Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
PR zpráva

Tento článek je PR zpráva společnosti Evisions.

Co je PR zpráva?

Článek je dodán kompletně od inzerenta a REFRESHER nezasahoval vůbec, nebo jen minimálně.

Zdraví

Potraviny, které dokážou výrazně zlepšit tvůj spánek

Se spánkem mohou pomoci mandle i mléko.

Sponzorovaný obsah
1. červenec 2022, 16:00 Čas čtení: 1:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Potraviny, které dokážou výrazně zlepšit tvůj spánek
Zdroj: evisions
Zdraví
0
Sponzorovaný obsah
1. červenec 2022, 16:00
Čas čtení: 1:49

Potraviny, které dokážou výrazně zlepšit tvůj spánek

Se spánkem mohou pomoci mandle i mléko.

Sponzorovaný obsah
1. červenec 2022, 16:00
Čas čtení: 1:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Potraviny, které dokážou výrazně zlepšit tvůj spánek
Zdroj: evisions
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Máš problémy se spánkem? Raději než práškům na spaní dej přednost přírodním zdrojům. Existuje totiž mnoho potravin, které mají na spánek prokazatelně pozitivní vliv.

1) Mandle

Mandle patří nejen v Česku k tradičně konzumovaným druhům ořechů. Nejde ale jen o chutnou pochoutku. Mandle jsou plné látek příznivých pro naše zdraví. Pozitivní vliv mají i na spánek. Mandle jsou zdrojem hormonu melatoninu. Ten je jedním z klíčových hormonů, pokud jde o kvalitní spánek, plní totiž funkci pomyslných vnitřních hodin a večer tělo připravuje na spánek.

 

Vedle toho obsahují mandle i potřebné vitaminy a minerály, bez kterých naše tělo nemůže fungovat. Právě jejich nedostatek může vést k tomu, že nemůžeme večer usnout nebo potřebujeme ke spánku celkově více hodin než průměrných osm. Jedním z vůbec nejdůležitějších minerálů je hořčík. Kdo trpí nespavostí, může vyzkoušet mandle za účelem doplnění hladiny hořčíku.

2) Mléko

Že sklenice teplého mléka před spaním pomůže dobrému spánku, můžeme označit za lidovou moudrost, která se po celém světě traduje již po generace. Z hlediska složení nejsou vědci o tomto efektu zcela přesvědčení. Existuje ale hned několik důvodů, proč mléko skutečně může fungovat. Tím prvním je, že i mléko obsahuje již zmíněný melatonin a také L-tryptofan. Ten se v těle dále mění na serotonin, jenž pomáhá našemu tělu uklidnit se a usnout.

Další vysvětlení pozitivního vlivu mléka na spánek je spíše psychologické. Už jen to, že si myslíme, že teplé mléko na usnutí pomáhá, vede k tomu, že po vypití sklenice skutečně usneme – díky placebo efektu. Někoho zase mléko přirozeně uklidňuje. Vzpomene si na to, když mu jako dítěti podávala před spánkem sklenici mléka maminka, a tento blažený pocit následně při ulehnutí opět pomůže tělu rychleji usnout.

3) Tučné rybí maso

Unavení a „zralí do postele“ se cítíme i po vydatném jídle. Platí to zejména při chutném obědu. Přejíst se večer kvůli tomu, abychom usnuli, ale moc vhodné není. Pro spánek je naopak lepší spíše lehčí večeře několik hodin před ulehnutím. Jenže zase nesmí být natolik lehká, abychom při ulehnutí měli pocit hladu.

 

Vhodnou večeří může být například tučné rybí maso – losos, tuňák, pstruh nebo makrela. Není to ale kvůli tomu, aby ses přejedl (i když dobrý pocit z chutného jídla nepochybně kvalitnímu spánku pomůže). Tyto ryby ale především obsahují vitamin D. Jeho vysoká hladina (většina z nás trpí nedostatkem vitaminu D) ke kvalitnímu spánku přispívá. Vysoký obsah tuků zase pomůže většímu nasycení, navíc jde o rybí tuk, který je zdraví prospěšný. Rybí maso skvěle připravíš například na elektrickém grilu.

4) Bylinkové čaje

Nejde sice o potravinu v pravém slova smyslu, ale výluh z mnoha bylinek ti pomůže zklidnit tělo a mysl a připravit se ke spánku. Pokud se například čaj z máty, meduňky nebo mučenky stane tvým pravidelným rituálem, dlouhodobě tím zlepšíš kvalitu svého spánku.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: evisions
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zdraví
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít