Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. července 2022 v 10:40
Čas čtení 0:49
Barbora Volfová

Vraždil a mučil levicové oponenty. Argentinský náčelník dostal doživotí za zločiny ze špinavé války

Vraždil a mučil levicové oponenty. Argentinský náčelník dostal doživotí za zločiny ze špinavé války
Zdroj: Pexels/Towfiqu barbhuiya/volně k užití
NEWS ARGENTINA ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Argentinský soud udělil tresty dalším 18 náčelníkům.

Argentinský federální soud v Buenos Aires odsoudil 19 bývalých vojenských důstojníků k dlouhým trestům odnětí svobody za zločiny proti lidskosti během špinavé války. Mezi zločiny patřila násilná zmizení, vraždy, mučení a únosy dětí. Mezi odsouzenými byl i osmadevadesátiletý generál Santiago Riveros, který byl již dříve souzen za porušování lidských práv. Riveros dostal doživotí poté, co byl shledán vinným z více než 100 trestných činů. Informuje o tom BBC.

Špinavá válka neboli Guerra Sucia je označení užívané pro období státem podporovaného násilí v Argentině od počátku sedmdesátých let do roku 1983. Oběťmi špinavé války se staly tisíce levicových aktivistů včetně odborářů, studentů i novinářů. Celkový počet mrtvých či „zmizelých“ je odhadován mezi 9000–30 000. Tato forma státního terorismu byla prováděna primárně za vojenského režimu Jorgeho Rafaela Videly, který zahájil kampaň s cílem vyhladit levicové oponenty.

Podle soudu byly zločiny spáchány na přibližně 350 obětech. Mezi obětmi bylo i šest odborářů pracujících v továrně Mercedes Benz. Ti byli uneseni pravicovými eskadrami a následně mučeni v zadržovacím středisku Campo de Mayo. Odboráři zůstávají dodnes nezvěstní, předpokládá se, že byli zavražděni krátce po únosu.

Doporučeno
Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie 2. května 2024 v 15:42

Většina zodpovědných za násilí páchaném na odborářích během špinavé války unikla stíhání kvůli amnestii a milostem. Poté, co byly tyto zákony označeny za protiústavní, soudy začaly znovu. 

Domů
Sdílet
Diskuse