Úterý 17. 7. 2018 svátek má Martina

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Flickr / Drew de F Fawkes

10 nejlepších skladeb legendární skupiny Linkin Park

Ačkoli nás frontman skupiny opustil, v době své největší slávy po sobě její členové zanechali spoustu hitů.

21. červenec 2017, 18:38
21. červenec 2017, 18:38

Ačkoli nás frontman skupiny opustil, v době své největší slávy po sobě její členové zanechali spoustu hitů.

Linkin Park je skupinou, která velké části z nás zpříjemňovala období dospívání. Proto, když nedávno svět obletěla zpráva o úmrtí jejího lídra, Chestera Benningtona, byli fanoušci zaskočení a velmi smutní. Zpěvák sice neměl lehký život a prošel si střídavými obdobími klidu a drogově alkoholických excesů, přesto fakt, že se své problémy rozhodl ukončit radikálním způsobem, zaskočil zřejmě každého. Jako poctu zesnulému frontmanovi jsem sestavil žebříček deseti nejlepších písní skupiny, která výrazným způsobem ovlivnila životy svých fanoušků.
 
V tomto žebříčku se zaměřím na jejich dosavadní 21letou tvorbu, kterou většina hudebních kritiků řadí do žánru nu metal. Skupinu v původním složení z roku 1996 tvořila šestice Mike Shinoda, Brad Delson, Rob Bourdon, Dave Farrell, Mark Wakefield a Joe Hahnon, tehdy ještě pod názvem Xero. Později na pozici zpěváka nahradil Wakefielda zemřelý Chester Bennington a Xero se přejmenovalo na Hybrid Theory. Tento název však již v té době používala jiná skupina, a tak se zrodili Linkin Park. Po natočení klipu k prvnímu singlu One Step Closer vyšlo 24. října 2000 debutové album Hybrid Theory. Celkově vydali sedm alb - kromě Hybrid Theory i Meteora, Minutes to Midnight, A Thousand Suns, Living Things a Recharged, The Hunting Party a One More Light. Vybrat ze spousty skvělých skladeb nejlepší desítku byla sisyfovská práce, ale nakonec se mi to, myslím, podařilo. Nakolik je mi ale jasné, že mnozí z vás budete mít o složení a pořadí jednotlivých písní rozdílný názor, máte příležitost se v komentářích vyjádřit. Budu jen rád.

 

10. Given Up (Minutes to Midnight)

Žebříček otevíráme skladbou Given Up, která patří bezesporu mezi nejtvrdší skladby skupiny. Ikonický zvuk klíčů na začátku, nakažlivé kytarové linky a Chesterův 17 sekund trvající závěrečný vřískot se mi do srdce zaryly tak hluboko, že jsem si píseň ve finálové desítce prostě nemohl odpustit. Je zajímavé, že na tracklistu alba Minutes to Midnight má Given Up pozici číslo dvě a hned za ní následuje Leave Out All The Rest, přičemž jde o skvělý příklad toho, že Linkin Park se s noblesou dokázali pohybovat jak na metalové, tak i baladové vlně .

 

 

9. What I've Done (Minutes to Midnight)

Vzpomínáte si ještě na první Transformery? Film, který z hlavních protagonistů Shia LaBeoufa a Megan Fox udělal celosvětové hvězdy. Jako součást jeho soundtracku se tam objevila i skladba What I've Done, komerčně nejúspěšnější singl skupiny, který získal trojitou platinu. Zřejmě se budeme názorově rozcházet v tom, zda jde o kvalitativně nadprůměrnou píseň, ale specifickou pozici v historii Linkin Park ji rozhodně nelze upřít a i to je jeden z důvodů, proč jsem ji zařadil.

 

 

8. Crawling (Hybrid Theory)

Crawling in my skin/ These wounds they will not heal/ Fear is how I fall/ Confusing what is real. Když se zrodilo Hybrid Theory, pamatuji si, že jsem v té době ještě disponoval diskmanem, do kterého jsem jako své první album vložil právě debut Linkinů a Crawling ve mně vyvolávala pokaždé neskutečné pocity. Těžko se to vysvětluje, ale určitě máte i vy nějakou skladbu, která je pro vás výjimečná v tom, jaké pocity ve vás vyvolává, případně se vám spojuje s konkrétním zážitkem. U mě je to právě Crawling díky své výpovědní hodnotě a Chesterovu projevu

 

.  

7. One Step Closer (Hybrid Theory)

U Hybrid Theory zůstáváme i nadále. Jak jsem zmiňoval již v úvodu, One Step Closer je vůbec první vydanou skladbou od Linkin Park. Do roku 2007 s ní skupina uzavírala každý ze svých koncertů. Je zajímavé slyšet, jakým směrem se tvorba kapely ubrala během následujících let. Jen tak ze zajímavosti jsem si pustil i nejnovější počin One More Light a měl jsem dojem, že poslouchám hudbu někoho úplně jiného. Je důležité nezaspat dobu a neustále se posouvat, ale já si přesto jednou za čas rád zavzpomínám na úplné začátky.

 

 

6. Somewhere I Belong (Meteora)

Když v roce 2003 vyšlo album Meteora, byly v táboře skupiny cítit jisté změny. V mnoha směrech sice zjemnila, ale udělala to dostatečně citlivě na to, aby tím své skalní fanoušky neodradila, právě naopak. Přinesla čerstvý závan do své dosavadní tvorby a mnoho singlů z této desky patří mezi to nejlepší, co kdy nahrála. Konec konců, v této desítce najdete čtyři. První z nich je Somewhere I Belong, který mě před lety dostal zejména příjemně se poslouchající melodickým začátkem.

 

 

5. Faint (Meteora)

Začíná přihořívat. Přesouváme se do „lepší“ druhé poloviny ke skladbě Faint. I ten, kdo tvorbu kapely nikdy nesledoval, musí znát minimálně úvodní tóny této písně. Kromě Chestera Benningtona v ní slyšíme rapovat i Mika Shinodu, který by se se svými skills rozhodně neztratil ani dnes. Musím se přiznat, že Meteora je mým nejoblíbenějším albem od Linkin Park, ale zároveň je třeba jedním dechem dodat, že kvalitativně patří také mezi špičku svého žánru, což dokazuje například i Faint.

 

 

4. Papercut (Hybrid Theory)

V jednom z dávných rozhovorů se Chester vyjádřil, že Papercut je tou skladbou, která nejlépe charakterizuje to, jakou kapelou Linkin Park je. V tomto směru se jednoduše nedá nesouhlasit. Skvělá hudba, úderný text, vokály Bennigtona i rap Shinody. Máme tam všechno a ještě mnohem více. Nechybí nic a jednotlivé složky spolu splývají do úžasného celku. Čim dále v žebříčku postupuji, tím více si uvědomuji, o co všechno jsme nedávno přišli. Nedokáži si totiž představit, že by kapela koncertovala bez své ikony.

 

 

3. Breaking the Habit (Meteora)

Mike Shinoda tuto skladbu napsal v době, kdy měl jeho blízký přítel problémy s drogami. Někde jsem četl, že se v této skladbě viděl i Chester Bennington, protože „charakterizovala jeho život“. Pro mě osobně jde o příklad evoluce tvorby „Linkinů“, kteří na Meteoře ubrali ze svého tvrdého projevu (viz. Somewhere I Belong) a ukázali se v trochu jiné rovině. Původně mělo jít jen o instrumentální song, ale na naléhání ostatních členů kapely ho Shinoda předělal na plnohodnotnou skladbu. Udělal dobře.

 

 

2. Numb (Meteora)

Tady nejsou zapotřebí žádná slova. Při zaznění prvních tónů mám husí kůži a velmi rád vzpomínám na časy, kdy jsem v přehrávači dokola točil tuto skladbu. Nedokáži říct, jestli mám raději skladbu samotnou nebo její kombinaci s Jay-Zho Encore v rámci live vystoupení. Bez ohledu na to jde o kultovní píseň, která ve mně osobně stmelila lásku k hudbě kapely a udělala ze mě jejich ortodoxního fanouška. Ale přeci jen se našla ještě jedna, která ji o malý kousek překonala.

 

  

1. In The End (Hybrid Theory)

Při sestavování žebříčku jsem chvílemi řešil dilema, zda pořadí na prvních dvou místech nemám vyměnit. Nakonec jsem se rozhodl zachovat původní účel a jsem přesvědčen o tom, že jsem udělal dobře. In The End kapelu katapultovalo do hudebních výšin a z tohoto úspěchu těžila i následující roky. Je málo skladeb, jejichž text znám nazpaměť - tato je jedna z nich. Její úspěch a kvalitu potvrzuje i fakt, že se v rámci americké hitparády umístila nejvýše ze všech vydaných singlů skupiny.

 

 

Co říkáte na výsledný žebříček? Máte jiného favorita? Těším se na vaše komentáře.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse14 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
14 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
LEDOVEJ21. červenec 2017, 20:26

Points of Authority ?

37 Odpovědět · Nahlásit
Patrik Sedlák22. červenec 2017, 0:47

10. Final Masquerade (The Hunting Party)
9. The Messenger (A Thousand Suns)
8. Roads Untravelled (Living Things)
7. Shadow of the Day (Minutes to Midnight)
6. What I've Done (Minutes to Midnight)
5. Leave Out All the Rest (Minutes to Midnight)
4. One More Light (One More Light)
3. In the End (Hybrid Theory)
2. Iridescent (A Thousand Suns)
1. Numb (Meteora)

26 Odpovědět · Nahlásit
avatar
prof kohout22. červenec 2017, 7:07

tvoj nazor nikoho neazujma, zmier sa s tym

-53 Odpovědět · Nahlásit
David Bies21. červenec 2017, 23:34

Bleed it out je moja TOP, v tej pesničke je všetko, čo kapelu vystihovalo. Neskutočný hlas Chestra, rap Mike Shinodu a fantastické bicie

25 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ayyy22. červenec 2017, 1:05

ako bonus by som pridal cover https://www.youtube.com/watch?v=dHtwZ07N1ic

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Danieve24. červenec 2017, 23:32

From the inside

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
piccola24. červenec 2017, 16:25

tak uplne si to vystihol! pomaly som rolovala dole a skoro som odpadla od stastia. In the end je pre mna to, co pre teba crawling. diky za tento rebricek, ked to tak clovek vidi, dochadza mu o co sme prisli. Neverim, ze uz s nim neuvidim ani jeden LIVE concert :(

2 Odpovědět · Nahlásit
Francesco Sinibaldi23. červenec 2017, 15:02

The sign of that singing.

And so my
desire appears,
near a shadow,
to call the
atmosphere and
the inner concept
now describing
a picture.

Francesco Sinibaldi

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Zarenix22. červenec 2017, 22:17

10 songů a ani jeden z posledních 4 alb, to je celkem smutek no.

0 Odpovědět · Nahlásit
Mário Suchánek22. červenec 2017, 11:14

Points of Authority, One step closer, Robot boy, Pushing me away, I´ll be gone, With you.. dost dobrych veci mali

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
prof kohout22. červenec 2017, 7:08

sracky, jak cez kopirak, najvac precenovana kapela

-97 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lynch24. červenec 2017, 15:10

Bohuzial, nieco na tom pravdy je, aj ked si si vysluzil za toto tvrdenie nejake tie minuska. Prvoplanova hudba s cielom zapacit sa co najsirsej mase a zavdacit sa vsetkym. Bubblegumovy electro-pop-rock pre teenagerov. Mam radsej Marduk, Nokturnal Mortum, Immortal, Dark Funeral, Beherit ci Cradle Of Filth.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
prof kohout24. červenec 2017, 17:49

s tym som pocital, jo poprock, presne si to vystihol, hlavne pozery

0 Odpovědět · Nahlásit
Mário Suchánek22. červenec 2017, 11:10

Troll lvl 1000

25 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.