Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
30. října 2021 v 9:30
Čas čtení 6:27
Ema Stanovská

„Uspokojovalo mě, když mi vyčuhovaly kosti.“ Poruchy příjmu potravy jsou jako závislost, trápí zejména inteligentní lidi

„Uspokojovalo mě, když mi vyčuhovaly kosti.“ Poruchy příjmu potravy jsou jako závislost, trápí zejména inteligentní lidi
Zdroj: unsplash.com
ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Lidé s poruchami příjmu potravy stráví přes 5 hodin denně přemýšlením nad tím, že jejich tělo není dostatečně štíhlé. Většinou jsou to citliví lidé s nadprůměrnou inteligencí a se zaměřením na perfekcionismus či výkon.

„Na začátku jsem chtěla zhubnout. Jen dvě tři kila. Myslela jsem si, že mě budou mít díky tomu spolužáci na střední, kam jsem měla nastoupit, raději,“ říká třiadvacetiletá Erika. „Vyřadila jsem z jídelníčku vše, co bylo nezdravé, třikrát týdně jsem běhávala a tvrdě jsem cvičila v dětském pokoji. Za dva měsíce jsem vážila o 11 kilo méně a měla jsem výraznou podváhu.“


Erika říká, že to bylo jako závislost — když viděla, že původní cíl se jí podařilo splnit poměrně jednoduše, chtěla víc a víc. „Nejvíce mě uspokojovalo, když jsem viděla, jak mi stále více vyčuhují kosti. Doslova jsem se měnila v kostru, ale stále se mi zdálo, že to není dost. Neustále jsem se prohlížela v zrcadle a hledala nedostatky.“


„Máma mě neustále nutila jíst kalorická jídla, ale já jsem nebyla schopna dát si ani kousek. Raději jsem je tajně vyhazovala a tvářila se, že jsem je snědla. Měla jsem pocit, že cokoli tučnějšího sním, hned z toho přiberu,“ vzpomíná Erika na nejhorší fázi anorexie. „Jednou jsem se doslova rozbrečela nad svým oblíbeným jídlem. Měla jsem na něj hroznou chuť, ale moje vlastní psychika mi to nedovolila. Tehdy mi došlo, že mám asi problém.“

 

anorexia
Zdroj: Unsplash

Začala se léčit. Psychiatr jí předepsal léky a s matkou chodila každé dva týdny na pravidelná vážení. „Pamatuji si, že jsem si tajně plnila kapsy předměty, aby váha ukázala co nejvíce. Věděla jsem, že musím a chci přibrat, ale přesto jsem všechny své snahy o to bojkotovala,“ říká Erika.


Z tak vážného psychického onemocnění, jako jsou poruchy příjmu potravy (PPP), se totiž nedá vyléčit jako z chřipky. Jelikož jde o psychosomatické onemocnění, přibírání je docela jednoduché, ale dát do pořádku psychiku může trvat i několik let. To je zároveň jeden z nejčastějších mýtů spojených s anorexií — „pouze“ přibrat nestačí, člověk musí vědět, proč by měl přibrat. 


To se samozřejmě netýká jen anorexie, ale všech poruch příjmu potravy, jako jsou bulimie, záchvatovité přejídání, ortorexie (posedlost zdravou stravou) či bigorexie (závislost na posilování). Ne, není to jen touha po štíhlosti a uznání. Podle výzkumu Aliance pro poruchy příjmu potravy každých 62 minut někdo zemře na jejich následky.

Sbohem, endorfiny, vítej, závislosti

Osoby s PPP často mají podobné osobnostní či charakterové rysy. Podle psycholožky Andrey Hraškové jsou to většinou citliví lidé s nadprůměrnou inteligencí a se zaměřením na perfekcionismus a výkon. Často to bývají „dobré děti“, které vše zvládají a mívají výborné studijní výsledky.

study
Zdroj: unsplash.com

 

„Lidé trpící poruchami příjmu potravy mají i zkreslené vnímání sebe sama, mohou být nejistí a přes 5 hodin denně stráví přemýšlením nad tím, že jejich tělo není dostatečně štíhlé. Mohou mít také extrémně pečlivé rodiče a právě hubnutí jim dá pocit sebekontroly nad vlastním tělem.“

Podobně jako v případě Eriky se snaží, aby je okolí přijalo. Mají ovšem pocit, že nesplňují nároky, které na ně společnost klade. Radikální diety představují rychlou viditelnou změnu vzezření a s ní i jisté uspokojení. Ze zdánlivě neškodného hubnutí se ale postupně stává závislost.

Na vzniku poruch příjmu potravy se podílí genetika, reklamy, sociální sítě nebo všeobecný tlak na výkon a vzezření ze strany společnosti. Rizikem je i výskyt poruchy příjmu potravy u člena rodiny, patologické stravovací návyky naučené z rodiny nebo přítomnost lidí v blízkém okolí, kteří kladou přehnaný důraz na dokonalý fyzický vzhled.

„Člověk nejdřív poslouchá pochvaly, jak dobře vypadá, cítí se úspěšně. Hubnutí ale pomalu přeroste do závislosti na pochvale a ocenění. Když váha klesne pod určitou hranici, začnou probíhat v mozku neurobiologické změny, které vedou k další potřebě nejíst,“ vysvětluje Andrea Hrašková. „Člověk přestane své tělo vnímat objektivně. Nevidí, že je vyhublý, i když ho na to okolí upozorňuje.“

Výsledkem je, že mozek přestane produkovat endorfiny a člověk je neustále skleslý a plačtivý. Zkušenost s tím má i Erika: „Ve škole jsem excelovala, měla jsem samé jedničky a disciplinovaně jsem cvičila. Ale skoro každý den jsem plakala. Dostala jsem záchvat pláče vždy, když mě máma nutila jíst. Měla jsem zkrátka pocit, že celý svět je proti mně.“

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ksebe.sk (@ksebe.sk)

Tento stav vede podle Andrey Hraškové k pocitu selhání, rozpadu sebeúcty a vlastní hodnoty. Člověk se může začít obviňovat, opovrhovat sebou, být úzkostný či depresivní. Jedním ze způsobů, jakým se lidé s PPP snaží vyrovnat se stresem, je paradoxně záchvatové přejídání. Při jídle se nám totiž vyplavují hormony štěstí a spokojenosti. Má to ale háček.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Co se dozvíš po odemčení?

  • Jakým způsobem se snaží člověk kompenzovat nedostatek endorfinů způsobený PPP.
  • Do jakých poruch může přerůst anorexie.
  • Což může pomoci při záchvatovém přejídání.
  • Jak je možné, že lidé s anorexií většinou milují jídlo, ačkoli jedí málo.
  • Co u lidí s PPP může způsobit vznik prázdných prostor uprostřed mozku.
  • Jak rozlišit PPP od „běžného“ hubnutí.
  • Zda se dá z PPP zcela vyléčit.
  • Jak mluvit s člověkem, který trpí poruchami příjmu potravy.
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 105387 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse