Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. září 2018 13:45
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Devatenáctiletý rybář přežil 49 dní na oceánu v dřevěné loďce. Živil se tím, co ulovil, a vodu si filtroval přes tričko

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Scéna jako vystřižená z filmu se téměř dva měsíce odehrávala v oceánu poblíž Indonésie.

Devatenáctiletý Aldi Novel Adilang z Indonésie strávil sám na oceánu v dřevěné loďce 49 dní.

Jeho odysea začala na konci jednoho běžného dne, kdy rybařil v rompongu (tradičním plavidle se střechou), přibližně 125 kilometrů od města Manado na severu indonéského ostrova Sulawesi.

Jako spousta jeho vrstevníků, i on se živili jako zaměstnanec místní velké firmy, pro kterou lovil ryby a na oplátku dostávala jídlo, pití a palivo do lodi. 

V osudný červnový den se ale náhle zvedl prudký vítr, přetrhal lana kotvy a dřevěnou loďku i s mladíkem hnal na širý oceán. 

Čerstvě dospělý rybář s minimem zkušeností zpanikařil a snažil se síle přírody postavit, ale neměl šanci. Vichr ho zahnal stovky kilometrů od domova a když se počasí uklidnilo, byla kolem něj široko daleko jen vodní plocha.

Ve vratké loďce měl zásoby jen na pár dní a věděl, že jej zachrání jen náhoda. Čas na širém moři trávil modlitbami a rybolovem.

Ulovené ryby si opékal na rozpáleném dřevě loďky, tekutiny si doplňoval tak, že filtroval vodu přes své tričko, aby nepřesolil svůj organismus.

První dny o samotě na obrovské vodní ploše pro něj byly nejbolestivější. Usedavě plakal a propadal záchvatům zoufalství. V jeden moment chtěl spáchat sebevraždu – utopit se v oceánu, ale myslel na své rodiče a raději se oddal modlitbám.

Na záchranu čekal dlouhých 49 dní. Za téměř dva měsíce v oceánu kolem něj prý proplulo deset lodí, ale všimli si jej až námořníci z panamské lodě MV Arpeggio u ostrova Guam. Ti jej zachránili více než dva a půl tisíce kilometrů od místa, z nějž jej odvál vichr.

Aldi Novel Adilang na sebe upozornil nouzovým signálem, který posádka panamské lodi zachytila a vyzvedla jej na palubu.

Týden po záchraně byl mladík předán japonské pobřežní stráži a domů se vrátil o dva dny později v doprovodu zaměstnanců indonéského konzulátu.

Podle posledních zpráv od novinářů z indonéského plátku Jakarta Post se mladík těší příznivému zdravotnímu stavu.

Domů
Sdílet
Diskuse