Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. ledna 2018 19:39
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

„Nikdy nekončící bolest.“ Britové převeslovali Atlantský oceán za 29 dní a překonali světový rekord

SPORT
Uložit Uložené

Cesta přes Atlantik za 29 dní. Čtveřice Britů dokázala nemožné.

29 dní, 14 hodin a 34 minut. Přesně tak dlouho trvalo posádce Four Oarsmen převeslovat Atlantský oceán, čímž čtveřice nadaných Britů stanovila nový světový rekord. Předchozí rekordmany se jim podařilo překonat o 6 dní a po svém úctyhodném výkonu neskrývali pocity nadšení, ale ani nevýslovnou únavu.

„Je to nepřekonatelný pocit. Byla to neúprosná výzva. Nikdy nekončící bolest. Stále jen veslovat. To, že jsme to zvládli v rekordním čase, předčilo naše nejdivočejší sny,“ svěřil se podle serveru iRozhlas veslař Stuart Watts po vysilující plavbě.

K rekordnímu výkonu došlo v rámci dlouholeté akce Talisker Whisky Atlantic Challenge, v níž startovalo přes dvacet veslařských týmů. Ty vyrazily na cestu koncem loňského roku od kanárského ostrova La Gomera a následně je čekala 3000 mil dlouhá trať (bezmála 5000 kilometrů) ke karibskému ostrovu Antigua. V těchto dnech do cíle doplouvají i další závodníci.

Vítězná čtyřka se na své plavbě musela vypořádat s mnoha negativními faktory. Jedním z nich byl například rozbouřený oceán a náročné na zvládnutí byly i silné výkyvy teploty. Ta se totiž přes den pohybovala až kolem 40 stupňů Celsia, zatímco v noci se blížila nule. Na pohodlí sportovcům nepřidaly ani rozměry loďky, která dosahovala  šířky 2 metry a délky 7 metrů, po celou dobu tak museli bojovat také s nedostatkem prostoru.

Nakonec to však přece jen zvládli a v cíli mohli vítězoslavně zvednout ruce nad hlavu – vyčerpaní, šťastní a taky o něco štíhlejší. Na své téměř měsíční cestě, při níž se ve dvojicích každé dvě hodiny střídali ve veslování, totiž ztratili 20 procent ze své původní váhy.

A kromě sladkého pocitu z vítězství se navíc mohou těšit také z dobrého skutku. Svým výkonem totiž pomohli vybrat 250 000 liber (~7 milionů korun), které poputují na charitu pro potřebné. Právě to byla taky pro závodníky jedna z největších motivací. „V roce 2011 mi bohužel zemřela máma. Celý život bojovala s duševní nemocí. Po její smrti jsme se Dickym rozhodli, že jednou podstoupíme nějakou velkou výzvu, abychom vybrali peníze pro charitu a zvýšili povědomí o duševních nemocech,“ uzavřel veslař George Biggar.

Domů
Sdílet
Diskuse