Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. května 2022 17:32
Čas čtení 0:48
Tereza Šnajdrová

V Česku se objevil druhý případ nákazy opičími neštovicemi

V Česku se objevil druhý případ nákazy opičími neštovicemi
Zdroj: TASR/CDC via AP
NEWS OPIČÍ NEŠTOVICE
Uložit Uložené

Státní zdravotní ústav potvrdil, že Česko má druhý případ opičích neštovic. Pacient se mohl nakazit od první infikované.

V úterý jsme tě informovali o tom, že se v Česku objevil první případ opičích neštovic. Nakaženou by měla být dívka, která se zúčastnila hudebního festivalu v belgických Antverpách. Státní zdravotní ústav nyní potvrdil, že v Česku máme druhý případ nákazy opičími neštovicemi. Druhým pacientem má být osoba, která byla v blízkém kontaktu s první nakaženou.

Doporučeno
Opičí neštovice: Kde se vzaly, jaké nebezpečí představují a jaká je jejich léčba Opičí neštovice: Kde se vzaly, jaké nebezpečí představují a jaká je jejich léčba 24. května 2022 17:00

„Státní zdravotní ústav předběžně potvrdil elektronovou mikroskopií druhý pozitivní vzorek na opičí neštovice. Jde o blízký kontakt prvního pozitivně testovaného pacienta ze včerejška. Kontakty tohoto druhého infikovaného dále epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ tweetnul SZÚ.

První nakaženou je dívka, která se jen před pár dny zúčastnila hudebního festivalu v Belgii. Nyní je hospitalizovaná v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. „Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky. Od zarudlých až slzících očí přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot do 39 stupňů až po výsev bolestivých pupínků připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily na praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Podle odborníků není třeba panikařit. Opičí neštovice prý nejsou příliš nakažlivé a riziko pro veřejnost je nízké.

Příznakům, léčbě, ale také nebezpečnosti opičích neštovic jsme se věnovali v samostatném článku
Domů
Sdílet
Diskuse