Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. května 2022 19:17
Čas čtení 0:49
Radim Šlechta

Sdružení CZ.NIC zřejmě přestane blokovat dezinformační weby. Další kroky jsou na vládě, vzkazuje

Sdružení CZ.NIC zřejmě přestane blokovat dezinformační weby. Další kroky jsou na vládě, vzkazuje
Zdroj: Unsplash/Grzegorz Walczak
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Po třech měsících možná skončí blokace dezinformačních webů. Podle sdružení CZ.NIC musí další rozhodnutí učinit vláda.

Český poskytovatel domén CZ.NIC možná přestane blokovat domény dezinformačních webů, a to již na konci května. Důvody pro jejich pozastavení podle poskytovatele již vypršely. CZ.NIC dlouhodobě žádá vládu, aby přišla s koncepčním řešením problému domén dezinformačních webů. Vyjádření spolek zveřejnil na svých stránkách.

Když 25. února letošního roku zablokoval český poskytovatel domén CZ.NIC domény osmi dezinformačním webům, mělo opatření zabránit šíření nepravdivých informací o vývoji ruské agrese na Ukrajině. Tehdy se ale podle společnosti jednalo o mimořádné bezpečnostní opatření, které mělo mít jen omezenou působnost. Ta na konci května vyprší a další kroky už budou na státních orgánech.

„Sdružení CZ.NIC již od začátku jasně deklarovalo, že se jedná o mimořádné a bezprecedentní opatření, které bude v souladu s pravidly registrace jmen domén každý měsíc přezkoumáváno. Smyslem bylo vytvoření časového prostoru pro reakci příslušných orgánů veřejné moci, nikoliv trvalá blokace pouze z rozhodnutí sdružení CZ.NIC. Také proto sdružení hned na počátku vyzvalo vládu České republiky k přijetí systémových opatření v oblasti prevence a zamezení šíření dezinformací v on-line prostředí,“ píše CZ.NIC ve zprávě.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Blokace webů tedy bude po třech měsících možná končit, pokud další blokace nenařídí příslušné orgány, kterými jsou například Policie České republiky nebo soudy. Na konci února poskytovatel zablokoval Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz

Domů
Sdílet
Diskuse