rána od sílící konkurence. Ta se postarala o to, že jednoho z bratrů našli rozstříleného v autě a části těla dalšího museli na Zlatých píscích po explozi trhaviny pod chodníkem sbírat až z tenisových kurtů. O dalších slovenských skupinách organizovaného zločinu se dočteš v tomto vlákně.

 

 

V tomto článku si přečteš:
  • O muži, kterému Diničovi znásilnili ženu a chtěli sexuálně zneužít jeho 10letou dceru;
  • jak se člen vlády obával vlivu Diničových a jejich kontaktů na SIS;
  • přímé svědectví z průběhu ilegální dražby, které se zúčastnil mafián přezdívaný Žalud;
  • o muži, který odmítl platit výpalné a skončil na vozíčku;
  • jaké služby dělala policie pro mafii;
  • o tom, jak dal Dinič facku šéfovi SIS, který mu vyhrožoval smrtí;
  • o zavražděni Eduarda Diniče, jehož tělo bylo roztrháno na kusy;
  • o případě z Trenčína, kdy gangsteři odpálili výbušninou vlastního člověka.

 

Dlouholetý šéf Sýkorových Róbert Lališ alias Kýbl stál mimo mimo jiné za vraždou Diničových

dinicovci
dinicovci Zdroj: TASR - Marko Erd

Nadějné sportovce Diničovi trénoval bývalý župan Tibor Mikuš

Eduard a Róbert Diničovi byli karatisté v Karate klubu Slovšport Trnava. Z dvojice se však více dařilo Eduardovi. Ten se stal v minulosti mistrem Slovenské republiky i bývalého Československa. Diniče mimochodem trénoval mnohonásobný mistr v karate, bývalý předseda Trnavského samosprávného kraje a současný člen SNS Tibor Mikuš.

 

 

Po Sametové revoluci v roce 1989 Diničovi jistý čas pracovali jako ochranka na diskotékách. Podle dokumentu Mafiáni od RTVS si jméno udělali například ve známém bratislavském V-klubu, který kdysi ve velkém navštěvovali studenti vysokých škol. Podobně začínal i dnes již zesnulý údajný mafián Ondrej Žemba či za finanční podvody odsouzený Milan Reichel.

 

„Ondřej Žemba dělal biletáře v Lomnici, já byl biletář ve Smokovci. Fungovalo to tak, že pokud chtěl jít někdo do baru, dal mi peníze, ale lístek jsem mu nedal. Pak jsem předal pouze peníze za kapacitu, například devadesát lidí, ale pustil jsem jich čtyři sta,“ objasnil Reichel pro Refresher způsoby, jak se biletáři dostávali k penězům.

 

Milan Reichel, údajný šéf bývalé popradské mafie

dinicovci
dinicovci Zdroj: Mário Hudák / REFRESHER

Odmítl spolupracovat, tak mu znásilnili ženu

„Mnozí lidé ze silových sportů, podobně jako Diničovi, působili nejprve jako vyhazovači na diskotékách a v jiných klubech. Teprve po revoluci ale pochopili, že se mohou dostat k penězům i snadněji. Někdy to šlo po dobrém, jindy použili násilí. V jistém případě dokonce muži znásilnili jeho manželku, aby na ně přepsal 60 milionů,“ rozpovídal se pro náš portál o brutálních praktikách Diničových bezpečnostní analytik Milan Žitný.

 

Diničovi mu dokonce chtěli znásilnit i 10letou dceru, tehdy už ale kapituloval a dal jim všechno, co požadovali. Tento muž dělal svého času i bílého koně jednomu z členů Mečiarovy vlády, protože nemohl na sebe privatizovat, a tak to dělal přes tohoto pána. Mimochodem, jde o první případ na Slovensku, kdy se slovenský občan kvůli ochraně dostal pod cizí identitou do jiného státu,“ pokračoval.

 

Podle Žitného prý jde o muže jménem Martin Suchar, bývalého grafika z vydavatelství Pravda. Diničovi ho takto vydírali několikrát, protože zprivatizoval něco, co chtěli získat pro sebe oni. Suchar šel proto svého času za členem vlády, pro kterého dělal bílého koně, ale ten mu řekl, že Dinič má kamarády na nejvyšších místech v SIS. Proto mu poradil, aby jim raději zaplatil

 

 

Bývalý ředitel SIS Ivan Lexa na sněmu HZDS na stadionu Spartaku Trnava (18. červenec 1998)

dinicovci
dinicovci Zdroj: Vladimír Benko/TASR

 

Nechtěl platit a skončil na vozíčku jako invalida

„Diničovi tlačili i na ty nejmenší podnikatele. Byl jeden chlapík, který vlastnil obyčejný stánek v areálu PKO. Vypalovali ho až do doby, než řekl dost, protože z toho nedokázal uživit rodinu. Přišel tedy za ním Maroš Deák z této skupiny a baseballovou holí mu roztříštil kolenní jablka. Majitel stánku se stal invalidou na vozíčku,“ popsal brutální útok mafie Žitný.

 

 

Hotel Junior, který zprivatizovali Diničovi

dinicovci
dinicovci Zdroj: wikimedia / ANDREJ NEUHERZ

Policisté dělali mafii poskoky, hotely v ilegálních dražbách kupovali za směšnou částku

Diničovi od práce vyhazovačů a výpalníků přešli, tak jako mnozí jiní gangsteři dané doby, i k dražbám. Ti, kteří dražili různá pohostinství, hotely, potraviny či zařízení jiného druhu, dříve spadající do vlastnictví státu, byli často dohodnutí s dražební komisí. Výsledná cena tedy novým majitelům pokaždé velmi vyhovovala. Tímto způsobem bratři Diničovi zprivatizovali například i Hotel Junior v Bratislavě u Štrkoveckého jezera. Právě toto místo bylo považováno za jejich hlavní sídlo.

 

 

„Policie nebyla taková, jako je dnes. Po všech stránkách byla zdecimována. Dříve byla nástrojem komunistické strany. Lidé před policisty neměli respekt, ale přímo strach. Po revoluci ale upadli na svém statusu a také platově. Mnozí proto rezignovali na svou přísahu a dali se na spolupráci s podsvětím,“ objasňuje Žitný důvody, proč byla ruka zákona krátká.

 

„Mafiáni však nebyli v dané době označování nějakým nápisem – jsem gangster. Takový Edo Dinič byl například inženýr ekonom. Nešlo o žádného člověka se sedmi třídami základní školy. Takový člověk byl pro policii v podstatě minimálně rovný. A policisté si přivydělávali různými způsoby. Jedním z těch nejvíce nevinných byl ten, když šli po službě dělat ochranku nějakému, v uvozovkách, podnikateli.

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 68944 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.