Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. března 2022 17:38
Čas čtení 1:26
Radim Šlechta

Vakuové bomby, které údajně svrhlo Rusko na Ukrajinu, mohou být silné jako jaderné bomby. Vysvětlujeme, jak fungují

Vakuové bomby, které údajně svrhlo Rusko na Ukrajinu, mohou být silné jako jaderné bomby. Vysvětlujeme, jak fungují
Zdroj: Unsplash/Jeff Kingma/volně k užití
NEWS VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Vysvětlujeme, jak fungují jedny z nejničivějších zbraní, které Rusko údajně použilo během útoků na Ukrajinu.

Rusko, podle některých svědectví, svrhlo na ukrajinské město Ochtyrka vakuové bomby. Útoky přitom podle starosty města Pavla Kuzmenka probíhaly opakovaně. Vakuové bomby představují jedny z nejničivějších zbraní současnosti a pro svou sílu se považují za ekvivalent jaderných bomb. Existují nicméně slabší nálože – termobarické bomby

Během útoků na ukrajinské město Ochtyrka podle starosty Kuzmenka použili Rusové vakuové, respektive termobarické zbraně. Informoval o tom The Kyiv Independent. Avšak zda se skutečně jednalo o termobarické bomby, se potvrdit nepodařilo. Z jejich použití Ruskou federaci obvinila také ukrajinská velvyslankyně při OSN Oksana Markarovova. Připomněla, že nerozlišující způsob útoku je zakázán Ženevskou úmluvou.

Doporučeno
ZÁZNAM: Válka na Ukrajině: Rusko zřejmě dobylo Cherson. Útok ruských výsadkářů v Charkově se ukrajinským silám zatím daří odrážet ZÁZNAM: Válka na Ukrajině: Rusko zřejmě dobylo Cherson. Útok ruských výsadkářů v Charkově se ukrajinským silám zatím daří odrážet 2. března 2022 7:17

Jak vakuové bomby fungují?

Vakuové bomby se považují za opravdu ničivé zbraně. Její síla tkví ve dvou fázích výbuchu. V té první zbraň rozpráší do vzduchu oblaka aerosolu, který se snadno dostane také do ne zcela utěsněných budov a rozptýlí se v okolním vzduchu. Následně exploze tento oblak aerosolu zapálí a vyvolá obrovskou tlakovou a teplotní vlnu. V samotném středu může mít exploze okolo 1000°C. Svou sílou je vakuová bomba srovnatelná se sílou jaderné bomby, nicméně její následky nejsou tak dlouhodobé.

Vedle masivní ničivé síly navíc vakuová bomba „vcucne“ veškerý kyslík, který se v jejím okolím nachází. Hlavní rozdíl mezi jadernou bombou a vakuovou bombou je tedy především v kontaminaci, kterou po sobě zbraň zanechá, proto jsou vakuové zbraně v rámci mezinárodního použití vnímány jako výstražné znamení a výrazné překročení hranice.

Jaká jsou pravidla pro používání vakuových bomb?

Pokud je země použije v rámci útoku na civilisty, může být odsouzena za válečný zločin podle Haagských úmluv. Pokud by se prokázalo, že Rusko tyto zbraně během útoků na Ukrajinu použilo, mohlo by se jednat o válečný zločin. Vyšetřování podle Mezinárodního soudního dvora v Haagu již probíhá.

Doporučeno
Mučili ho, bili a údajně i znásilnili. Videa moldavského tiktokera tančícího v ukrajinské uniformě válcují internet Mučili ho, bili a údajně i znásilnili. Videa moldavského tiktokera tančícího v ukrajinské uniformě válcují internet 17. července 2023 6:00

Termobarické zbraně se používaly již za druhé světové války a Spojené státy je používaly také během války ve Vietnamu. Rusko samotné tento typ vakuových bomb vyzkoušelo v roce 2007 a zbraň označilo za „otce všech bomb“. Oproti americké „matce všech bomb“ má ruský protějšek sice méně výbušnin, ale jeho síla je čtyřikrát ničivější. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí ruské termobarické zbraně použili aktéři občanské války v Sýrii.

Dění na Ukrajině sledujeme živě a pravidelně aktualizujeme článek podle nejnovějších informací.

Domů
Sdílet
Diskuse